«Հետպատերազմական շրջանում Արցախի բյուջեն պատմական ամենաբարձրն է եղել». Փաշինյանը վստահեցնում է՝ Արցախին մենակ չեն թողել
15/06/2022 14:54
2021 թվականի ողջ ընթացքում «ծայրահեղ ընդդիմությունը» երկու հիմնական թեզ էր զարգացնում, Ազգային ժողովում այս մասին հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Առաջինը, որ ՀՀ կառավարությունը միայնակ է թողել Արցախին, երկրորդ՝ նրանք պահանջում էին որդեգրել «Արցախը երբեք չի լինելու Ադրբեջանի կազմում» բանաձևը՝ փորձելով հիմնավորել, որ հենց սա է եղել իրենց իշխանավարության տարիներին իրենց կողմից իրականացվող քաղաքականությունը ու, եթե այսօրվա իշխանությունը սա չի որդեգրում, ուրեմն դավաճանություն է գործում Արցախի հարցում», - ասաց նա:
Նիկոլ Փաշինյանը հիշեցրեց, որ այսօր «ծայրահեղ ընդդիմության» դիրքում գտնվում են մարդիկ, ովքեր 1998 թվականից մինչև 2018 թվականը եղել են իշխանության ղեկին ու նրանք են զարգացնում վերոնշյալ թեզերը: Վարչապետն ասաց, թե 2021-2022 թվականներին Արցախի բյուջեն հասել է աննախադեպ մեծության ու ՀՀ կառավարության բյուջետային աջակացությունը Արցախին հասել է աննախադեպ մեծության:
«2019 թվականին Արցախի բյուջեն կազմել է 117,9 միլիարդ դրամ, որն ամենաբարձրն է եղել միջպատերազմական ողջ շրջանում, այսինքն՝ 1990-ականներից սկսած», - ասաց նա:
2021թվականին Արցախի բյուջեի եկամտային մասը եղել է 174 միլիարդ դրամ, որից 128 միլիարդ դրամը Հայաստանի վճարած գումարն է, այսինքն՝ հետպատերազմական շրջանում Արցախի բյուջեն պատմական ամենաբարձրն է եղել:
«Արցախը երբեք ավելի մեծ բյուջե չի ունեցել, Հայաստանը երբեք ավելի մեծ ծավալով Արցախին աջակացություն չի ցուցաբերել», - ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:

Бюджет Арцаха в послевоенный период был самым большим в истории – Никол Пашинян
В течение всего 2021 года «радикальная оппозиция» развивала два основных тезиса, заявил сегодня в парламенте премьер-министр Никол Пашинян.
«Первый, что правительство оставило одиноким Арцах, второй – они требовали придерживаться формулы "Арцах никогда не будет в составе Азербайджана", пытаясь обосновать, что именно эта политика проводилась в период их пребывания во власти, и если сегодняшняя власть не привержена этому, значит, совершает предательство в вопросе Арцаха», - сказал он.
Никол Пашинян напомнил, что сегодня позицию «радикальной оппозиции» занимают люди, которые с 1998 года по 2018 год находились у руля власти, и именно они продвигают отмеченные тезисы. Премьер сказал, что в 2021-2022 гг. бюджет Арцаха беспрецедентно увеличился, а оказываемое правительством Армении содействие Арцаху достигло беспрецедентного объема.
«В 2019 году бюджет Арцаха составлял 117,9 млрд. драмов, это самый высокий показатель довоенного времени, то есть, начиная с 1990 годов», - сказал он.
В 2021 году доходная часть бюджета Арцаха составила 174 млрд. драмов, из которых 128 млрд. драмов выплачены правительством Армении, то есть в послевоенный период бюджет Арцаха был самым большим в истории.
«Арцах никогда не имел большего бюджета, Армения никогда не оказывала большего содействия Арцаху», - сказал Никол Пашинян.