ՔՊ-ն ՀՀ գլխավոր դատախազի պաշտոնում կառաջադրի Աննա Վարդապետյանի թեկնածությունը (Տեսանյութ)
«Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունը ՀՀ գլխավոր դատախազի պաշտոնում կառաջադրի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի օգնական Աննա Վարդապետյանի թեկնածությունը։
«Հաստատում եմ, որ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունը ՀՀ գլխավոր դատախազի պաշտոնում կառաջադրի Աննա Վարդապետյանի թեկնածությունը», - Ազգային ժողովում լրագրողների հետ զրույցում հայտարարեց ՔՊ խմբակցության ղեկավար Հայկ Կոնջորյանը։
Կոնջորյանը վստահ է՝ Վարդապետյանն ընտրվելուց հետո կատարելու է ՀՀ Սահմանադրությամբ և օրենքներով իրեն լիազորված գործողություններն ու լինելու է Սահմանադրության, օրենսդրության և իր խղճի առջև մաքուր ու պատասխանատու:
Սեպտեմբերի 16-ին լրանում է ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանի պաշտոնավարման ժամկետը: Գլխավոր դատախազն Ազգային ժողովի իրավասու մշտական հանձնաժողովի առաջարկությամբ ընտրվում է Ազգային ժողովի կողմից` պատգամավորների ընդհանուր թվի ձայների առնվազն երեք հինգերորդով՝ վեց տարի ժամկետով։

Фракция «Гражданский договор» выдвинет кандидатуру Анны Вардапетян на пост генпрокурора Армении
Фракция «Гражданский договор» выдвинет кандидатуру помощника премьер-министра Никола Пашиняна Анну Вардапетян на пост генерального прокурора Армении.
«Подтверждаю, что фракция «Гражданский договор» выдвинет на пост генерального прокурора Армении кандидатуру Анна Вардапетян», - заявил руководитель фракции «Гражданский договор» Айк Конжорян в беседе с журналистами в парламенте.
Конжорян уверен, что после избрания Анна Вардапетян будет ответственно и с чистой совестью выполнять предоставленные ей Конституцией и законами полномочия.
Срок полномочий генерального прокурора Армении Артура Давтяна истекает 16 сентября. Генеральный прокурор избирается Национальным Собранием по предложению компетентной постоянной комиссии Национального Собрания как минимум тремя пятыми голосов от общего числа депутатов сроком на шесть лет.