Նոբելյան մրցանակակիր Արդեմ Փաթափությանը այցելել է Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր
Հայազգի գիտնական, առողջապահության և ֆիզիոլոգիայի բնագավառում Նոբելյան մրցանակակիր, պրոֆեսոր Արդեմ Փաթափությանը հունիսի 16-ին այցելել է Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր:
Հյուրերին դիմավորել և հուշահամալիրի ստեղծման պատմությունը ներկայացրել է Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի գիտական աշխատանքների գծով փոխտնօրեն Էդիտա Գզոյանը: Նա հյուրերին ներկայացրել է նաև Ծիծեռնակաբերդի տարածքում տեղադրված երեք խաչքարերի պատմությունը, որոնք նվիրված են անցյալ դարավերջին Ադրբեջանի տարածքում հայ բնակչության նկատմամբ իրականացված էթնիկ զտումների ընթացքում զոհված հայերի հիշատակին:
Արդեմ Փաթափությանը ծաղկեպսակ է դրել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշակոթողին, այնուհետև հյուրերը ծաղիկներ են դրել անմար կրակի մոտ և մեկ րոպե լռությամբ հարգել Հայոց ցեղասպանության անմեղ զոհերի հիշատակը:
Նրանք Էդիտա Գզոյանի ուղեկցությամբ շրջել են նաև Հայոց ցեղասպանության թանգարանում, ծանոթացել մշտական և ժամանակավոր ցուցադրություններին, որից հետո Արդեմ Փաթափությանը գրառում է կատարել Պատվավոր հյուրերի հուշամատյանում, նշելով, որ այստեղ նա տեսել է նաև իր ընտանիքի պատմությունը, որը Ցեղասպանության տարիներին ևս ենթարկվել էր բռնագաղթի: Շնորհակալություն հայտնելով այցի համար՝ Էդիտա Գզոյանը հայազգի գիտնականին նվիրել է վերջերս լույս տեսած «Հալեպի փրկության տուն. Հայոց ցեղասպանությունը վերապրածների 1464 վկայություն» գիրքը:

Лауреат Нобелевской премии Ардем Патапутян почтил память жертв Геноцида армян в мемориальном комплексе «Цицернакаберд»
Лауреат Нобелевской премии 2021 года в области физиологии и медицины, профессор Ардем Патапутян 16 июня посетил мемориальный комплекс «Цицернакаберд».
Заместитель директора по научным вопросам Музея-института Геноцида армян Эдита Гзоян приветствовала гостя и представила историю строительства мемориала, а также трех хачкаров, установленных на территории Цицернакаберда, которые посвящены памяти армян, погибших во время этнических чисток армянского населения в Азербайджане в конце прошлого века.
Ардем Патапутян возложил венок к памятнику жертвам Геноцида армян и цветы к Вечному огню, почтил память невинных жертв Геноцида армян минутой молчания.
В сопровождении Эдиты Гзоян они также осмотрели музей Геноцида армян, ознакомились с постоянной экспозицией и временной выставкой, после чего Ардем Патапутян оставил запись в Книге почетных гостей, отметив, что здесь он увидел также историю своей семьи, которая подверглась депортации в годы Геноцида. Поблагодарив за визит, Эдита Гзоян подарила армянскому ученому недавно вышедшую в свет книгу «Дом спасения в Алеппо: 1464 свидетельства переживших Геноцид армян».