«Հրապարակ». Օգոստոսի 2-ից հետո ընդդիմության պայքարը, ըստ ամենայնի, փողոցից կտեղափոխվի խորհրդարան
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Շուրջ երկու ամիս Ֆրանսիայի հրապարակում հիմնավորված խորհրդարանական ընդդիմությունը վրանները հավաքելուց հետո պայքարի նոր մարտավարություն է ընտրել՝ շարունակելու են իշխանության դեմ պայքարը փողոցում, առնվազն մինչև օգոստոսի 2-ը: Այդ օրը լրանում է վարչապետի պաշտոնում Փաշինյանի նշանակման մեկ տարին, որից հետո ընդդիմությունը հնարավորություն է ստանում վարչապետին անվստահություն հայտնելու գործընթաց սկսել: Մինչև մեկ տարին օրենսդրությունը թույլ չի տալիս անվստահության գործընթաց: Այսինքն՝ օգոստոսի 2-ից հետո ընդդիմության պայքարը, ըստ ամենայնի, փողոցից կտեղափոխվի խորհրդարան:
Մեզ ասացին, որ ընդդիմությունը մտադիր է բանակցել տարբեր քաղաքական ուժերի, այդ թվում՝ ՔՊ-ականների հետ, իմպիչմենթը գլուխ բերելու համար: Խորհրդարանում այն իրականացնելու համար ընդդիմությանը մոտ 25 ձայն է պակասում, իսկ ՔՊ-ում կա Նիկոլ Փաշինյանից դժգոհ զանգված, որը չի բացահայտվում, որովհետև վախենում են Փաշինյանի պատժիչ սանկցիաներից: Սակայն մինչ այս մասսան կհաղթահարի իր վախը, մտավախություն կա, որ մինչև սեպտեմբեր Փաշինյանը կստորագրի Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագիրը: Իսկ մինչև օգոստոսի 2-ը շարժումը որոշել է գործունեություն ծավալել նաև մարզերում»։

«Грапарак»: После 2 августа борьба оппозиции, вероятно, переместится в парламент
Газета «Грапарак» пишет, что Движение сопротивления после проведения двух месяцев на площади Франции и демонтажа палаточного городка объявило о новой тактике – борьба против власти продолжиться на улице, как минимум, до 2 августа.
В этот день исполняется год с момента вступления Пашиняна в должность премьер-министра, после чего оппозиция получает возможность инициировать вотум недоверия премьеру. Законодательство не позволяет до истечения года начинать процесс выражения вотума недоверия. То есть, после 2 августа борьба оппозиции, по всей вероятности, перейдет в парламент.
«Нам сказали, что оппозиция намерена вести переговоры с различными политическими силами, в том числе с «Гражданским договором», чтобы добиться импичмента. Для начала процесса импичмента оппозиции не хватает 25 голосов, а в «Гражданском договоре» есть недовольные Пашиняном, которые не говорят об этом, поскольку боятся карательных санкций Пашиняна. Однако до того как эта масса преодолеет свой страх, есть опасения, что Пашинян до сентября подпишет мирный договор с Азербайджаном. А до 2 августа оппозиция решила развернуть деятельность в областях», - пишет газета.