Orion Summit 2022-ին միացել են էկոհամակարգային լուծումներով առաջնորդվող համաշխարհային ու հայաստանյան առաջատարները
17/06/2022 16:20
Երևանում հունիսի 22-ին կկայանա Orion Summit 2022-ը, որի առանցքային ուղղվածություններից մեկն էկոհամակարգային լուծումների ներկայացումն է ու դրանց ներդրման խրախուսումը հայկական ընկերություններում: Էկոհամակարգային լուծումները հնարավորություն են ընձեռում բիզնեսներին և ֆիզիկական անձանց, անկախ ոլորտից, ներկայանալ ծառայությունների առավել լայն շրջանակով:
Կարևորելով Orion Summit-ի դերը հայաստանյան էկոհամակարգերի ստեղծման ու զարգացման գործում` Հայաստանի առաջատար ֆինանսական-տեխնոլոգիական կառույցը` Ամերիաբանկը, որպես Platinium հովանավոր միանում է Orion Summit 2022-ին` համատեղելու ջանքերը թվային էկոհամակարգերի դերն ու նշանակությունը ներկայացնելու համար։
Ամերիաբանկը Հայաստանի ֆինանսական շուկայում միակն է, որ ներդրել է թվային էկոհամակարգերի և լուծումների համախումբ: Դրանով իսկ Ամերիան առաջինը Հայաստանում ապահովում է հաճախորդի անհատական խնդրի ամբողջական լուծմանն ուղղված հարմարավետ ուղի էկոհամակարգերի` թվային նպատակային հարթակների միջոցով:
«Գնահատելով Orion Summit-ի դերը հայաստանյան էկոհամակարգերի ստեղծման ու զարգացման գործում` մենք մեծ պատրաստակամությամբ միացել ենք Summit-ին` մեկ անգամ ևս խոսելու այս ուղու կարևորության մասին և կիսվելու թվային էկոհամակարգերի ու լուծումների համախմբի ստեղծման մեր արդեն իսկ անցած ճանապարհով ու փորձով: Օրիոնն աջակցում է անկախ ստարտափների առաջխաղացմանը, իսկ մենք ստեղծում ենք ստարտափային միջավայր, հիմնում ենք ստարտափներ հենց ընկերության ներսում։ Եվ այժմ միավորում ենք մեր ուժերը Հայաստանի թվային ներուժն արժևորելու և այդ մասին բարձրաձայնելու համար: Մասնակցելով գագաթնաժողովին` միաժամանակ ցանկանում ենք ընդգծել, որ անհրաժեշտ է փոփոխություն նաև մարդկանց մտածելակերպի, աշխարհայացքի և ընկերությունների կորպորատիվ մշակույթի մեջ»,- նշել է Ամերիաբանկի Ինովացիաների և թվայնացման գծով տնօրեն Արտյոմ Շամցյանը:
Երևանում կայանալիք գագաթնաժողովին կմասնակցեն նաև տեխնոլոգիական, ֆինանսական և այլ ոլորտների ընկերություններ, բիզնեսի և միջազգային ճանաչում ունեցող ստարտափների հիմնադիրներ, ներդրողներ, խորհրդատուներ և փորձառու մասնագետներ: Գագաթնաժողովի այցելուները հնարավորություն կունենան լսելու բանախոսների համաշխարհային առաջատար ընկերություններ Adobe-ից, SADA-ից, Embodied-ից, cognaize-ից, Scylla-ից, Grand Thornton-ից, Startup Lithuania-ից և այլն:
«Գագաթնաժողովը կքննարկի տեխնոլոգիական բիզնես-աշխարհի ամենաարդիական թեմաները, որոնք կարևոր են նաև հայաստանյան ստարտափների համար: Orion Summit-ը գործարքներ կնքելու հարթակ է դառնում: Սկսում ենք Երևանից, մյուս տարի այն տեղի կունենա Նյու Յորքում, իսկ հաջորդ տարի՝ Ֆրանկֆուրտում: Նպատակն է հայկական ծագում ունեցող ստարտափներին խոշորագույն համաշխարհային ընկերությունների տեսադաշտում հայտնվելու, համագործակցելու հնարավորություն տալ»,- նշել է Orion Worldwide Innovations Armenia-ի համահիմնադիր Դիանա Արզումանյանը:
Գագաթնաժողովի գլխավոր բանախոսն է ներդրումային բանկերի և ֆինանսական խորհդատվության ոլորտում ճանաչված մասնագետ Մարկ Չենյանը: Միջոցառումը կբացեն Orion Worldwide Innovations-ի հիմնադիր Էմմա Առաքելյանը, Orion Worldwide Innovations Armenia-ի համահիմնադիր Դիանա Արզումանյանը, ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանը: Բանախոսներին կմիանա նաև ՀՀ կենտրոնական բանկի նախագահ Մարտին Գալստյանը:

Orion Summit 2022 will be held in Yerevan, Armenia, on June 22. The summit agenda focuses on the presentation of ecosystem solutions and encouraging their implementation in Armenian companies. Ecosystem solutions enable businesses and individuals operating in any sector to offer a wide range of services.
Considering the vital role of Orion Summit in the creation and development of ecosystems in Armenia, Ameriabank, Armenia’s leading financial and technological institution of the country, joins Orion Summit 2022 as a Platinum sponsor to combine efforts in highlighting the role and significance of digital ecosystems.
Ameriabank is the only company in the Armenian financial market to have introduced a set of digital ecosystems, thus, acting as a pioneer in providing comprehensive solutions tailored to the needs of its customers, through dedicated digital platforms.
“Appreciating Orion Summit’s role in the creation and development of ecosystems in Armenia, we readily joined the Summit to highlight the importance of it as well as to share our expertise in building a set of digital ecosystems and solutions. Orion supports the development of independent startups while we create a startup environment and establish startups right within the company. And now we are joining efforts to highlight Armenia's digital potential. At the same time, by participating in the Summit, we want to emphasize the need for the change in people’s mindset, and corporate culture of companies”, - said Artyom Shamtsyan, Ameriabank's Chief Innovation and Digital Officer.
The Orion Summit which will be held in Yerevan will be attended by companies from technology, financial and other sectors, prominent businessmen and founders of internationally recognized startups, investors, consultants and experts. Visitors and guests will have great opportunity to listen to speakers from leading international companies, including Adobe, SADA, Embodied, cognaize, Scylla, Grand Thornton, Startup Lithuania and others.
“The Summit will cover trending topics in technology and business, which are essential also for Armenian startups. Orion Summit is turning into a platform for deals. We start with Yerevan, next year it will take place in New York and then in Frankfurt. The goal is to give Armenian startups an opportunity to network and cooperate with the largest global companies”, - said Diana Arzumanyan, Co-founder of Orion Worldwide Innovations Armenia.
Mark Chenian, a renowned expert in investment banking and financial advisory, is the keynote speaker at the Summit.  Emma Arakelyan, founder of Orion Worldwide Innovations, Diana Arzumanyan, Co-founder of Orion Worldwide Innovations Armenia and Robert Khachatryan, Minister of High-Tech Industry will open the Summit. Martin Galstyan, Governor of the Central Bank of Armenia will also be among the speakers.