Հայաստանի տարածքում միջանցքային տրամաբանությամբ որևէ տրանսպորտային ուղի գոյություն ունենալ չի կարող. Արմեն Գրիգորյան
17/06/2022 13:57
Հունիսի 17-ին ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանի նախագահությամբ կայացել է ՀԱՊԿ ԱԽ քարտուղարների կոմիտեի հերթական նիստը։
Նեղ և ընդլայնված կազմով քննարկվել են ՀԱՊԿ անդամ երկրների անվտանգության մարտահրավերներն ու սպառնալիքները չեզոքացնելու միջոցառումները, ՀԱՊԿ տարածաշրջանում համատեղ հակաահաբեկչական գործողությունների վերաբերյալ առաջնայնություն ներկայացնող հարցեր։
Վերոնշյալի համատեքստում ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը խոսել է Հարավային Կովկասում ստեղծված անվտանգային միջավայրի մասին։ Ա․ Գրիգորյանը, մասնավորապես, նշել է, որ դեռևս տարածաշրջանը մարտահրավերներով լի է, ինչը պայմանավորված է հայ-ադրբեջանական չկարգավորված հարաբերությունների և Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի հետ։ ԱԽ քարտուղարը նաև ներկայացրել է Հայաստանի տեսակետները և մոտեցումները տարածաշրջանում անվտանգային իրավիճակը կայունացնելու և առկա մարտահրավերները չեզոքացնելու ուղղությամբ։
Ա․Գրիգորյանն անընդունելի է համարել Ադրբեջանի կողմից հրադադարի պահպանման ռեժիմի խախտումը, մասնավորեցնելով մայիսի 28-ին ադրբեջանական զորքերի կողմից հրադադարի ռեժիմի խախտման դեպքը, ինչի արդյունքում զոհվել էր ՀՀ ԶՈՒ-ի զինծառայող։
Անդրադառնալով տարածաշրջանային հաղորդակցման ուղիների ապաշրջափակմանը՝ ԱԽ քարտուղարը նշել է, որ Ադրբեջանը ժամանակ առ ժամանակ բարձրացնում է, այսպես կոչված, Հայաստանի տարածքով «տրանսպորտային միջանցք» բացելու հարցը, և Գրիգորյանը մեկ անգամ ևս ընդգծել է, որ Հայաստանի Հանրապետության տարածքում միջանցքային տրամաբանությամբ որևէ տրանսպորտային ուղի գոյություն ունենալ չի կարող։ Նա նաև ընդգծել է, որ համաձայն Հայաստան-Ռուսաստան-Ադրբեջան եռակողմ բոլոր հայտարարությունների՝ նոյեմբերի 9, հունվարի 11 և նոյեմբերի 21, չկա որևէ հիշատակում միջանցքների մասին։
Խոսելով Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության մասին՝ ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը նշել է, որ հակամարտությունը դեռևս լուծված չէ և հիմնահարցի համապարփակ լուծումը պետք է տրվի ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում։
Նիստի ավարտին՝ ՀԱՊԿ ԱԽ քարտուղարների որոշմամբ,  հաստատվել է ՀԱՊԿ հավաքական անվտանգության համակարգի ուժերի և միջոցների կառավարման մարմինների ու կազմավորումների 2023 թվականի համատեղ պատրաստության պլանը:
Հավանության է արժանացել ՀԱՊԿ հավաքական անվտանգության խորհրդի որոշումը՝ «Наемник» օպերատիվ-կանխարգելիչ գործողությանը տալ ՀԱՊԿ մշտապես  իրականացվող գործողությունների կարգավիճակ, որը ներկայացվելու է երկրի ղեկավարների հավանությանը։

На территории Армении не может быть никакого транспортного маршрута в коридорной логике – Армен Григорян
17/06/2022 16:50
Под председательством Армена Григоряна в Ереване 17 июня состоялось очередное заседание Комитета секретарей Советов Безопасности ОДКБ.
В узком и расширенном составах были обсуждены мероприятия по нейтрализации вызовов и угроз безопасности государств-членов ОДКБ, приоритетные вопросы совместных антитеррористических действиях в регионе ОДКБ.
В данном контексте секретарь Совета безопасности Армен Григорян коснулся сложившейся в регионе Южного Кавказа среды безопасности. Он, в частности, отметил,  что регион все еще полон вызовов, что обусловлено неурегулированностью армяно-азербайджанских отношений и проблемой Нагорного Карабаха.
Секретарь Совбеза также представил позицию и подходы Армении по стабилизации ситуации с безопасностью в регионе и нейтрализации существующих вызовов. Армен Григорян посчитал неприемлемым нарушение Азербайджаном режима прекращения огня, отметив, в частности, нарушение режима прекращения огня азербайджанскими войсками 28 мая, в результате чего погиб военнослужащий ВС Армении.
Касаясь разблокирования региональных коммуникаций, Армен Григорян отметил, что Азербайджан время от времени поднимает вопрос об открытии так называемого «транспортного коридора» через территорию Армении. Григорян в очередной раз подчеркнул, что на территории Армении не может быть никакого транспортного маршрута в коридорной логике. Он также напомнил, что, согласно всем заявлениям, подписанным между Арменией, Россией и Азербайджаном, от 9 ноября 2020 года, 11 января и 21 ноября 2021 года, нет никакого упоминания о коридорах.
Говоря о нагорно-карабахском конфликте, секретарь Совета безопасности отметил, что он до сих пор не урегулирован, а его всеобъемлющее решение должно быть достигнуто в рамках сопредседательства Минской группы ОБСЕ.