Նահատակների հիշատակին նվիրված այգի ենք ստեղծում. դա պետք է լինի մի տեղ, որտեղ մարդիկ գնան, ժամանակ անցկացնեն, երեխաները խաղան, վազվզեն. Նիկոլ Փաշինյան
17/06/2022 11:48
Կառավարության այսօրվա նիստում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձավ նահատակներին նվիրված  հուշակոթողներին ու հուշահամալիրներին։
Նա ասաց, թե իրենք մասշտաբային ծրագիր են իրականացնում՝ նահատակների հիշատակին նվիրված այգի են ստեղծում Երևանի բուսաբանական այգու հարակից տարածքում։
«Մենք այդ նախագիծն անվանում ենք Կյանքի պուրակ ու մեր  տրամաբանությունն այն է, որ դա պետք է լինի մի տեղ, որտեղ մարդիկ գնան, ընտանիքներով ժամանակ անցկացնեն, երեխաները խաղան, վազվզեն ու դա պետք է ընդգծի կյանքի տրամաբանությունը, ոչ թե մահվան», - ասաց վարչապետը։
Նա մի քանի անգամ հանդիպել է  զոհված զինծառայողների հարազատների հետ. կարծում է՝ երբ կա սուբվենցիոն ծրագիր, պետք է ընդգծեն այս տրամաբնությունը, որ այն դառնա հնարավորինս բանուկ վայր ու կյանքի  հաղթանակը պետք է լինի նահատակների հիշատակի նկատմամբ ամենամեծ հարգանքը։
«Սա շատ նուրբ հարց է, բայց շատ տեղերում տեսել եմ, որ բնակավայրերի ամենակենտրոնում հուշակաթողները կառուցված են  մի փոքր այլ տրամաբանությամբ, իհարկե, մենք հանդիսավոր բացումներ անում ենք, հարգանքի տուրք մատուցում ենք, բայց, սովորաբար, երբ այլ ժամանակներում անցնում ենք  այդ տեղերով, զգում ենք, որ մարդիկ  իրենց երեխաներին չեն վերցնի ու գնան այդտեղ զբոսնելու», - ասաց Փաշինյանն՝ ընդգծելով, որ ճարտարապետությունն ու քաղաքաշինությունը պետք է լինի այնպիսին, որ ոչ թե մարդիկ նպատակահարմար  չհամարեն  ինչ-ինչ  պատճառներով երեխաներին տանել այնտեղ զբոսանքի՝ շատ հարցերից խուսափելու համար, այլ  պետք է լինի այնպես, որ դա և բարձր պահի նահատակների հիշատակը, և մարդիկ տանեն իրենց երեխաներին այնտեղ։

Никол Пашинян: Мы создаем парк, посвященный памяти погибших в войне: это должно стать местом, где люди будут проводить время, а дети – играть и бегать
17/06/2022 12:36
Премьер-министр Никол Пашинян сегодня на заседании правительства коснулся мемориальных памятников и комплексов, которые посвящены павшим.
Он сказал, что правительство реализует масштабную программу по созданию в Ереванском ботаническом саду парка, который посвящен памяти погибших в 44-дневнй войне.
«Мы называем этот проект «Сквером жизни» и наша логика в том, что это должно стать местом, куда люди приходят семьями, чтобы провести время, чтобы дети играли, бегали. Это должно подчеркнуть логику жизни, а не смерти», - сказал премьер.
Он несколько раз встречался с родственниками погибших военнослужащих и считает: когда есть субвенционная программа, то нужно подчеркнуть такую логику, чтобы это стало оживленным местом, и победа жизни стала самым большим уважением памяти погибших.
«Это очень чувствительный вопрос, но я видел во многих местах, что в центре населенных пунктов мемориальные памятники построены по немного другой логике. Конечно, мы проводим торжественные церемонии открытия, воздаем дань уважения, но обычно, когда в другое время проходим по этим местам, чувствуем, что люди не возьмут своих детей и не пойдут туда гулять», - сказал Пашинян. Он подчеркнул, что архитектура и градостроительство должны быть такими, чтобы люди не считали нецелесообразным по каким- то причинам водить на прогулку туда своих детей во избежание многих вопросов, а такими, чтобы хранили память о погибших и люди водили туда своих детей.