ՀՀ մուտք գործող օտարերկրյա քաղաքացիները և զբոսաշրջիկները հայտնվում են անհարմար դրության մեջ. կառավարությունը կկարգավորի օդանավակայանի տաքսիների հարցը
17/06/2022 15:33
Կառավարությունն ընդունել է որոշում՝ օդանավակայանների տարածքում տաքսի ծառայության մատուցման գործընթացը կանոնակարգելու նպատակով:
Ըստ հիմնավորման, օդանավակայանների տարածքում մարդատար-տաքսի ավտոմոբիլներով ուղևորափոխադրումների կազմակերպումն օրենսդրական առանձին կարգավորում չուներ, որի հետևանքով այնտեղ տաքսի ծառայությունների մատուցման գործընթացը պատշաճ չի իրականացվում, անբարեխիղճ ծառայություն մատուցողների կողմից դրսևորվում է անընդունելի վարքագիծ ինչպես ուղևորների, այնպես էլ միմյանց նկատմամբ, պատվերը ձեռք էր բերվում բանավոր հավաքագրելու միջոցով՝ անհանգստություն պատճառելով քաղաքացիներին և հյուրերին: Ծառայության մատուցման համար ներգրավված ավտոմոբիլները հաճախ հին են:
ՀՀ մուտք գործող օտարերկրյա քաղաքացիները եւ զբոսաշրջիկները հայտնվում են անհարմար դրության մեջ, ինչը զբոսաշրջության տեսանկյունից անընդունելի է: Բացի այդ, օդանավակայանի տարածքից տաքսի ծառայություն մատուցելու ցանկություն ունեցող կազմակերպությունները չունեն հնարավորություն օգտվելու տաքսու կայանատեղից, ինչը անհավասար պայմաններ է առաջացնում փոխադրողների համար:
Առաջարկվող կարգավորումներով սահմանվում են օդանավակայանի տաքսի ծառայության կազմակերպման առանձին պայմաններ և պահանջներ, մասնավորապես՝ ներգրավվող ավտոմոբիլի տարիքային սահմանափակում, արտաքին տեսքի և գույնի նկատմամբ պահանջ, ներգրավվող ավտոմոբիլի վառելիքային համակարգի վերասարքավորման արգելք, օդանավակայանի տարածքում տաքսի ծառայության մատուցում իրականացնելու և պատվերը ընդունելու պայմաններ: Արդյունքում կմատուցվի քաղաքակիրթ և առավել բարձրորակ սպասարկում, ծառայությունների մատուցման գործընթացում կներգրավվեն տարիքով ավելի նոր և միանման արտաքին տեսքի ավտոմոբիլներ:

Правительство Армении решило урегулировать порядок предоставления услуг такси на территории аэропортов
17/06/2022 16:26
Правительство Армении приняло решение для урегулирования порядка предоставления услуг такси на территории аэропортов.
Согласно обоснованию, для организации пассажироперевозок легковыми автомобилями-такси на территории аэропортов не предусмотрено отдельного законодательного регулирования, в результате чего предоставление услуг такси осуществляется на ненадлежащем уровне, со стороны предоставляющих недобросовестные услуги демонстрируется неприемлемое поведение как к пассажирам, так и друг к другу, заказы  принимаются по устной договоренности, причиняя неудобства гражданам и гостям. Эксплуатируемые для предоставления услуг автомобили часто старые.
Приезжающие в Армению иностранные граждане и туристы часто оказываются в неудобном положении, что неприемлемо с точки зрения туризма. Кроме этого, желающие предоставлять услуги такси различные компании не имеют возможности пользоваться стоянками для такси, что создает неравные условия для перевозчиков.
Предлагаемые регулировки устанавливают отдельные условия и требования для предоставления услуг такси на территории аэропортов. В частности, ограничения срока службы эксплуатируемых автомобилей, требования к внешнему виду и цвету автомобилей, запрет на переоборудование топливной системы автомобилей, условия предоставления услуг такси и принятия заказа на территории аэропорта. В результате уровень обслуживание станет цивилизованным и высококачественным, в процесс предоставления услуг будут вовлечены более новые и одинаковые автомобили. Будут исключены незаконные перевозки.