ՌԴ հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ հանդիպմանը ՀՀ նախագահն անդրադարձել է ԼՂ հակամարտության վերջնական լուծման ծրագրերի ընթացքին
17/06/2022 09:36
Ռուսաստանի Դաշնություն կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը հունիսի 16-ի երեկոյան Սանկտ Պետերբուրգում, Հայաստանի գլխավոր հյուպատոսության շենքում հանդիպում է ունեցել հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ:
Նախագահ Խաչատուրյանը նշել է, որ իր գլխավորած պատվիրակության այցը տեղի է ունենում Սանկտ Պետերբուրգյան հայտնի տնտեսական ֆորումի շրջանակում, որն այս տարի նշում է հոբելյանական 25-ամյակը։ Նրա խոսքով՝ ցանկացած այց հնարավորություն է ընձեռում հանդիպել և քննարկում ունենալ հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ։
«Ձեր խնդիրները մեր խնդիրներն են և այդ տրամաբանությամբ նման հանդիպումների հիմնական նպատակն այն է, որ կարողանանք հասկանալ ձեր անհանգստությունները կամ ձեզ հետաքրքրող հարցերը։ Մյուս կողմից սա նաև հնարավորություն է ընձեռում, որ ձեզ ներկայացնենք Հայաստանում տիրող իրավիճակը։ Տարբեր աղբյուրներից տարբեր տեղեկություններ եք ստանում, սակայն դրանք կարիք ունեն ճշգրտելու, որովհետև շատ դեպքերում իրականությանը չեն համապատասխանում», - նշել է նախագահ Խաչատուրյանը։
Նախագահն իր խոսքում անդրադարձել է հայ-ռուսական հարաբերություններին, Հայաստանի ներքաղաքական իրավիճակին, տարածաշրջանային անվտանգությանը: Վահագն Խաչատուրյանը հանգամանալից անդրադարձ է կատարել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության վերջնական լուծմանն ուղղված ծրագրերի իրականացման ներկա ընթացքին, հայկական կողմի մոտեցումներին։
ՌԴ կատարած այցի շրջանակում նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն այցելել է նաև Սանկտ Պետերբուրգի Հայ առաքելական Սուրբ Կատարինե եկեղեցի:

Президент Армении Ваагн Хачатурян встретился с представителями армянской общины России
В рамках рабочего визита в Российскую Федерацию президент Ваагн Хачатурян вечером 16 июня в генеральном консульстве Армении в Санкт-Петербурге встретился с представителями армянской общины. Об этом сообщили в аппарате президента.
Президент Хачатурян отметил, что визит возглавляемой им делегации проходит в рамках  Петербургского экономического форума, который в этом году отмечает свое 25-летие. По его словам, любой визит дает возможность встретиться и поговорить с представителями армянской общины.
«Ваши проблемы - это наши проблемы, исходя из этого, основная цель таких встреч - понять ваши проблемы, вопросы, которые вас интересуют. И в то же время - это возможность представить ситуацию в Армении. Вы получаете разную информацию из различных источников, но ее нужно уточнять, потому что во многих случаях она не соответствуют действительности», - сказал президент Хачатурян.
В своем выступлении президент коснулся армяно-российских отношений, внутриполитической ситуации в Армении и региональной безопасности. Ваагн Хачатурян подробно описал текущее состояние процесса окончательного урегулирования нагорно-карабахского конфликта и подходах армянской стороны.
В рамках визита в Российскую Федерацию Ваагн Хачатурян посетил Армянскую Апостольскую церковь Святой Екатерины в Санкт-Петербурге.