Անհրաժեշտ է, որ խաղաղության բանակցություններում չարհամարհվեն հայկական կողմի հիմնարար իրավունքներն ու կարիքները. եվրոպական կազմակերպությունները նամակ են ուղղել Շառլ Միշելին
17/06/2022 12:44
ՀՅԴ Հայ Դատի Եվրոպայի հանձնախմբի նախաձեռնությամբ հունիսի 16-ին եվրոպական 91 կազմակերպություններ, որոնք ակտիվ գործունեություն են ծավալում Եվրոպական Միության անդամ երկրներում, նամակ են հղել Եվրոպական Խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելին՝ հայտնելով իրենց խոր դժգոհությունը նրա վերջին հայտարարության առնչությամբ, որը հրապարակվել է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ 2022 թվականի մայիսի 22-ի եռակողմ հանդիպումից հետո։
«Կազմակերպությունները ողջունում են Շառլ Միշելի կողմից խաղաղությանն ուղղված միջնորդական ջանքերը: Այնուամենայնիվ, նրանք անհրաժեշտ են համարում, որ խաղաղության բանակցությունները հիմնված լինեն արդարության վրա, երբ չեն արհամարվի հայկական կողմի հիմնարար իրավունքներն ու կարիքները, նամանավանդ, որ վերջինս 2020թ․ Ադրբեջանի և Թուրքիայի կողմից ագրեսիայի զոհ է դարձել:
Նամակը ստորագրած կազմակերպությունները ցավում են, որ մայիսի 23-ի հայտարարությունն արհամարհում է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ ԵՄ-ի փաստաթղթավորված մոտեցումների հիմնական սկզբունքները: Սա վերաբերում է նաև այն փաստին, որ օգտագործվում է «Ղարաբաղ» անորոշ ձևակերպումը «Լեռնային Ղարաբաղի» փոխարեն, որը կոնկրետ տարածք ունեցող քաղաքական միավոր է։ Նամակում մանրամասն ադրադարձ է կատարվում այն հանգամանքին, որ Ադրբեջանի կողմից «Ղարաբաղ» ձևակերպման օգտագործումը միտված է պետական մակարդակով իրականացվող էթնիկ զտման քաղաքականության սպասարկմանը:
Անդրադառնալով 2022 թվականի մայիսի 31-ին Շառլ Միշելի մամուլի խոսնակի հայտարարությանը՝ կազմակերպությունները երախտագիտություն են հայտնում, որ այն կարևոր պարզաբանումներ է մտցրել և ընդգծել հիմնարար սկզբունքներ։
Կազմակերպությունները հույս են հայտնում, որ ԵՄ-ի ապագա միջնորդությունը կհանգեցնի արդար և տևական խաղաղության հասնելու բանակցությունների մեկնարկին: Այդ նպատակով կոչ է արվում Եվրոպական խորհրդի նախագահին միջնորդությունը հիմնել վեց կոնկրետ կետերի վրա: Նամակին ամբողջությամբ կարող եք ծանոթանալ հետևյալ հղմամբ», - ասվում է ՀՅԴ Բյուրոյի Հայ Դատի կենտրոնական գրասենյակի հաղորդագրությունում։

Необходимо, чтобы мирные переговоры не игнорировали основные права и интересы армянской стороны – европейские организации направили письмо Шарлю Мишелю
17/06/2022 14:05
По инициативе Европейского комитета Ай Дата АРФ «Дашнакцутюн» 16 июня более 90 европейских организаций, осуществляющих активную деятельность в странах-членах ЕС, направили председателю Европейского совета Шарлю Мишелю письмо, в котором выразили глубокое недовольство его недавним заявлением, опубликованным после трехсторонней встречи с премьер-министром Армении Николом Пашиняном и президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым 22 мая 2022 года.
«Организации приветствуют посреднические усилия Шарля Мишеля, направленные на установление мира. Тем не менее, они считают необходимым, чтобы мирные переговоры были основаны на справедливости, не игнорировали основные права и интересы армянской стороны, особенно с учетом того, что она в 2020 году стала жертвой агрессии Азербайджана и Турции.
Организации, подписавшие письмо, сожалеют о том, что в заявлении от 23 мая игнорируются основные принципы документированного подхода ЕС к урегулированию нагорно-карабахского конфликта. Это также относится также к тому факту, что была использована неопределенная формулировка «Карабах» вместо «Нагорный Карабах», который является политической единицей с конкретной территорией. В письме подробно представлено, что использование Азербайджаном термина «Карабах» направлено на обслуживание проводимой на государственном уровне политики этнических чисток.
Касаясь заявления пресс-секретаря Шарля Мишеля от 31 мая 2022 года, организации выражают благодарность, что оно внесло важные разъяснения и подчеркнуло основные принципы.
Организации выражают надежду, что будущее посредничество ЕС приведет к началу переговоров по достижению справедливого и долгосрочного мира. С этой целью организации призывают председателя Европейского Совета основывать посредничество на шести конкретных пунктах. С письмо можно ознакомиться по следующей ссылке», - говорится в заявлении Центрального бюро Ай Дата АРФД.