Ալիևը Հայաստանին սպառնում է նոր պատերազմով. Ռազմական փորձագետ
Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորումը հիմնվում է 3 հիմնարար փաստաթղթերի վրա՝ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի, 2021 թվականի հունվարի 11-ի և նոյեմբերի 26-ի, և այդ փաստաթղթերը կյանքի կոչելու երաշխավորը Ռուսաստանն է՝ ի դեմս ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի, քանի որ վերոնշյալ փաստաթղթերի տակ կա նաև նրա ստորագրությունը։ Սակայն այդ փաստաթղթերից և ոչ մեկում միջանցքի վերաբերյալ որևէ ձևակերպում չկա, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց ռազմական փորձագետ Հայկ Նահապետյանը՝ անդրադառնալով Ադրբեջանի նախագահի հայտարարությանը, որ եթե իրենց Զանգեզուրի միջանցքի թույլտվությունը չտրվի, ապա դժվար կլինի խոսել խաղաղության մասին։
««Միջանցք» նշանակում է որևէ պետության որևէ ստորաբաժանման ներկայացվածություն, այնպես, ինչպես հիմա Բերձորի կամ Լաչինի միջանցքում է. այնտեղ կա ՌԴ խաղաղապահ առաքելություն իրականացնող զորակազմի ներկայություն՝ համապատասխան կարգավիճակով։
Հիմա, կրկին խոսելով այսպես կոչված Զանգեզուրի միջանցքի մասին՝ Իլհամ Ալիևը հերթական անգամ բարձրաձայնում է իր ցանկության մասին։ Բնականաբար, նրա ցանկություններն ու հայտարարությունները որևիցե ձևով չեն կարող փոխել 3 հիմնարար փաստաթղթերի բովանդակությունը։ Նա դա հրաշալի գիտի։
Ինչո՞ւ է ուրեմն նա միջանցի մասին խոսում. ո՛չ ներսում, ո՛չ դրսում Ալիևը ինքնահաստատվելու խնդիր չունի։ Ասում է միայն մեկ բանի համար՝ դա հոգեբանական ճնշման միջոց է Հայաստանի վարչապետի պարտականությունները կատարող անձի նկատմամբ», - ասաց Հայկ Նահապետյանը։
Ռազմական փորձագետը հիշեցրեց, որ Ադրբեջանի նախագահը երեկ խոսել է նաև տարածքային ամբողջականության ճանաչման մասին՝ հիշեցնելով, որ եթե Հայաստանը շարունակի կասկածի տակ դնել Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը, Ադրբեջանն իր հերթին կասկածի տակ կդնի ՀՀ տարածքային ամբողջականությունը։

Алиев угрожает Армении новой войной – военный эксперт
Урегулирование отношений между Арменией и Азербайджаном основано на трех основных документах – от 9 ноября 2020 года, 11 января 2021 года и 26 ноября 2021 года и гарантом реализации этих документов является Россия в лице президента РФ Владимира Путина, поскольку под этими документами есть также его подпись. Однако ни в одном из этих документов нет какой-либо формулировки о коридоре, заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am военный эксперт Айк Нагапетян, касаясь заявления президента Азербайджана о том, что если Зангезурский коридор не будет открыт, говорить о мире будет очень сложно.
«Коридор означает представленность какого-то подразделения какого-либо государства, как сейчас в Бердзоре или Лачинском коридоре. Там присутствует российский миротворческий контингент, в соответствующем статусе.
Сейчас снова говоря о Зангезурском коридоре, Ильхам Алиев в очередной раз озвучивает свое желание. Естественно, его желания и заявления не могут каким-либо образом изменить содержание трех основных документов. Он это прекрасно знает.
Так почему он говорит о коридоре? У Алиева не проблемы самоутверждения ни внутри страны, ни за ее пределами. Он говорит это только с одной целью, чтобы оказать психологическое давление на исполняющее обязанности премьер-министра Армении лицо», - сказал Айк Нагапетян.
Военный эксперт напомнил, что президент Азербайджана вчера говорил также о признании территориальной целостности, отметив, что если Армения продолжит ставить под сомнение территориальную целостность Азербайджана, то у Азербайджана не будет другого выбора, как подвергнуть сомнению территориальную целостность Армении.