Հայաստանի նախագահն ասել է, որ Պուտինը հնարավորություն ուներ դադարեցնել պատերազմը Ղարաբաղում 2020-ի հոկտեմբերի 19-ին, «բայց այնպես եղավ, որ նոյեմբերի 9-ին դադարեց»
18/06/2022 12:16
Հայ ժողովուրդը գնահատում է ձեր ջանքերը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործում, Սանկտ Պետերբուրգում ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ հանդիպմանն ասել է Հայաստանի նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը, հայտնում է Կրեմլի մամուլի ծառայությունը։
«Կարող եմ ձեզ ասել, որ այն, ինչ դուք արեցիք ռազմական գործողությունների ժամանակ, ձեր ջանքերը, որոնց օգնությամբ պատերազմը դադարեց, գնահատվում է ոչ միայն իմ կողմից։ Գիտեմ, որ Հայաստանի բնակչությունն էլ է գնահատում դա», - ասել է Խաչատուրյանը։
«Իրականում, մենք ուզում էինք շուտ ավարտել պատերազմը, ինչ-որ կերպ վերջացնել պատերազմը, և ես գիտեմ ձեր ջանքերը: Դուք հնարավորություն ունեիք հոկտեմբերի 19-ին [2020թ.]. այս մասին մենք զրուցել ենք Սերգեյ Վիկտորովիչի [Լավրովի] հետ, երբ նա Երևանում էր, բայց այնպես եղավ, որ նոյեմբերի 9-ին ավարտվեց [2020թ.], բայց ամենակարևորը՝ պատերազմը դադարեց», - ասել է ՀՀ նախագահը։
«Եվ դրանից հետո ձեր ջանքերը, որ ռազմական գործողություններ տեղի չունենան, որպեսզի ձեր, Հայաստանի վարչապետի և Ադրբեջանի նախագահի միջև պայմանավորվածությունները փաստացի ամրագրվեն և պահպանվեն, դա էլ շատ կարևոր է մեզ համար», - նշել է Խաչատուրյանը։

Президент Армении заявил, что у Путина была возможность остановить войну в Карабахе 19 октября 2020 года, «но так получилось, что 9 ноября»
18/06/2022 12:07
Армянский народ ценит Ваши усилия в деле урегулирования нагорно-карабахского конфликта, заявил президент Армении Ваагн Хачатурян на встрече с президентом России Владимиром Путиным в Санкт-Петербурге. Об этом сообщает пресс-служба Кремля.
«Я могу Вам сказать, что то, что Вы делали во время военных действий, Ваши усилия, при помощи которых война остановилась, – это тоже оценивается не только мною как личностью. Я знаю, что население Армении это тоже ценит», - отметил Хачатурян.
«В действительности мы хотели пораньше прекратить, как-то закончить войну, и я знаю Ваши усилия. У Вас возможность была 19 октября [2020 года] ещё – мы об этом говорили с Сергеем Викторовичем [Лавровым], когда он был в Ереване. Но так получилось, что 9 ноября [2020 года], но самое важное, что война остановилась», - сказал президент Армении.
«И после этого Ваши усилия, чтобы никаких военных действий не произошло, чтобы эти договорённости между Вами, премьер-министром [Армении] и президентом [Азербайджана] в действительности закрепились и соблюдались, – это тоже очень важно для нас», - отметил Хачатурян.