«Հրապարակավ դիրքորոշում հայտնել ձայնագրության և դատական, իրավապահ համակարգի իրական վիճակի վերաբերյալ»․ ԱԺ «Հայաստան» խմբակցությունը՝ ԱՄՆ և ԵՄ դեսպաններին
ԱԺ «Հայաստան» խմբակցությունը ՀՀ-ում հավատարմագրված դեսպաններին կոչ է արել հրապարակավ դիրքորոշում հայտնել ՀՀ ԲԴԽ՝ լիազորությունները կասեցված նախագահ Ռուբեն Վարդազարյանի կողմից այսօր հրապարակված ձայնագրության վերաբերյալ։
«Հայաստան» խմբակցության նամակում նշված է․
«Հայաստանի Հանրապետությունում ԱՄՆ և ԵՄ դեսպաններին․
Հարգելի՛ տիկին Թրեյսի, հարգելի՛ տիկին Վիկտորին
Այսօր Հայաստանի Հանրապետության Բարձրագույն դատական խորհրդի՝ լիազորությունները կասեցված նախագահ Ռուբեն Վարդազարյանը հրապարակել է ձայնագրություն, որի արժանահավատությունը կասկածի տակ չի դրել կողմերից եւ ոչ մեկը։
Ձայնագրությունը պարունակում է հանցանքի ակնհայտ տարրերի, քրեական գործերին միջամտությունների և կոնկրետ պահանջների չկատարման դեպքում սպառնալիքների փաստեր։
Նման երևույթների մասին մենք բարձրաձայնել ենք բազմիցս և բացառապես բախվել ձեր լռությանը։
Այդ հանգամանքները պետք է քննության առարկա դառնան այն իրավապահ մարմինների կողմից, որոնց, փաստացի, ըստ հրապարակված ձայնագրության, պարտադիր կատարման ցուցումներ է կարողանում տալ Բարձրագույն դատական խորհրդի հայտնի անդամը՝ Գագիկ Ջհանգիրյանը։
Ձայնագրությունը նաև պարունակում է քաղաքական գործունեությանը միջամտելու խոստում, և դրա հետևանքները փաստացի արձանագրված են, այդ թվում՝ իբր արդար ու թափանցիկ խորհրդարանական ընտրություններով։
Դատական համակարգի թիվ մեկ պատասխանատու Գագիկ Ջհանգիրյանը խոստովանում է, որ «Հայաստան» դաշինքի նախընտրական ցուցակը գլխավորած Ռոբերտ Քոչարյանի և ՀՅԴ-ի քաղաքական գործունեությանը միջամտելու հանձնառություն է ստանձնել։
Հատկանշական է, որ 2021 թվականի հունիսի 20-ի ընտրությունների օրը և դրան նախորդած եւ այնուհետև հաջորդած ժամանակահատվածներում ընդդիմադիր քաղաքական թիմի նկատմամբ դատական համակարգի ակնհայտ կողմնակալ, կախյալ վարքագծի մասին մեր կողմից քանիցս բարձրաձայնվել էր և կրկին բախվել ձեր լռությանը։
Ելնելով վերոգրյալից՝ ակնկալում ենք․
1) հրապարակավ դիրքորոշում հայտնել հրապարակված ձայնագրության և դատական, իրավապահ համակարգի իրական վիճակի վերաբերյալ,
2) հրապարակավ դիրքորոշում հայտնել՝ արդյոք Գագիկ Ջհանգիրյանի կիրառած ու հայտնած ձևի ու բովանդակության դատական բարեփոխումները դեռևս արժանանո՞ւմ են ձեր աջակցությանը։
Նշված հարցադրումներին սեղմ ժամկետում պատասխան չտրամադրելը ողջամտորեն կդիտարկվի որպես նման ակնհայտ ապօրինություններին խրախուսում ձեր կողմից։

Фракция «Армения» призвала послов США и ЕС выразить публичную позицию об опубликованной аудиозаписи и о реальном состоянии судебной, правоохранительной систем
20/06/2022 20:17
Парламентская фракция «Армения» призвала аккредитованных в Армении послов выразить публичную позицию в связи с аудиозаписью, опубликованной сегодня председателем Высшего судебного совета Армении Рубеном Вардазаряном (полномочия которого приостановлены).
В письме фракции «Армения» отмечается:
«Уважаемая г-жа Трейси, уважаемая г-жа Викторин,
Сегодня председатель Высшего судебного совета Армении Рубен Вардазарян, полномочия которого приостановлены, опубликовал запись, достоверность которой ни одна из сторон не поставила под сомнение.
В записи содержатся признаки явного преступления, факты вмешательства в уголовные дела и угроз в случае невыполнения конкретных требований.
Мы неоднократно заявляли о подобных явлениях и сталкивались исключительно с вашим молчанием.
Эти обстоятельства должны стать предметом расследования со стороны тех правоохранительных органов, которым, фактически, согласно опубликованной записи, может давать подлежащие обязательному исполнению указания известный член Высшего судебного совета – Гагик Джангирян.
В записи также содержится обещание вмешаться в политическую деятельность, последствия которой фактически зафиксированы, в том числе якобы справедливыми и прозрачными парламентскими выборами.
Главный ответственный за судебную власть Гагик Джангирян признается, что взял на себя обязательство по вмешательству в политическую деятельность возглавляющего блок «Армения» Роберта Кочаряна и АРФ «Дашнакцутюн».
Примечательно, что в день выборов 20 июня 2021 года, в предшествовавший выборам период и после этого мы неоднократно заявляли о явно предвзятом и зависимом поведении судебной власти по отношению к оппозиционной политической команде, однако это также было встречено Вашим молчанием.
Исходя из вышеизложенного, мы ожидаем:
1) выражения публичной позиции по поводу опубликованной записи и о реальном состоянии судебной, правоохранительной системы;
2) выражения публичной позиции, продолжаете ли Вы все еще поддерживать форму и суть заявленных и реализованных Гагиком Джангиряном судебных реформ?
Непредоставление ответов на вышеуказанные вопросы в сжатые сроки будет рассматриваться как доказательство поощрения с Вашей стороны явных правонарушений.