Արցախը չի լինելու Ադրբեջանի կազմում․ թույլ չենք տալու խախտել «կարմիր գծերը»․ Բաբայան
Արցախը չի կարող լինել և չի լինելու Ադրբեջանի կազմում: Արցախի կորուստը կբերի աշխարհաքաղաքական լանդշաֆտի անկանխատեսելի, հիմնարար փոփոխությունների, որից հետո լրիվ այլ, գլոբալ հավասարակշռություն է ստեղծվելու, ըստ «Արցախպրես»-ի՝ ՀՀ-ում Արցախի Հանրապետության մշտական ներկայացուցչությունում լրագրողների հետ հանդիպմանն ասել է Արցախի արտաքին գործերի նախարար Դավիթ Բաբայանը։
Բաբայանի խոսքով՝ աշխարհաքաղաքականությունն ուզելով, կամ չուզելով չէ, այն ունի իր կանոնները, «աշխարհաքաղաքականությունը բալանս է, համապատասխան ռեակցիան է այս կամ այն ուժային կենտրոնների»:
«Մենք մտել ենք աշխարհաքաղաքականության դարաշրջան, որտեղ գաղափարները, նորմերը դժբախտաբար դարձել են երկրորդական, եթե ոչ երրորդական, բայց դա չի նշանակում, որ մենք չպետք է իմանանք մեր անցյալն ու ներկան, որովհետև մեր ամենամեծ խնդիրը մենք ենք: Պետք է հասկանանք ինչ ունենք, պետք էլ իմի բերենք այդ ամենը»,-ասել է Դավիթ Բաբայանը՝ այդ ճանապարհին կարևորելով սկզբունքայնությունը:
«Ամեն ինչ կախված է մեզանից․թե ինչ քաղաքականություն ենք վարելու: Մենք կանգնելու ենք մինչև վերջ և երբեք թույլ չենք տալու խախտել այդ կարմիր գծերը»,- հավելել է Արցախի արտգործնախարարը:

Арцах не может быть и не будет в составе Азербайджана. Потеря Арцаха приведет к непредсказуемым кардинальным изменениям геополитического ландшафта, после чего будет совершенно иной баланс глобальных сил. Об этом, как передает «Арцахпресс», заявил с журналистами в постоянном представительстве Республики Арцах в Армении министр иностранных дел Арцаха Давид Бабаян.
По его словам, геополитика, хотим мы этого, или нет, имеет свои правила. Геополитика - это баланс, соответствующая реакция того или иного центра силы.
«Мы вступили в эпоху геополитики, где идеи и нормы, к сожалению, стали второстепенными, если не третичными, но это не значит, что мы не должны знать свое прошлое и настоящее, потому что наша самая большая проблема - это мы сами. Мы должны понять, что у нас есть, и довести это до ума», - сказал Бабаян, отметив важность принципиальности на этом пути.
«Все зависит от нас, какую политику мы будем вести. Мы будем стоять до конца, мы никогда не позволим нарушить эти красные линии», - добавил он.