Գլխավոր դատախազությունը Ռուբեն Վարդազարյանի հրապարակած ձայնագրությունն ուղարկել է Քննչական կոմիտե
Բարձրագույն դատական խորհրդի՝ լիազորությունները կասեցված նախագահ Ռուբեն Վարդազարյանն այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը բացառիկ ձայնագրություն հրապարակեց իր, ԲԴԽ նախագահի պարտականությունները կատարող Գագիկ Ջհանգիրյանի ու ԲԴԽ անդամ Ստեփան Միքայելյանի՝ 2021 թվականի փետրվարի 20-ին տեղի ունեցած զրույցից։
«Այսօր հրավիրած ասուլիսի ընթացքում Ռուբեն Վարդազարյանի կողմից հրապարակվել է ձայնագրություն իրեն վերաբերող քրեական գործի որոշ հանգամանքների վերաբերյալ:
ՀՀ գլխավոր դատախազությունում իրականացվող ԶԼՄ-ների և համացանցային տեղեկատվական ռեսուրսների մշտադիտարկման արդյունքում այդ ձայնագրությունը վեր է հանվել և դրանում առկա՝ քրեական գործով Ռուբեն Վարդազարյանի նկատմամբ իրականացված քրեական հետապնդման գործընթացում առերևույթ ապօրինի միջամտության հնարավոր հանգամանքները քրեադատավարական ընթացակարգով լրիվ, օբյեկտիվ և բազմակողմանի ստուգելու նպատակով ուղարկվել է ՀՀ քննչական կոմիտե՝ նկատի ունենալով, որ քննարկվող քրեական գործով, որի շրջանակներում Ռ. Վարդազարյանի նկատմամբ իրականացվել է քրեական հետապնդում, նախաքննությունը կատարվել է նախկին ՀՀ հատուկ քննչական ծառայության քննիչի կողմից, ով ներկայում շարունակում է աշխատել ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում, իսկ տվյալ քրեական գործը հարուցվել է ներկայիս ԱԱԾ տնօրենի տեղակալի պաշտոնն զբաղեցնող անձի հաղորդման հիման վրա:
Հանձնարարվել է նաև ապահովել ստւգվող դրվագին առնչվող բոլոր հանգամանքների պատշաճ հրապարակայնություն:
Ինչ վերաբերում է ասուլիսի ընթացքում պարոն Վարդազարյանի կողմից «փազելի տեղն ընկնելու» տրամաբանությամբ արված՝ պաշտոնավարումն ավարտելուց հետո ՀՀ գործող գլխավոր դատախազի կողմից ՀՀ ԲԴԽ-ն ղեկավարելու մասին հայտարարություն-ենթադրություններին, ապա հարկ եմ համարում հստակ պարզաբանել, որ Արթուր Դավթյանի հետ նման հարց չի քննարկվել», - այս մասին ասվում է ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանի խորհրդական Գոռ Աբրահամյանի տարածած հայտարարությունում։

Генпрокуратура отправила опубликованную Рубеном Вардазаряном аудиозапись в Следственный комитет
Председатель Высшего судебного совета Рубен Вардазарян, полномочия которого приостановлены, опубликовал сегодня на пресс-конференции скандальную аудиозапись своего разговора с и.о. председателя ВСС Гагиком Джангиряном и членом ВСС Степаном Микаеляном, который состоялся 20 февраля 2021 года.
Советник генерального прокурора Армении Артура Давтяна Гор Абрамян сообщил о том, что аудиозапись отправлена в Следственный комитет Армении.
«На созванной сегодня пресс-конференции Рубеном Вардазаряном опубликована запись о некоторых обстоятельствах уголовного дела в его отношении.
В результате проводимого в генеральной прокуратуре мониторинга СМИ и информационных интернет-ресурсов, это запись была выявлена и направлена в Следственный комитет Армении для проведение полной, объективной и многосторонней процессуальной проверки обстоятельств возможного незаконного вмешательства в процесс осуществляемого в отношении Рубена Вардазаряна уголовного преследования. Аудиозапись направлена в АК Армении, учитывая, что предварительное следствие по уголовному делу, в рамках которого в отношении Р.Вардазаряна осуществляется уголовное преследование, проводилось следователем Специальной следственной службы, который в настоящее время продолжает работать в Антикоррупционном комитете, а указанное дело возбуждено на основании сообщения лица, занимающего должность заместителя директора СНБ.
Поручено также обеспечить надлежащую публичность всех обстоятельств, касающихся данного эпизода.
Что касается озвученного на пресс-конференции Рубеном Вардазаряном заявлений-предположений по логике «фрагменты пазла встали на место» о том, что действующий генпрокурор Армении после истечения срока полномочий возглавит ВСС, то считаю нужным четко уточнить, что с Артуром Давтяном подобный вопрос не обсуждался», - говорится в распространенном Гором Абрамяном заявлении.