Ալեն Սիմոնյանը հայտարարություն է տարածել Արթուր Վանեցյանի հրաժարականի դիմումի վերաբերյալ
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հայտարարություն է տարածել Արթուր Վանեցյանի հրաժարականի դիմումի վերաբերյալ։
««Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 155-րդ հոդվածի 1-ին մասի համաձայն՝ Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի պատգամավոր Արթուր Վանեցյանը հունիսի 21-ին հրաժարականի դիմում է ներկայացրել:
«Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 155-րդ հոդվածի 2-րդ մասի համաձայն` եթե հրաժարականի հրապարակումից հետո՝ մեկ շաբաթվա ընթացքում, պատգամավորը գրավոր դիմումով հետ է վերցնում հրաժարականի մասին իր դիմումը, ապա Ազգային ժողովի նախագահն այդ մասին հանդես է գալիս հայտարարությամբ, եթե հետ չի վերցնում հրաժարականի մասին իր դիմումը, ապա նրա լիազորությունների դադարման մասին կազմվում է արձանագրություն, որն ստորագրում եւ հրապարակում է Ազգային ժողովի նախագահը: Արձանագրության հրապարակման պահից հրաժարականը համարվում է ընդունված», - ասված է հայտարարությունում։
Հիշեցնենք՝ այսօր Ազգային ժողովի «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավար, ԱԱԾ նախկին տնօրեն, «Հայրենիք» կուսակցության նախագահ Արթուր Վանեցյանը հայտարարությամբ է հանդես եկել, որ մանդատը վայր է դնում։

Спикер Национального Собрания Ален Симонян распространил заявление о прошении об отставке депутата Артура Ванецяна, сообщает пресс-служба парламента Армении.
«Депутат Национального Собрания Артур Ванецян 21 июня 2022 года подал прошение об отставке в соответствии с частью 1 статьи 155 конституционного закона «Регламент Национального Собрания».
В соответствии с ч.2 ст.155 Конституционного закона "Регламент Национального Собрания", если депутат в течение недели после объявления об отставке в письменной форме отзывает свое прошение об отставке, председатель Национального Собрания выступает с заявлением об этом, если же не отзывает прошение, то составляется протокол о прекращении его полномочий, который подписывает и оглашает председатель НС. Отставка считается принятой с момента опубликования протокола», - говорится в заявлении Алена Симоняна.
Напомним, руководитель фракции «Честь имею» Национального Собрания Армении, председатель партии «Родина» Артур Ванецян сегодня выступил с заявлением о сложении депутатского мандата.