Հայաստանում կտրուկ աճել է ինքնասպանությունների թիվը․ սա ահազանգ է․ Արտակ Զաքարյան
Հայաստանում կտրուկ աճել է ինքնասպանությունների թիվը, գրել է Պաշտպանության նախկին փոխնախարար Արտակ Զաքարյանը։ Նա դա ահազանգ է համարում։
«Միայն վերջին վեց ամսում, ըստ հրապարակումների, ինքնասպանության միջոցով մահացել են 30 քաղաքացի, իսկ 11 քաղաքացու ինքնասպանության փորձը հաջողվել է կանխել: Ի՞նչ է սա նշանակում:
Սա ահազանգ է: Այդ մարդիկ ապրում են մեր կողքին, մեր հասարակության մի մասնիկն են և գնացել են ծայրահեղ քայլերի: Մի՞թե մենք, որպես հասարակություն, այսքան անտարբեր ենք դարձել: Մի՞թե կորցրել ենք մարդկային պարզ հոգատարությունն ու վերածվել ենք ռոբոտների, որ չենք նկատում մեր կողքին ապրողների հոգսերը, հույզերը, ապրումները, ներաշխարհը:
Մի՞թե մենք իրավունք ունենք այսքան կույր ու անհաղորդ լինելու:
Վերջերս փողոցում քայլելիս աշխատում եմ որսալ անցորդների հայացքներն ու նայել նրանց աչքերի մեջ: Թախիծ ու տրտմություն եմ տեսնում, անօգնականություն ու հուսահատություն: Երբեմն փորձում ես սովորական ժպիտով մի ակնթարթ փոխել մարդկանց տրամադրությունը: Հաճախ ստացվում է, երբեմն` ոչ:
Մենք պարտավոր ենք բարոյապես գոնե զգալ մեկս մյուսին: Լիբերալիզմն ու վայրի կապիտալիզմը մեր հասարակությանը իբրև թե դարձրել են մարդակենտրոն, բայց իրականում դարձրել են էգոիստ ու միայնակ: Երիտասարդները չեն նկատում ավագներին, ավագները չեն հասկանում երիտասարդներին: Յուրաքանչյուրն իր հեռախոսին կառչած ու ականջակալներով փակված` կտրվել է աշխարհից: Իսկ եթե զրուցում ու շփվում են, ավելի շատ միմյանց չեն հասկանում...
Մենք այս մեծ ու ծով հասարակության մեջ ապրում ենք մենակ: Մենակությունը մարդու համար ամենաանկանխատեսելի վտանգն է:
Ընտանիքը, կազմակերպությունը, կոլեկտիվը, գյուղը, քաղաքը, մարզը, պետությունը նրա համար են, որպեսզի մարդը մենակ չմնա իր հոգսերի ու պրոբլեմների հետ: Հատկապես պատերազմի թարմ ու ծանր վերքեր ունեցող հասարակությունը պետք է զգա մեկը մյուսի զարկերակը, միտքը, ոգին:

В Армении резко увеличилось количество самоубийств, написал на своей странице в Facebook бывший заместитель министра обороны Армении Артак Закарян. Он считает это сигналом тревоги.
«Только за последний месяц, согласно публикациям, 30 граждан покончили жизнь самоубийством, а попытки к самоубийству 11 граждан удалось предотвратить. Что это значит?
Это сигнал. Эти люди живут рядом с нами, являются частью нашего общества и решили пойти на крайний шаг. Неужели мы как общество стали столь безразличным? Неужели мы утратили способность проявлять простую человеческую заботу о других людях и превратились в роботов, не замечаем забот, эмоций, переживаний тех, кто живет рядом с нами?
Разве мы имеем право быть такими слепыми и безучастными?
Недавно я пытался поймать на улице взгляды прохожих и посмотреть им в глаза. Я увидел в их глазах печаль и уныние, беспомощность и безнадежность. Иногда пытаешься простой улыбкой хоть на миг изменить настроение людей, часто получается, а иногда – нет.
Мы обязаны хотя бы морально чувствовать друг друга. Либерализм и дикий капитализм якобы сделали наше общество человекоцентричным, однако в реальности оно стало эгоистичным и одиноким. Молодежь не замечает старшее поколение, а старшее поколение не понимает молодых. Каждый, зарывшись в свой телефон, закрывшись наушниками, оторван от мира. А если общаются и беседуют, то чаще не понимают друг друга…
Мы живем в этом большом обществе в одиночестве. Одиночество – самая непрогнозируемая опасность для человека.
Семья, организация, коллектив, село, город, область, государство для того, чтобы люди не оставались бы одни со своими проблемами и заботами. Особенно в пережившем тяжелую войну обществе должны чувствовать пульс, мысли и дух друг друга.