«Դիմադրություն» շաժման ներկայացուցիչները եռօրյա այցով եղել են Արցախում, հանդիպել են պաշտոնաթող նախագահներին
23/06/2022 14:31
«Դիմադրություն» շաժման ներկայացուցիչները հունիսի 21-23-ը եռօրյա այցով գտնվել են Արցախի Հանրապետությունում, հանդիպումներ ունեցել քաղաքական ուժերի, ԱՀ Ազգային Ժողովի բոլոր խմբակցությունների, պետական կառույցների ներկայացուցիչների և ԱՀ պաշտոնաթող նախագահների հետ:
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Իշխան Սաղաթելյանը, պատգամավորներ Տիգրան Աբրահամյանը, Աղվան Վարդանյանը, Արամ Վարդեւանյանը, Արթուր Սարգսյանը եւ Գեղամ Մանուկյանը Արցախի ԱԺ պատգամավորների հետ այցելել են Ասկերանի, Մարտակերտի եւ Մարտունու շրջաններ, հանդիպել բնակիչների, ՏԻՄ ղեկավարների հետ: Առանձին հանդիպում է կայացել նաև Ստեփանակերտի քաղաքապետարանում՝ մայրաքաղաքի վարչական ղեկավարության, աշխատակազմի, կրթական ու մշակութային հաստատությունների տնօրենների մասնակցությամբ:
Հանդիպումների ընթացքում «Դիմադրություն» շարժման համակարգող Իշխան Սաղաթելյանը ներկայացրել է շարժման ընթացքը, մարտահրավերներն ու առաջիկա անելիքները:
Ընդգծվել է, որ «Դիմադրություն» շարժման՝ առավել համահայկական ու ընդգրկուն դարձնելու համատեքստում առանցքային տեղ ունի Արցախի Հանրապետությունը։
Պայմանավորվածություններ են ձեռք բերվել, որ հակառակ Հայաստանի օրվա իշխանությունների՝ Արցախի Հանրապետության հետ ողջամիտ ու պատշաճ փոխգործակցության բացակայությանը, պետք է իրականացվեն համատեղ ծրագրեր եւ փոխայցելություններ։
Վերահաստատվել է, որ Արցախի իշխանությունների և ժողովրդի համար ուղենիշ է մնում 2022 թվականի ապրիլի 14-ին ԱՀ ԱԺ-ի կողմից միաձայն ընդունված հայտարարությունը, որում ամրագրվել են Արցախի ապագայի շուրջ առանցքային սկզբունքներն ու կարմիր գծերը:

Представители Движения сопротивления 21-23 июня находились с трехдневным визитом в Республике Арцах, где провели встречи с представителями политических сил, всех фракций Национального Собрания, государственных структур и бывшими президентами Арцаха.
Вице спикер парламента Ишхан Сагателян, депутаты Тигран Абрамян, Агван Варданян, Арам Вардеванян, Артур Саркисян и Гегам Манукян вместе с депутатами Национального Собрания Арцаха посетили Аскеранский, Мартакерский и Мартунинский районы, встретились с жителями, руководителями органов местного самоуправления. Отдельная встреча состоялась также в мэрии Степанакерта с административным руководством столицы с участием аппарата, директоров образовательных и культурных учреждений.
В ходе встречи координатор Движения сопротивления Ишхан Сагателян представил ход движения, вызовы и дальнейшие действия.
Была подчеркнута ключевую роль Республики Арцах в контексте придания движению более всеармянский и всеобъемлющий характер.
Достигнуты договоренности о реализации совместных программ и взаимны визитов в противовес отсутствию разумного и надлежащего взаимодействия со стороны действующих властей Армении с Республикой Арцах.
Вновь подтверждено, что ориентиром для властей и народа Арцаха остается единогласно принятое Национальным Собранием 14 апреля 2022 года заявление, в котором закреплены ключевые принципы и красные линии в вопросе будущего Арцаха.