«Ժողովուրդ». Ռուբեն Վարդազարյանին կանչել են քննչական կոմիտե՝ բացատրություն տալու
«Ժողովուրդ» թերթը գրում է. ««Ժողովուրդ» օրաթերթի տեղեկությունների համաձայն՝ ՀՀ քննչական կոմիտեն ծանուցում է ուղարկել Բարձրագույն դատական խորհրդի (ԲԴԽ) նախագահ (լիազորությունները ժամանակավորապես կասեցված են) Ռուբեն Վարդազարյանին, որ նա ներկայանա կոմիտե և բացատրություն տա իր կողմից հրապարակված աղմակահարույց ձայնագրության մասով։ Մեզ հայտնի դարձավ, որ Ռուբեն Վարդազարյանը այսօր առավոտյան կներկայանա Քննչական կոմիտե:
Հիշեցնենք, որ հունիսի 20-ին հրավիրված ասուլիսին հրապարակվել էր ԲԴԽ նախագահի պարտականությունները կատարող Գագիկ Ջհանգիրյանի հետ ունեցած զրույցի ձայնագրությունը, ինչի ժամանակ մի շարք հետաքրքիր դրվագներ են բացվում՝ կապված դատական համակարգի վրա ճնշումներ գործադրելու հետ։ Անցած տարվա փետրվարին արված գաղտնի ձայնագրությունում Գագիկ Ջհանգիրյանը հորդորում է այն ժամանակ դեռ ԲԴԽ նախագահի պաշտոնը զբաղեցնող Ռուբեն Վարդազարյանին հրաժարական տալ և խոսում է քրեական գործերի ընթացքին միջամտելու մասին։ Ո՞վ և ի՞նչ հրահանգ պետք է տա, և ո՞վ կատարի։ Ո՞ւմ նկատի ունի ԲԴԽ նախագահի պարտականությունները կատարողը։
Եթե անգամ հրահանգ կա, ապա դա ի՞նչ հիմունքներով է իրականացվում, գրավո՞ր, թե՞ բանավոր է այն լինելու, ու, վերջապես, օրինական ուժ ունենալո՞ւ է այն արդյոք։ Սրանք հարցեր են, որ իրենց պատասխանները պետք է պարտադիր իրավական հարթությունում ստանան։ Նորից, սակայն, հարց է՝ քաղաքական իշխանությունն ու պատկան բոլոր օղակները բավարար կամք կունենա՞ն արդյոք արդարամտորեն և հետևողական քննելու ու ստանալու բոլոր հարցերի պատասխանները։ Հուսանք՝ այս հարցերի պատասխանը կտան իրավապահները»։

Газета «Жоховурд» пишет со ссылкой на свои источники, что Следственный комитет отправил уведомление председателю Высшего судебного совета Рубену Вардазаряну (полномочия которого приостановлены) о явке в комитет и даче объяснения в связи с опубликованной им скандальной аудиозаписью. По сведениям издания, что Рубен Вардазарян должен явиться в Следственный комитет сегодня утром.
Напомним, на созванной 20 июня пресс-конференции была опубликована аудиозапись разговора с и.о. председателя ВСС Гагиком Джангиряна, в которой есть довольно интересные эпизоды, связанные с оказанием давления на судебную систему. В аудиозаписи, которая была сделана в 2021 году, Гагик Джангирян призывает занимающего тогда должность председателя Высшего судебного совета Рубена Вардазаряна подать в отставку и говорит о вмешательстве в ход уголовных дел. Кто и какое указание должен дать и кто должен выполнить? Кого имеет в виду и.о. председателя Высшего судебного совета?
Если даже есть указание, письменным или устным оно будет? Это вопросы, на которые должны быть даны ответы в юридической плоскости. Однако остается вопросом, смогут ли проявить политические власти и все надлежащие органы достаточную волю, чтобы провести справедливое и последовательное расследование и получить ответы на все вопросы», - пишет газета.