Մայիս ամսվա ընթացքում պատմական նոր ռեկորդ ունենք. Նիկոլ Փաշինյան
Կառավարության այսօրվա նիստում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կրկին խոսեց ռեկորդների մասին. ասաց, թե մայիս ամսվա ընթացքում պատմական նոր ռեկորդ ունենք ՀՀ-ում գրանցված վճարովի աշխատատեղերի հետ կապված։
Մայիս ամսին Հայաստանում արձանագրվել է 673 հազար 224 վճարովի աշխատատեղ։
2022 թվականի մայիսին, 2021 թվականի մայիսի համեմատ, աշխատատեղերը ավելի են 38 հազար 273-ով կամ՝ 6 տոկոսով, իսկ 2019 թվականի մայիսի նկատմամբ ավելի են 72 հազար 359-ով կամ՝ 12 տոկոսով, 2018 թվականի մայիսի նկատմամբ ավելի են 125 հազար 235 աշխատատեղով։
Հաջորդ կարևոր ռեկորդային ցուցանիշը, ըստ Փաշինյանի, աշխատավարձի ֆոնդն է. այդ ֆոնդը մայիսին կազմել է 160 միլիարդ 56 միլիոն դրամ, որը նախորդ տարվա մայիսի նկատմամբ ավելի է 4 միլիարդ 531 միլիոն դրամով։
Հաջորդ կարևոր ցուցանիշը եկամտային հարկի ընդհանուր գումարն է. կազմել է 32 միլիարդ 741 միլիոն դրամ, որը նախորդ տարվա համեմատ ավելի է 3 միլիարդ 811 միլիոն դրամով։

Сегодня на заседании правительства премьер-министр Никол Пашинян снова заговорил о рекордах. Он сообщил, что в мае установлен новый исторический рекорд по официально зарегистрированным рабочим местам в Армении.
В Армении в мае зарегистрировано 673 тысяч 224 рабочих мест.
По сравнению с маем 2022 года, количество зарегистрированных в мае 2022 года рабочих мест больше на 38 тысяч 273 или на 6%, по сравнению с маем 2019 года – на 72 тысячи 359, или 12%, а по сравнению с 2018 годом – на 125 тысяч 235 рабочих мест.
По словам Пашиняна, следующий важный рекордный показатель – фонд заработной платы. В мае этот фонд составил 160 млрд. 56 млн. драмов, что по сравнению с маем прошлого года больше на 4 млрд. 531 млн. драмов.
Еще один важный показатель – общая сумма подоходного налога, которая составила 32 млрд. 741 млн. драмов, что по сравнению с прошлым годом больше на 3 млрд. 811 млн. драмов.