Աշխատանքային այցով Ստրասբուրգում գտնվող Սահմանադրական դատարանի նախագահ Արման Դիլանյանը հանդիպել է Եվրոպայի խորհրդի` Մարդու իրավունքների հանձնակատար Դունյա Միյատովիչի հետ։
Արման Դիլանյանն առանձնահատուկ կարևորել է Եվրոպայի խորհրդի՝ Մարդու իրավունքների հանձնակատարի դերը եվրոպական տարածաշրջանում հասարակության տարբեր խմբերի իրավունքների պաշտպանության գործում:
Դունյա Միյատովիչը, շնորհակալություն հայտնելով Սահմանադրական դատարանի պատվիրակությանը Ստրասբուրգ աշխատանքային այց կատարելու համար, նշել է, որ մշտապես հետևում է Հայաստանի Հանրապետությունում մարդու իրավունքների ու իրավունքի գերակայության ոլորտներում տեղի ունեցող զարգացումներին և ողջունել է մեր երկրում իրականացվող ժողովրդավարական, այդ թվում՝ դատաիրավական բարեփոխումները:
Անդրադառնալով Արցախում հետպատերազմյան իրավիճակին՝ Սահմանադրական դատարանի նախագահը շեշտել է հայ ռազմագերիների անհապաղ հայրենադարձման հարցի հրատապությունն ու արժևորել է ԵԽ մարդու իրավունքների հանձնակատարի դերակատարումն այս հարցում։
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել Սահմանադրական դատարանի և ԵԽ Մարդու իրավունքների հանձնակատարի գրասենյակի միջև հետագա համագործակցության ակտիվացման շուրջ:

Председатель Конституционного суда Армении Арман Диланян в рамках рабочего визита в Страсбург 23 июня встретился с комиссаром Совета Европы по правам человека Дуней Миятович.
Арман Диланян особо подчеркнул роль комиссара Совета Европы по правам человека в деле защиты прав различных групп общества в Европейском регионе.
Дуня Миятович, поблагодарив делегацию Конституционного суда за рабочий визит в Страсбург, отметила, что внимательно следит за развитиями в сферах прав человека и верховенства права в Армении и приветствовала реализуемые в стране демократические, в том числе судебно-правовые реформы.
Коснувшись послевоенной ситуации в Арцахе, председатель Конституционного суда подчеркнул срочность вопроса немедленного возвращения армянских военнопленных и важность роли комиссара СЕ по правам человека в этом вопросе.
Собеседники обменялись мнениями относительно активизации дальнейшего сотрудничества между Конституционным судом и офисом Комиссара СЕ по правам человека.