Քաղաքագետ Հրանտ Մելիք-Շահնազարյանը իր տելեգրամ ալիքում գրել է․
«Լավրովի՝ Բաքվում արված երեկվա հայտարարություններից մի կարևոր կետ, կարծես, դուրս է մնացել հասարակության ուշադրությունից։ Խոսելով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի մշակումների ու գործունեության մասին՝ վերջինս ասել է, որ դրանք բոլորն այլևս արդիական չեն, բացի վերջնական նպատակից։ «Իսկ վերջնական նպատակը հենց այն էր, որպեսզի ազատագրվեն Ղարաբաղը շրջապատող շրջանները և լուծվեն բուն Ղարաբաղի և նրա բնակչության կենսագործունեության հարցերը»։
Համաձայնվեք՝ ստոր նպատակադրում է։ Եվ հարց է առաջանում, թե դա ու՞մ նպատակն էր՝ Մինսկի խմբում համանախագահող բոլոր երկրների՞, թե՞ նրանցից ոմանց, որովհետև միջնորդների հայտարարություններում մինչ այս նման նպատակ մենք երբեք չենք տեսել։ Ճիշտ հակառակը՝ նպատակը հայտնի սկզբունքների վրա հիմնված, հայկական և ադրբեջանական կողմերի համար ընդունելի խաղաղությունն էր։
Մի բան կարող եմ միայն վստահ ասել՝ Հայաստանը նման նպատակ չի ունեցել։ Եվ սա միանշանակ է։
Ինչպես նաև միանշանակ է այն, որ մեր աչքի առջև նոր հակահայկական նպատակներ են ձևավորվում ու կյանքի կոչվում։ Իսկ պաշտոնական Երևանը լուռ է։ Խոսելիս էլ, փաստորեն, հավանություն է տալիս Բաքվում մշակված օրակարգի դրույթներին։
Լավրովը երեկ հայտարարեց ԵԱՀԿ ՄԽ «հոգեհանգիստի» մասին։ Տեսնենք, թե Նիկոլն ու Արարատը ինչ ծաղկեպսակ կուղարկեն սգո սրահ»։

Политолог Грант Мелик-Шахназарян обратился в своем Telegram-канале к заявлениям главы МИД РФ Сергея Лаврова по итогам переговоров с главой МИД Азербайджана Джейхуном Байрамовым в Баку.
«Один важный пункт озвученных накануне Лавровым заявлений в Баку остался вне внимания общества. Говоря о деятельности и наработках Минской группы ОБСЕ, он сказал, что эти наработки уже утратили свою актуальность, за исключением конечной цели.  "А конечная цель и была в том, чтобы освободить районы, которые окружают Карабах, и решать вопросы жизнедеятельности самого Карабаха и его населения", - добавил он.
Согласитесь, что это подлая цель. И возникает вопрос, кто преследовал такую цель – все страны-сопредседатели Минской группы ОБСЕ или некоторые из них, поскольку до этого в заявлениях посредников мы никогда не видели такой цели. Прямо наоборот – цель была в установлении приемлемого для армянской и азербайджанской сторон мира на основе известных принципов.
Могу уверенно сказать лишь одно, Армения не ставила такой цели. И это однозначно.
Однозначно также то, что на наших глазах формируются и реализуются новые антиармянские цели. А официальный Ереван молчит. А когда говорит, то одобряет положения  разработанной со стороны Баку повестки.
Лавров вчера заявил о "похоронах" Минской группы ОБСЕ. Посмотрим, какой венок отправят в траурный зал Никол и Арарат», - написал Грант Мелик-Шахназарян.