ԲԴԽ-ում ձևավորվել է հանձնախումբ. խնդրել ենք Ռուբեն Վարդազարյանին, որ մեզ տրամադրի մոնտաժով չաղավաղված ձայնագրությունը. Դավիթ Խաչատուրյան
27/06/2022 14:02
Բարձրագույն դատական խորհրդի անդամ Դավիթ Խաչատուրյանը հիմա գնահատական չի տա ԲԴԽ նախկին նախագահ Ռուբեն Վարդազարյանի հրապարակած աղմկահարույց ձայնագրությանը։
«Խորհրդի կազմի անդամներից ձևավորվել է հանձնախումբ, որքանով հիշում եմ՝ հինգ հոգի միացել է այդ հանձնախմբին ու մենք խնդրել ենք պարոն Վարդազարյանին, որպեսզի նա մեզ տրամադրի ամբողջական, մոնտաժով չաղավաղված ձայնագրությունը, որ կարողանանք համապատասխան եզրակացության գալ», - Ազգային ժողովում լրագրողներիի հետ զրույցում ասաց Խաչատուրյանը։
Նա նշեց, թե բոլոր վարկածները պետք է օբյեկտիվ ու բազմակողմանիորեն քննվեն համապատասխան քննչական մարմնի կողմից։
«Հիմա նախապատրաստվում են նյութեր, սպասենք համապատասխան որոշումների կայացմանը», - նշեց ԲԴԽ անդամը։
Խաչատուրյանն ասաց, թե լուրեր չունի, որ Գագիկ Ջհանգիրյանը պատրաստվում  է հրաժարական տալ։
Նա նշեց, թե Ջհանգիրրյանի առողջական խնդիրների մասին գիտեր դեռ 25 օր առաջ ու վիրահատությունն անհրաժեշտություն էր։
Հիշեցնենք՝ օրերս Բարձրագույն դատական խորհրդի նախկին նախագահ Ռուբեն Վարդազարյանը լրագրողների հետ հանդիպմանը բացառիկ ձայնագրություն հրապարակեց իր, ԲԴԽ նախագահի պարտականությունները կատարող Գագիկ Ջհանգիրյանի ու ԲԴԽ անդամ Ստեփան Միքայելյանի՝ 2021 թվականի փետրվարի 20-ին տեղի ունեցած զրույցից։
Քննչական կոմիտեում նյութեր են նախապատրաստվում Բարձրագույն դատական խորհրդի նախագահի պաշտոնակատար Գագիկ Ջհանգիրյանի և ԲԴԽ նախկին նախագահ Ռուբեն Վարդազարյանի զրույցի ձայնագրության վերաբերյալ։

Член Высшего судебного совета Давид Хачатурян отказался дать оценку скандальной аудиозаписи, опубликованной бывшим председателем ВСС Рубеном Вардазаряном.
«Из членов Высшего судебного совета сформирован комитет, насколько помню, к нему присоединились пять человек и мы попросили господина Вардазаряна предоставить нам полую, несмонтированную запись, чтобы мы могли сделать соответствующий вывод», -  заявил он в беседе с журналистами в парламенте.
Давид Хачатурян отметил, что все версии должны быть объективно и многосторонне расследованы следственным органом.
«Сейчас готовятся материалы, подождем принятия соответствующих решений», - отметил член ВСС.
Хачатурян отметил, что у него нет сведений о том, что Гагик Джангирян собирается подать в отставку.
Он также сообщил, что Гагик Джангирян знал о проблемах со здоровьем и предстоящей операции еще 25 дней назад.
Председатель Высшего судебного совета Рубен Вардазарян, полномочия которого приостановлены, опубликовал на пресс-конференции скандальную аудиозапись своего разговора с и.о. председателя ВСС Гагиком Джангиряном и членом ВСС Степаном Микаеляном, который состоялся 20 февраля 2021 года.
Советник генерального прокурора Армении Артура Давтяна Гор Абрамян сообщил о том, что аудиозапись отправлена в Следственный комитет Армении.
В аудиозаписи Гагик Джангирян озвучивает политические заявления. Он говорит, что не хочет, чтобы второй президент Армении Роберт Кочарян вернулся к власти.
Гагик Джангирян заявил в эфире Общественной телекомпании, что через 15-20 минут после начала беседы он уже догадался, что Рубен Вардазарян его записывает.
В Следственном комитете готовят материалы по факту аудиозаписи разговора и.о. председателя Высшего судебного совета Гагика Джангиряна и бывшего председателя ВСС Рубена Вардазаряна.