ՔՊ-ական պատգամավոր Արթուր Դավթյանը հրաժարականի դիմում է ներկայացրել
ՀՀ ԱԺ նախագահը հայտարարություն է տարածել «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Արթուր Դավթյանի հրաժարականի դիմումի վերաբերյալ։
««Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 155-րդ հոդվածի 1-ին մասի համաձայն` Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի պատգամավոր Արթուր Դավթյանը հունիսի 27-ին հրաժարականի դիմում է ներկայացրել:
«Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 155-րդ հոդվածի 2-րդ մասի համաձայն` եթե հրաժարականի հրապարակումից հետո՝ մեկ շաբաթվա ընթացքում, պատգամավորը գրավոր դիմումով հետ է վերցնում հրաժարականի մասին իր դիմումը, ապա Ազգային ժողովի նախագահն այդ մասին հանդես է գալիս հայտարարությամբ, եթե հետ չի վերցնում հրաժարականի մասին իր դիմումը, ապա նրա լիազորությունների դադարման մասին կազմվում է արձանագրություն, որն ստորագրում եւ հրապարակում է Ազգային ժողովի նախագահը: Արձանագրության հրապարակման պահից հրաժարականը համարվում է ընդունված», - ասված է հայտարարությունում։

Депутат Национального Собрания Артур Давтян 27 июня представил прошение об отставке в соответствии с частью 1 статьи 155 Конституционного закона «Регламент Национального Собрания»,  сообщает пресс-служба парламента Армении.
«В соответствии с ч.2 ст.155 Конституционного закона "Регламент Национального Собрания", если в недельный срок после опубликования прошения об отставке депутат отзывает его в письменной форме, председатель НС выступает с заявлением об этом, если не отзывает свою отставку, то составляется протокол о прекращении его полномочий, который подписывается и оглашается председателем НС. Отставка считается принятой с момента опубликования протокола», - говорится в заявлении спикера парламента Алена Симоняна.