Պարտադիր զինվորական ծառայության երկու տարին կրճատելու խոսակցություններ եղել են, բայց դեռևս ոչ մի հիմնավոր բան չկա, քննարկումներ են, լրագրողների հետ զրույցում հայտարարեց ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ անձնակազմի կառավարման գլխավոր վարչության պետի տեղակալ, գնդապետ Սահակ Սահակյանը:
«Դա հնարավորություններից է կախված: Կարող է ցանկանանք, որ ծառայության ժամկետը կրճատենք 2 տարուց 1,5 տարի, բայց պետք է հնարավորություն ընձեռենք, որ ծառայության բոլոր խնդիրները կատարվեն», - ասաց նա:
Սահակյանն ասաց, թե նոր զորակոչվողներն առաջնագիծ չեն գնա։
«Պաշտպանության նախարարի կողմից այս զորակոչից սկսած՝ նոր կարգ է սահմանվել, բոլոր նորակոչիկները վիճակահանությամբ գնում են զորամասեր ու նշանակվում են ծառայության հրաձգային  ուսումնական գումարտակներում: Այդ գումարտակներում գտնվելու են մոտավորապես 5 ամիս, այսինքն՝ մինչև ուսումնական փուլի ավարտը: Նպատակն է, որ զինվորները ոչ լրիվությամբ պատրաստություն չանցած մարտական հերթապահության չընդգրկվեն: Այսինքն՝ նրանք մարտական հերթապահության կարող են ընդգրկվել 5-6 ամիս հետո», - նշեց ԳՇ պաշտոնյան։

Разговоры о сокращении двухлетнего срока обязательной военной службы были, но пока ничего обоснованного нет, это просто обсуждения, заявил в беседе с журналистами заместитель начальника главного управления по управлению личным составом Генштаба ВС Армении, полковник Саак Саакян.
«Это зависит от возможностей. Возможно, мы хотим сократить срок службы с двух лет на полтора года, но должны предоставить возможность для выполнения всех задач службы», - сказал он.
Саак Саакян отметил, что новых призывников не будут оправлять на передовую.
«Начиная с этого призыва, министром обороны установлен новый порядок, все призывники по жеребьевке будут распределяться по воинским частям и направляться в учебные стрелковые батальоны. В этих батальонах они будут находиться приблизительно 5 месяцев, то есть, до окончания учебного этапа. Цель состоит в том, чтобы не прошедшие полную подготовку солдаты не привлекались к боевому дежурству. То есть, они могут привлекаться к боевому дежурству только через 5-6 месяцев», - сказал он.