Իգոր Խաչատուրովի գործով հայտարարվել է նախաքննության ավարտի մասին
ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության ծանր հանցագործությունների քննության բաժնում ավարտվել է 2022թ. մայիսի 17-ին Կիևյան փողոցում քաղաքական ընդդիմության նախաձեռնած անհնազանդության ակցիայի մասնակիցների կողմից ՀՀ ոստիկանության աշխատակցի նկատմամբ բռնություն գործադրելու դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործով մեկ մեղադրյալի մասով նախաքննությունը:
«Մինչդատական վարույթում ձեռնարկված քննչական և դատավարական անհրաժեշտ գործողությունների, ինչպես նաև ՀՀ ոստիկանության ծառայողների հետ համատեղ իրականացված միջոցառումների արդյունքում պարզվել են քրեական գործով էական նշանակություն ունեցող հանգամանքներ:
Այսպես՝ 2022թ. մայիսի 17-ին՝ ժամը 08.30-ի սահմաններում, անհնազանդության ակցիա իրականացնող մի խումբ քաղաքացիներ փակել էին Երևան քաղաքի Կիևյան փողոցի 15 հասցեի դիմացի երթևեկելի հատվածը՝ այդ կերպ խոչընդոտելով այլ քաղաքացիների ազատ տեղաշարժը:
Նշված վայրում ծառայություն իրականացնող ՀՀ ոստիկանության աշխատակիցները, իրականացնելով հասարակական կարգի պահպանություն, հորդորել էին ազատել փողոցի բանուկ հատվածը, սակայն անհնազանդության ակցիայի մասնակիցները չէին ենթարկվել ոստիկանության աշխատակիցների՝ փողոցն ազատելու և երթևեկությունը վերականգնելու օրինական պահանջներին, ինչի կապակցությամբ ակցիայի մասնակիցներից մի քանիսը բերման էին ենթարկվել: Այդ ընթացքում Իգոր Յուրիի Խաչատուրովը, ակցիայի մեկ այլ մասնակցի հետ, խոչընդոտել էր փողոցն ազատելու և անձանց բերման ենթարկելու՝ ՀՀ ոստիկանության տեսուչի գործողություններին, նրա նկատմամբ առողջության համար ոչ վտանգավոր բռնություն էր գործադրել՝ բռունցքով մի քանի անգամ հարվածելով նշված աշխատակցի կրծքավանդակի և որովայնի հատվածներին, որպիսի գործողությունները կապված են եղել վերջինիս ծառայողական պարտականությունների կատարման հետ:
Ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցությամբ Ի.Խաչատուրովին մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 316-րդ հոդվածի 1-ին մասով, և որպես խափանման միջոց վերջինիս նկատմամբ կիրառվել է կալանավորումը:
Ի.Խաչատուրովի վերաբերյալ մասն առանձնացվել է առանձին վարույթում, հայտարարվել է նախաքննության ավարտի մասին, և քրեական գործը, ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 272-րդ հոդվածով սահմանված կարգով, ուղարկվել է դատավարական հսկողություն իրականացնող դատախազին՝ մեղադրական եզրակացությունը հաստատելու և դատարան ուղարկելու միջնորդությամբ»,-ասված է ՔԿ հաղորդագրությունում։

В отделе по расследованию особо тяжких преступлений Следственного управления города Еревана СК Армении завершено предварительное следствие по уголовному делу, возбужденному по факту применения насилия в отношении сотрудника полиции участниками организованной политической оппозицией акции неповиновения на улице Киевяна 17 мая 2022 года, в рамках которого арестован сын бывшего начальника Генштаба ВС Армении Юрия Хачатурова – Игорь Хачатуров.
По версии следствия, 17 мая 2022 года, в 08:30, группа граждан – участников акции неповиновения перекрыли улицу Киевян, препятствуя свободному передвижению граждан. Сотрудники полиции призвали протестующих открыть проезжую часть, однако участники акции не подчинились законному требованию полицейских, в результате чего несколько участников акции были подвергнуты приводу. В это время Игорь Хачатуров с другим участником акции препятствовал освобождению улицы и сотруднику полиции при задержании лиц, нанес несколько ударов в область груди и живота полицейского, который выполнял свои служебные обязанности.
Согласно полученным доказательствам Игорю Хачатурову предъявлено обвинение по части 1 статьи 316 Уголовного кодекса Армении, в качестве меры пресечения в его отношении избран арест.
«Часть уголовного дела, касающаяся Игоря Хачатурова, выделена в отдельное производство, объявлено о завершении предварительного следствия, и уголовное дело в установленном статьей 272 Уголовно-процессуального кодекса Армении порядке передано осуществляющему надзор прокурору для утверждения обвинительного заключения и передачи в суд», - говорится в сообщении СК Армении.