Արցախի իշխանությունների հետ քննարկվել է այլընտրանքային ճանապարհների հարցը․ Նախագահի մամուլի քարտուղար
29/06/2022 12:53
Արցախի Հանրապետության իշխանությունների հետ քննարկվել է այլընտրանքային ճանապարհների հարցը, և Արցախի իշխանությունները հնարավորություն են ունեցել կարծիք հայտնելու դրա մասին՝ չշրջանցելով հայաբնակ մնացած բնակավայերերի անվտանգության թեման։ Այս մասին 24News-ին ասել է Արցախի նախագահի մամուլի քարտուղար Լուսինե Ավանեսյանը՝ անդրադառնալով Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ վերջին մամուլի ասուլիսում արված հայտարարություններին։
Հունիսի 27-ին Նիկոլ Փաշինյանն առցանց ասուլիսին ասել էր, որ երթուղու փոփոխության պարագայում Ադրբեջանը սկսել է Բերձորը շրջանցող ճանապարհ կառուցելու աշխատանքը, այն տարածքները, որոնք նախկին Լեռնային Ղարաբաղի ինքնավար մարզի սահմաններում չեն եղել, անցնելու են Ադրբեջանի վերահսկողության տակ։
«Դե գիտեք, Բերձորի, Լաչինի բնակիչների խնդիրները մենք կառավարության որոշումներով լուծում ենք։ Եվ նաև բնակիչները, բնականաբար, պետք է ապահովվեն բնակարաններով։ Մենք այսօր Արցախի իշխանության հետ այդ հարցերը քննարկում ենք։ Լաչինում, ըստ էության, այսօր ընտանիքներ չեն բնակվում, և կառավարության որոշումներով իրենց խնդիրները լուծել ենք։ Եվ Աղավնո գյուղի բնակիչների խնդիրները Արցախի կառավարության միջոցներով, կարծում եմ, կլուծվեն», - ասել էր Փաշինյանը։ Նա նաև նշել էր, որ Սուս գյուղի վերաբերյալ ոչինչ չի կարող ասել. «Սկզբունքը հետևյալն է՝ ԼՂԻՄ վարչական շրջանից նե՞րս է գտնվում, թե՞ դուրս է գտնվում»։
Ինչ վերաբերում է Ադրբեջանի վերահսկողության տակ հանձնվելիք տարածքներին, որոնք նախկին ԼՂԻՄ մաս չեն կազմել, ապա Ավանեսյանը խուսափողական պատասխան է տվել․
«Արցախի Հանրապետությունը եռակողմ հայտարարության մասը չէ։ Եվ ստեղծված պայմաններում մեր խնդիրն է, որ անենք ամեն ինչ Արցախի Հանրապետության քաղաքացիների կյանքի և իրավունքների պաշտպանության համար՝ ինչպես մինչեւ ռուս խաղաղապահների վերատեղակայումը, այնպես էլ դրանից հետո»։
Հարցին՝ ինչ-որ նախապատրաստական աշխատանքներ սկսվե՞լ են, որ բնակիչները լքեն Աղավնոն, Լաչինը, հայկական Քաշաթաղի շրջանի հայկական վերահսկողության տակ մնացած հատվածները՝ ԱՀ նախագահի մամուլի քարտուղարը պատասխանել է․ «Բնակիչները դեռևս իրենց տեղում են։ Ու խոսել ենք, որ մեզ կհաջողվի կարգավորել այլընտրանքային ճանապարհի հետ կապված բոլոր խնդիրները»։

Вопрос альтернативно дороги обсуждался с властями Арцаха, и у властей Арцаха была возможность выразить свое мнение об этом, не обходя тему безопасности остальных армянонаселенных пунктов, заявила 24News пресс-секретарь президента Республики Арцах Лусине Аветисян, касаясь озвученных премьер-министром Армении Николом Пашиняном заявлений на последней пресс-конференции.
Никол Пашинян заявил на онлайн пресс-конференции 27 июня, что Азербайджан начал строительство дороги, альтернативной Лачинскому коридору, и ряд территорий, которые находятся за пределами бывшей Нагорно-Карабахской автономной области, перейдут под контроль Азербайджана.
«Вы знаете, что проблемы жителей Бердзора, Лачина решаются решениями правительства, они, естественно, должны быть обеспечены квартирами. Сегодня мы обсуждаем эти проблемы с властями Арцаха. По сути, в Лачине сегодня семьи не проживают и их проблемы решены решениями правительства. Я думаю, что проблемы жителей села Ахавно будут решены на средства правительства Арцаха», - сказал Пашинян. Он также отметил, что ничего не может сказать о селе Сус: «Принцип следующий, находится ли село в пределах или за пределами НКАО».
Что касается территорий, которые не входили в состав бывшей НКАО и будут переданы под контроль Азербайджана, то Лусине Аванесян дала уклончивый ответ:
«Республика Арцах не является частью трехстороннего заявления. И в создавшихся условиях наша задача, сделать все для защиты жизни и прав граждан Республики Арцах как до переразмещения российских миротворцев, так и после этого».
На вопрос, начались ли какие-то подготовительные работы, чтобы жители покинули Ахавно, Лачин, оставшиеся под контролем армянской стороны остальные участки армянского Кашатага, пресс-секретарь президента Арцаха ответила:
«Жители пока остаются на своих местах. И мы говорили, что нам удастся урегулировать все проблемы, связанные с альтернативными дорогами».