Ովքե՞ր են բնակվում Բերձորում և Աղավնոյում, որոնց անխուսափելիորեն սպասվում է հերթական բռնագաղթը. Գևորգ Դանիելյան
29/06/2022 11:20
Իրավաբանական գիտությունների դոկտոր Գևորգ Դանիելյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է.
«Ովքե՞ր են բնակվում Բերձորում և Աղավնոյում, որոնց անխուսափելիորեն սպասվում է ՀԵՐԹԱԿԱՆ ԲՌՆԱԳԱՂԹԸ: Հերթական, որովհետև Արցախի այդ բնակավայրերում հիմնականում բնակվում են Ադրբեջանից բռնագաղթված փախստականներ, որոնք ունեն նաև Ադրբեջանի քաղաքացիություն: Ընդ որում, 1989-92 թթ., լինելով ՀՀ դատախազության ազգամիջյան հարաբերությունների բաժնի պետ, ի պաշտոնե ինքս եմ որոշակի մասնակցություն ունեցել փախստականների բնակեցման գործընթացին:
Հիմա, ինչպե՞ս կարելի է շրջանցել միջազգային իրավունքի տարրական նորմերը և իրավական ուժ չունեցող ինչ-որ միակողմանի պարտավորություններ հիշեցնող «հայտարարություն» կոչվածից (ի դեպ՝ սա չի վերաբերում ՌԴ-ին և Ադրբեջանին, քանզի իրենց սահմանադրությունների հիմքով դա իրավական ուժ ունի) բխեցնել այդ մարդկանց հերթական անգամ փախստական դառնալու պահանջ: Տարրական հարց. ի՞նչ կապ ունի Հայաստանը՝ Արցախի օրենսդրությամբ իր վարչատարածքային միավոր կազմող բնակավայրերից մարդկանց բռնությամբ տեղահանելու և Արցախի այլ վայրերում վերաբնակեցնելու ապօրինի նախաձեռնության հետ:
Հ.Գ. 1989 թ. գլխավոր դատախազ, երջանկահիշատակ Վլադիմիր Նազարյանի հետ հրավիրված էինք Թբիլիսի, որտեղ խորհրդային պաշտոնյաները փորձում էին պարտադրել, որ մենք իբր միջոցներ ձեռնարկենք և վտարենք փախստականներին Քյարքիից: Մեր պատասխանն էր՝ դա ադրբեջանցիների տարածքն է, բնակիչներն էլ Ադրբեջանի քաղաքացիներ են, ուստի մենք որևէ իրավասություն չունենք և չենք էլ պատրաստվում միջամտելով աջակցել, և խնդիրը փակվեց, իսկ ադրբեջանցի կոլեգաների վիճակն էլ չնկարագրեմ:
Հ.Գ. Եթե ղեկավարվում եք հայտարարություն կոչվածով, ապա ղեկավարվեք ճշգրիտ, իսկ դրանում հստակ ամրագրված է. «Ներքին տեղահանված անձինք և Փախստականները ՄԱԿ-ի փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի գրասենյակի վերահսկողության ներքո վերադառնում են Լեռնային Ղարաբաղի տարածք և հարակից շրջաններ» (7-րդ կետ): Հիշե՛ք, այդ գրասենյակը, իր ներկայիս լոյալությամբ անգամ, երբեք թույլ չի տա մասնակիցը լինել այդ բնույթի ապօրինի գործընթացների …»։

Экс-министр юстиции Армении, доктор юридических наук Геворк Даниелян обратился на своей странице в Facebook к заявлениям Никола Пашиняна о Бердзоре и Ахавно.
«Кто проживает в Бердзоре и Ахавно, кому неминуемо грозит ОЧЕРЕДНАЯ ДЕПОРТАЦИЯ? Очередная, потому что в этих населенных пунктах в основном проживают насильно выселенные из Азербайджана беженцы, которые также имеют гражданство Азербайджана. Причем в 1989-1992 годах, будучи начальником отдела межэтнических отношений Генпрокуратуры Армении, я в силу должности сам принимал определенное участие в процессе заселения беженцев.
Теперь, как можно обходить элементарные нормы международного права и, исходя из так называемого "заявления", напоминающего какие-то односторонние, не имеющие правовой силы обязательств (кстати, это не относится к России или Азербайджану, так как на основе их конституций это имеет правовую силу) требовать, чтобы эти люди в очередной раз стали беженцами? Элементарный вопрос: какое отношение имеет Армения к незаконной инициативе по насильственному выселению людей из населенных пунктов, в соответствии с законодательством Арцаха составляющих его административно-территориальную единицу, и переселению их в другие части Арцаха?
P.S. В 1989 году я и генеральный прокурор Владимир Назарян были приглашены в Тбилиси, где советские должностные лица пытались принудить нас предпринять меры и изгнать беженцев из Кярки. Наш ответ был следующий: это территория азербайджанцев, а ее жители – граждане Азербайджана, посему у нас нет никаких полномочий, и мы и не собираемся, вмешиваясь, содействовать, и проблема была закрыта, а состояние азербайджанских коллег я не стану описывать.
P.S. Если руководствуетесь так называемым заявлением, то руководствуйтесь точно, а в нем четко закреплено: "Внутренне перемещённые лица и беженцы возвращаются на территорию Нагорного Карабаха и прилегающие районы под контролем Управления Верховного комиссара ООН по делам беженцев" (7-ой пункт). Помните, этот офис, даже при его нынешней лояльности, никогда не позволит себе быть участником незаконных процессов подобного характера…», - написал Геворк Даниелян.