Այսօր ազգային խայտառակություն հանդիսացող իշխանություններն իրենց համար կարևոր օրակարգով արտահերթ նիստ էին հրավիրել ԱԺ-ում, որտեղ, նրանց ընկալմամբ, դարակազմիկ որոշում են ընդունել՝ ինձ ու Իշխան Սաղաթելյանին ազատել պաշտոններից, Ֆրանսիայի հրապարակում հանրահավաքի ժամանակ խորհրդարանական ընդդիմության ներկայացուցիչների պաշտոնազրկման գործընթացին անդրադարձավ ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր, ԱԺ տնտեսական հարցերի հանձնաժողովի արդեն նախկին նախագահ Վահե Հակոբյանը։
«Այն, թե այս իշխանություններն ինչ են իրենցից ներկայացնում, բոլորս գիտենք․ թե ինչ է կատարվում այսօր Բերձորում ու Լաչինի միջանցքում ու նրանց մոտեցումը այդ պրոցեսներին դրա ևս մեկ ապացույցն է։ Դրա համեմատ իրենց այսօրվա որոշումը ի՞նչ է, որ։ Անկեղծ լինենք․ ի՞նչ է որ այդ որոշումը մեզ համար՝ այն ժողովրդի համար, որն այսօր հավաքվում է այս հրապարակում, ով չի եկել այսօր հրապարակ, բայց մտահոգ է՝ ոնց են մեր հայրենիքը մաս-մաս տալիս»,- ասաց Վահե Հակոբյանը։
«Հայաստան» խմբակցության պատգամավորն ընդգծեց՝ այս ամենը այլ տեսանկյունից է ցավալի․ հերթական հարվածն է հասցվում պառլամենտարիզմի ինստիտուտին։
«Սա ցավալի է նրանով, որ հերթական հարվածն էր մեր պետականությանը, պառլամենտարիզմի ինստիտուտին, ավանդույթներին ու մշակույթին, իսկ պաշտոնների մասին մենք ու իմ գործընկերները մտածելու ոչինչ չունենք։ Թող մտածեն Նիկոլն ու նրա «գործընկերները», ովքեր իրար հերթ չտալով՝ գովաբանում են իրեն, թող մտածեն այն միջազգային կառույցները, որոնք շարունակում են լուռ մնալ ու մասնակից են դառնում նրան, թե մեր երկիրը ուր են բերում, հասցնում այս պատուհասները։
Մենք, նորից եմ ասում, մտածելու ոչինչ չունենք։ Իսկ եթե իշխանություններին թվում է, որ մենք սրանով շեղվելու ենք մեր օրակարգից, մեր ծրագրից, մեր պայքարից, վատ լուր ունեմ նրանց համար՝ չարաչար սխալվում են»,- ասաց Վահե Հակոբյանը։

Сегодня власть, которая является национальным позором, созвала внеочередное заседание парламента по важной для себя повестке, приняв эпохальное решение о лишении должностей меня и Ишхана Сагателяна, заявил сегодня в ходе митинга на площади Франции депутат фракции «Армения», уже бывший председатель постоянной парламентской комиссии по экономическим вопросам Ваге Акопян.
«Мы все знаем, что представляют собой эти власти. То, что происходит сегодня в Бердзоре и Лачинском коридоре и их подход к этим процессам – еще одно доказательство этого. Что значит сегодняшнее решение по сравнению с этим. Что значит это решение для нас, для тех людей, которые собрались сегодня на площади Франции, и для тех, кто не пришел на площадь, но обеспокоен тем, как нашу Родину сдают врагу по частям», - сказал Ваге Акопян.
Он подчеркнул, что все это вызывает обеспокоенность с другой точки зрения, поскольку является очередным ударом по институту парламентаризма.
«Это очередной удар по нашей государственности, институту, традициям и культуре парламентаризма, а мы и наши коллеги не думаем о должностях. Пусть об этом думают Никол и его "партнеры", которые, не давая друг другу очереди, восхваляют его. Пусть думают те международные структуры, которые продолжают молчать, становясь участниками того, до чего довело и куда ведет нашу страну это зло», - сказал Ваге Акопян.
Он отметил, что если властям кажется, что это может отвлечь их от своей повестки, программ и борьбы, то глубоко ошибаются.