Մեկնարկել է Ազգային ժողովի արտահերթ նիստը։
«Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունը արտահերթ նիստ է հրավիրել՝ Իշխան Սաղաթելյանին ԱԺ փոխնախագահի ու «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Վահե Հակոբյանին Տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի պաշտոններից հեռացնելու հարցով։
Հիմնական զեկուցող Արուսյակ Ջուլհակյանը հիշեցրեց, որ ՔՊ-ն կողմ էր քվեարկել Իշխան Սաղաթելյանի թեկնածությանը՝ հարգելով ՀՀ քաղաքացիների ընտրությունը։
Նա ասաց, թե Իշխան Սաղաթելյանը 2022 թվականի հունվարի 18-ից առ հունիսի 29-ը ներառյալ, ունեցել է 198 բացակա։ ԱԺ խորհրդի 25 նիստերից Սաղաթելյանը միայն 7-ին է ներկա եղել։
«Հաճախակի բացակայությունների պատճառով Իշխան Սաղաթելյանը չի կատարել իր անմիջական պարտականությունները», - նշեց ՔՊ-ական պատգամավորը։
Ջուլհակյանը հիշեցրեց նաև, որ թե՛ Իշխան Սաղաթելյանը, թե՛ նրա գործընկերները հրաժարվել են 8-րդ գումարման առաջին նիստի օրը տալ պատգամավորի երդումը։
Ըստ իշխանական պատգամավորի՝ Իշխան Սաղաթելյանը հրահրել է բախումներ, օգտագործել է ատելության խոսք, վիրավորել հանրության տարբեր ներկայացուցիչների, ԱԺ պատգամավորների։
««Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունը ԱԺ պատգամավոր Իշխան Սաղաթելյանին ԱԺ նախագահի տեղակալի պաշտոնից  հետ կանչելու վերաբերյալ որոշման ընդունմամբ նպատակ ունի հետագայում ընտրելու ԱԺ նախագահի՝ ընդդիմության կողմից առաջադրված այնպիսի տեղակալի, որը կկատարի իր պարտականությունները՝ ապահովելով ԱԺ բնականոն գործունեությունը», - ասաց Արուսյակ Ջուլհակյանը։

В парламенте Армении стартовало внеочередное заседаний, созванное фракций «Гражданский договор» по вопросу отстранения от должностей вице-спикера Национального Собрания Ишхана Сагателяна и председателя постоянной комиссии по экономическим вопросам, депутата фракции «Армения» Ваге Акопяна.
Основной докладчик Арусяк Джулакян напомнила, что «Гражданский договор» проголосовал за кандидатуру Ишхана Сагателяна в знак уважения выбора граждан Республики Армения.
Она отметила, что у Ишхана Сагателяна в период с 18 января по 29 июня 2022 года есть 198 пропусков. Сагателян присутствовал только на семи из 25 заседаний Совета Национального Собрания.
«Из-за частого отсутствия Ишхан Сагателян не выполнял свои прямые обязанности», - отметила депутат.
Она также напомнила, что и Ишхан Сагателян, и его коллеги отказались на первом заседании Национального Собрания восьмого созыва принести клятву депутата.
По словам Арусян Джулакян, Ишхан Сагателян спровоцировал столкновения, использовал риторику ненависти, оскорблял различных представителей общества, депутатов парламента.
«Фракция "Гражданский договор", приняв решение об отзыве Ишхана Сагателяна с должности вице-спикера Национального Собрания, преследует цель избрать в дальнейшем такого предложенного оппозицией заместителя председателя парламента, который будет исполнять свои обязанности, обеспечивая нормальную деятельность парламента», - сказала депутат.