«Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունն այս պահին քննարկել է միայն Վահե Հակոբյանին ու Իշխան Սաղաթելյանին պաշտոններից հեռացնելու հարցը։
ՔՊ խմբակցության քարտուղար Արթուր Հովհաննիսյանը լրագրողների հետ զրույցում ասաց, թե այլ որոշում դեռ չեն կայացրել, բայց առաջիկայում այլ մասով էլ քննարկում կլինի, որոշումներ կկայացվեն։
«Այս պահին մանդատներից զրկելու հարցը դեռևս քննարկման փուլում է, պայմանավորված հետագա զարգացումներով ու ընդդիմադիր պատգամավորների պահվածքով՝ մենք կկայցնենք որոշումներ», - նշեց նա։
Նա չբացառեց, որ ԱԺ փոխնախագահի պաշտոնը թափուր մնա, ըստ նրա, դրանով լեգիտիմության խնդիր բացարձակապես չկա։
«Ազգային ժողովը լեգիտիմ է։ Ընդդիմադիրները կարող են առաջադրել որևէ թեկնածուի, ու ՔՊ-ն ունի իրավունք ընտրելու կամ չընտրելու», - նշեց ՔՊ-ական պատգամավորը։
Արթուր Հովհաննիսյանը հայտարարեց, թե ընդդիմադիր պատգամավորները լկտի պահվածք են դրսևորում ու սանձարձակությունների դիմում։

Фракция «Гражданский договор» на данный момент обсудила только вопрос отстранения от должностей Ишхана Сагателяна и Ваге Акопяна.
Секретарь фракции «Гражданский договор» Артур Ованнисян сказал в беседе с журналистами, что других решений пока не принято, однако в ближайшее время состоится обсуждение и будут приняты решения по части других оппозиционеров.
«Вопрос лишения мандатов в процессе обсуждения, мы примем решение в зависимости от дальнейших развитий и поведения депутатов», - отметил он.
Он не исключил, что должность вице-спикера останется вакантной. По его словам, это не может повлиять на легитимность парламента.
«Национальное Собрание – легитимно. Оппозиционеры могут выдвинуть какого-то кандидата, а у "Гражданского договора" есть право избрать или не избрать его», - отметил депутат.