«Մայիսի 14-ին կալանավորված հասարակական-քաղաքական գործիչ Ավետիք Չալաբյանի փաստաբան Վարազդատ Հարությունյանը այսօր հանրային հրապարակում է կատարել, որտեղ իրավապաշտպան կազմակերպությունների ուշադրությունն է հրավիրել Չալաբյանի գործով իրականացվող հերթական իրավախախտման վրա: Վարազդատ Հարությունյանը, մասնավորապես, տեղեկացրել է, որ Ավետիք Չալաբյանի խափանման միջոցն այլ խափանման միջոցով փոխելու միջնորդության մերժման որոշման դեմ փաստաբանների կողմից բերված վերաքննիչ բողոքը ավտոմատ համակարգով մակագրվել է մի դատավորի, ապա, ըստ երևույթին արդեն ոչ ավտոմատ համակարգով նշանակվել այլ դատավորի, ինչը դատարանի վրա ներգործության արձանագրում է և ակնհայտ ապօրինություն:
«Երեկ զանգում ենք Վերաքննիչ քրեական դատարանի գրասենյակ և շատ հստակ պատասխանում են, որ դատավոր Արշակ Վարդանյանին են մակագրել գործի քննությունը։ Այսօր զանգահարում ենք պարոն Վարդանյանի կազմ՝ տեղեկանալու, թե արդյոք նիստ նշանակվե՞լ է։ Պատասխանում են, որ մենք այդպիսի գործ չենք ստացել։ Կրկին զանգահարում ենք գրասենյակ և մեզ պատասխանում են, որ գործը մակագրվել է դատավոր Տիգրան Սիմոնյանին»,- ֆեյսբուքյան գրառմամբ տեղեկացրել է Վարազդատ Հարությունյանը: Նա ընդգծել է, որ սա հերթական ապօրինությունն է, որին իրենք դեռ կանդրադառնան:
Չալաբյանի պաշտպանական խումբը հատկանշական է համարում, որ նրա գործը վերամակագրվել է այս պահին դատավորների վարկանիշավորման «helpcourt» համակարգում ամենացածր ռեյտինգ ունեցող դատավորին: Հետաքրքիր զուգադիպությամբ վատագույն ռեյտինգի երկրորդ հորիզոնականում այն դատավորն էր, որի կայացրած կալանավորման որոշումը դեմ հենց փաստաբանների բողոքն էր քննվելու: Դատավորների ռեյթինգը ձևավորվում է բացառապես իրավական գնահատականների վրա և վատագույն ռեյթինգը կարող է նշանակել ենթադրյալ կանխակալություն և ոչ արդար որոշումներ:
«Համախմբում» շարժման անդամ, հասարակական-քաղաքական գործիչ Ավետիք Չալաբյանին անհիմն, առանց որևէ արժանահավատ ապացույցի և քրեադատավարական ընթացակարգերի կոպտագույն խախտումներով մեղսագրվում է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 163-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետով նախատեսված արարքը, որն արդեն ընդունված և սույն թվականի հուլիսի 1-ից ուժի մեջ մտնող քրեական օրենսգրքով փոփոխությունների է ենթարկվել»,-- նշված է հայտարարությունում։

Группа адвокатов общественно-политического деятеля Аветика Чалабяна выступила с заявлением.
«Адвокат арестованного 14 мая общественно-политического деятеля Аветика Чалабяна – Вараздат Арутюнян – сегодня сделал публичное заявление, в котором обратил внимание правозащитных организаций на очередное правонарушение, совершенное по делу Чалабяна.
Вараздат Арутюнян, в частности, сообщил, что поданная адвокатами против решения об отклонении ходатайства об изменении меры пресечения Аветику Чалабяну на другую меру пресечения апелляционная жалоба по автоматической системе была завизирована на имя одного судьи, а затем, по всей видимости, уже по неавтоматической системе, был назначен другой судья, что является проявлением воздействия на суд и явным беззаконием.
«Вчера мы позвонили в офис Апелляционного уголовного суда, и нам там очень четко ответили, что дело завизировано на имя судьи Аршака Варданяна. Сегодня мы звоним в аппарат господина Варданяна, чтобы узнать, назначен ли день заседания. Нам отвечают, что такого дела они не получали. Вновь звоним в офис, и нам говорят, что дело завизировано на имя судьи Тиграна Симоняна», - рассказал на своей странице в Facebook Арутюнян. Он подчеркнул, что это очередное беззаконие, к которому они еще обратятся.
Примечательно, что дело Аветика Чалабяна было передано судье, имеющем на данный момент самый низкий рейтинг в системе судебного рейтинга «helpcourt». По интересному стечению обстоятельств, на втором месте антирейтинга оказался тот судья, решение об аресте которого должно было быть рассмотрено по жалобе адвокатов. Рейтинг судей формируется исключительно на основе правовых оценок, а антирейтинг может означать предполагаемую предвзятость и несправедливые решения.
Члену движения «Объединение», общественно-политическому деятелю Аветику Чалабяну необоснованно, без каких-либо достоверных доказательств и уголовно-процессуальных процедур с грубейшими нарушениями инкриминируется деяние, предусмотренное п.2 ч.3 ст.163 УК Армении, которая уже принятым и вступившим в силу с 1 июля УК подвергнута изменениям», - отмечается в заявлении.