ԲԴԽ նախկին նախագահ Ռուբեն Վարդազարյանի կողմից հրապարակված ձայնագրության հիման վրա նախապատրաստված նյութերով նախաձեռնվել է քրեական վարույթ, այս մասին Aysor.am-ին հայտնեցին Քննչական կոմիտեից:
Նախաձեռնվել է վարույթ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի երկու հոդվածի հատկանիշներով՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 441-րդ հոդվածի 1-ին մասով (Պաշտոնատար անձի կողմից իր իշխանական կամ ծառայողական լիազորությունները կամ դրանցով պայմանավորված ազդեցությունն ի վնաս պետական կամ ծառայողական շահերի օգտագործելը կամ իր ծառայողական պարտականությունը չկատարելը կամ ոչ պատշաճ կատարելը կամ այնպիսի արարք կատարելը, որը չի բխում իր լիազորություններից կամ դուրս է իր լիազորությունների շրջանակից, որն էական վնաս է պատճառել անձի կամ կազմակերպության իրավունքներին, ազատություններին կամ օրինական շահերին կամ հասարակության կամ պետության օրինական շահերին) և 486-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով (իշխանական կամ ծառայողական լիազորությունները կամ դրանցով պայմանավորված ազդեցությունն օգտագործելով՝ արդարադատության կամ որպես դատարան` օրենքով նախատեսված այլ լիազորությունների իրականացումը խոչընդոտելու նպատակով դատարանի գործունեությանը կամ գործի քննությունը խոչընդոտելու նպատակով դատախազի, քննիչի, քննչական մարմնի ղեկավարի, հետաքննության մարմնի, փաստաբանի կամ ներկայացուցչի գործունեությանը ցանկացած ձևով միջամտելը)։
Գագիկ Ջհանգիրյանին կարգապահական պատասխանատվության ենթարկելու վերաբերյալ վարույթի հարուցումը մերժվել էր:

В Следственном комитете Армении инициировано возбуждение уголовного производства по материалам, подготовленным на основании опубликованной бывшим председателем Высшего судебного совета Рубеном Вардазаряном аудиозаписи. Об этом Aysor.am сообщили в СК Армении.
Уголовное производство начато по признакам двух статей Уголовного кодекса Армении – части 1 статьи 441 (Использование должностным лицом своих властных или служебных полномочий или обусловленного ими воздействия во вред государственных или служебных интересов, или неисполнение или ненадлежащее исполнение им своих полномочий, или совершение им такого деяния, которое не вытекает из его полномочий или находится вне рамок его полномочий, что причинило существенный вред правам, свободам или законным интересам лица или организации, или законным интересам общества или государства) и пункту 2 части 2 статьи 486 (Вмешательство в любой форме в деятельность прокурора, следователя, руководителя следственного органа, органа дознания, адвоката или представителя в целях воспрепятствования деятельности суда или расследованию дела в целях воспрепятствования осуществлению правосудия или других полномочий, предусмотренных законом в качестве суда, совершенное с использованием властных или служебных полномочий или обусловленного ими воздействия).
Гагик Джангирян озвучивает в аудиозаписи политические заявления. Он говорит, что не хочет, чтобы второй президент Армении Роберт Кочарян вернулся к власти.
В эфире Общественной телекомпании Гагик Джангирян заявил, что через 15-20 минут после начала беседы он уже догадался, что Рубен Вардазарян его записывает.
Вчера исполняющий обязанности председателя Высшего судебного совета Гагик Джангирян подал в отставку из-за проблем со здоровьем.