Շատ կարևոր է, որ Եվրոպայի միությունը ոչ միայն լռությամբ հետևել է արդարադատության «ջհանգիրյանական» էջին, այլև աջակցել, լրագրողների հետ զրույցում ասաց ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արամ Վարդևանյանը։
«Նաև, կարծում եմ, շատ կարևոր է, որ նույն Եվրոպայի միության դեսպանը և ներկայացուցիչները գիտակցեն, որ, ի վերջո, խնդիրն այստեղ ոչ թե ԵՄ-ի հետ է, այլ ԵՄ լռության հետ, որովհետև եվրոպական արժեքները երկակի ստանդարտների մասին չեն։
Մենք ունենք տասնյակ կալանավորված ընկերներ, որոնց գործերը բացառապես պատվերների, զուտ ոստիկանների ցուցմունքների հիման վրա «կարված» գործեր են», - ասաց պատգամավորը։
Արամ Վարդևանյանի խոսքով՝ 50 ապօրինի կալանավորված քաղաքացիների թիվն այս շաբաթների ընթացքում նվազել է, և այս պահի դրությաբ՝ կալանքի տակ է մնում իրենց ընկերներից 23-24-ը։
«Երեկ մեր ընկերներից Իգոր Խաչատուրովի ծննդյան օրն էր։ Մենք այդ օրը գտնվում էինք «Արմավիր» քրեակատարողական հիմնարկում և բոլորի անունից շնորհավորանքներ փոխանցեցինք մեր ընկերոջը։
Ի դեպ, ոչ միայն տրամադրությունն էր տեղը, այլ նաև Արցախի դրոշը՝ իր շապիկին։ Տրամադրությունը՝ տեղը, պայքարի վճռականությունը՝ տեղը», - ասաց պատգամավորը՝ հիշեցնելով, որ վաղը՝ ժամը 11։00-ին, Արամ Խաչատրյանի արձանի մոտից իրականացնելու են երթ, իսկ ուրբաթ օրը հանրահավաք է տեղի ունենալու։

Очень важно, что Европейский союз не только молча следил за «джангиряновским» правосудием, но и поддерживал, заявил сегодня в беседе с журналистами  депутат фракции «Армения» Арам Вардеванян.
«Считаю также очень важным, чтобы тот же посол и представители Евросоюза осознали, что проблема здесь не в ЕС, а в молчании ЕС, потому что суть европейских  ценностей – не в двойных стандартах.
Десятки наших товарищей арестованы, дела в их отношении – просто заказ, они сфабрикованы только на показаниях полицейских», - сказал Арам Вардеванян.
По его словам, в течение этих недель число незаконно арестованных 50 граждан уменьшилось и на данный момент под стражей остаются 23-24 человека.
«Вчера был день рождения нашего товарища Игоря Хачатурова. Мы в этот день посетили УИУ «Армавир» и передали ему поздравления от имени всех.
Кстати, у него было хорошее настроение, а на футболке – флаг Арцаха. Он полон решимости продолжать борьбу», - сказал Арам Вардеванян, напомнив, что завтра в 11:00 стартует шествие от памятника Араму Хачатуряну, а в субботу состоится митинг.