Դուք շարունակեք բոլոր ձախողումների միակ պատճառը համարել Սահմանադրությունը, այդպես ապահով է. Գևորգ Դանիելյան
05/07/2022 11:06
Արդարադատության նախկին նախարար Գևորգ Դանիելյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է.
«Կներեք, բայց Սահմանադրության տոնը շնորհավորելու սիրտ չկա։
Այս ողջ շրջանում համբերատար լսել եմ բոլոր տեսակի քննադատությունները։ Հանրության ոչ այնքան իրազեկված մի հատված պարզապես իներցիայի ուժով կրկնում է զուտ քաղաքականացված գաղափարները՝ «այս ողջ դժբախտության պատճառը Սահմանադրությունն է» ոճի մեջ, դե իսկ «սահմանադրագետները» և քաղաքականության մեջ հայտնված բազում սկսնակները այն համարում եմ չարիք, և այլն։
Մի քանի նկատառումներ այն մասին, թե ովքեր են առավել մոլի քննադատները՝
- ովքեր արագ ու սահուն ստանձնել են նույն այդ Սահմանադրության պահապանի և երաշխավորի բարձր դերակատարումը։ Անկեղծ, չեմ պատկերացնում, թե ինչպես պետք է սրբորեն պահպանես այն, ինչ տարիներ շարունակ մերժել ես ու նսեմացրել,
- ովքեր խոսում էին Սահմանադրության անհապաղ փոփոխությունների մասին, հատկապես նկատի ունենալով, այսպես կոչված, սուպերվարչապետությունը, բայց արդեն 3 տարի անց հրապարակեցին հայեցակարգային հիմնադրույթներ, որոնցում ոչ միայն ակնարկ չկար դրա մասին, այլև առանցքային էր համարվել  այնպիսի անմեղ ու քաղաքակիրթ դրույթի վերացումը, ինչպիսին էր անձի վիճակը վատթարացնող օրենքին հետադարձ ուժ տալու արգելքը։ Ի դեպ, այս շրջանում ընդունված օրենքներում արդեն իսկ այդ արգելքն անտեսվել է՝ համարել են փոփոխությունները կատարված. դրա վառ ապացույցն է նաև վերջերս կիրառման մեջ դրված ՀՀ քրեական օրենսգիրքը (9-րդ հոդված),
- հանրային լսումները ֆետիշացնող այն դեմքերը, ովքեր Սահմանադրության խախտմամբ նույն Սահմանադրության մեջ փոփոխություններ են կատարում ընդամենը հաշված օրերի ընթացքում, չսպասելով անգամ Վենետիկի հանձնաժողովի եզրակացությանը,
֊ ովքեր ՍԴ֊ի կազմի վերանայումը փոխկապակցում էին մեծ չափերի հասնող ներդրումների հետ,
- ովքեր պետության ինքնիշխանության հետ անմիջական աղերսներ ունեցող միջազգային պայմանագրերը ստորագրում և գործի են դնում՝ առանց Սահմանադրության 116-րդ հոդվածով նախատեսված վավերացման, և այլն։
Հ.Գ. Դուք շարունակեք բոլոր ձախողումների միակ պատճառը համարել Սահմանադրությունը, այդպես ապահով է։ Ի դեպ, գործող Սահմանադրության մեջ իմ առաջարկությամբ է «մարդու իրավունքները բարձրագույն արժեք են» դրույթը փոխարինվել «մարդը բարձրագույն արժեք է» դրույթով ...»։

Вы продолжайте считать Конституцию единственной причиной всех неудач, так безопасно – Геворк Даниелян
05/07/2022 16:08
Бывший министр юстиции Армении, доктор юридических наук Геворк Даниелян написал на своей странице в Facebook:
«Простите, душа не лежит поздравлять с Днем Конституции.
Весь этот период я терпеливо выслушивал всевозможную критику. Не столь информированная часть общества просто по инерции повторяет политизированные идеи – в стиле «причина всех наших несчастий – Конституция». Ну, а «эксперты по конституционному праву» и многие оказавшиеся в политике новички считают это злом и так далее.
Несколько соображений по поводу того, кто является самым ярым критиком:
- те, кто быстро и плавно взял на себя высокую роль блюстителя и гаранта этой самой Конституции. Честно говоря, я не представляю, как можно свято хранить то, что ты годами отвергал и принижал,
- те, кто говорил о немедленных изменениях в Конституции, особенно имея в виду так называемое «суперпремьерство». Но они уже через 3 года опубликовали концептуальные положения, в которых не только не было намека на это, но и посчитали ключевым отмену такого невинного и цивилизованного положения как запрет на обратную силу закона, ухудшающего положение гражданина. Кстати, этот запрет уже проигнорирован в законах, принятых в этот период. Они посчитали изменения реализованными. Недавно вступивший в силу Уголовный кодекс (статья 9) – яркое тому доказательство,
- лица, которые фетишизируют общественные слушания, и которые в нарушение Конституции вносят изменения в эту же Конституцию всего за несколько дней, даже не дожидаясь заключения Венецианской комиссии,
- связавшие пересмотр состава Конституционного суда с крупными инвестициями,
- Те, кто подписывает и реализует международные договоры, имеющие прямое отношение к суверенитету государства, без ратификации, предусмотренной статьей 116 Конституции, и так далее.
P.S. Вы продолжайте считать Конституцию единственной причиной всех неудач. Так безопасно. Кстати, именно по моему предложению положение «права человека – это высшая ценность» было заменено на «человек – это высшая ценность» в действующей Конституции…».