Վերականգնվելու եմ իմ պաշտոնում, մեկ-երկու մարդ պատժվելու է. Ռուբեն Վարդազարյան․ «Փաստինֆո»
Գաղտնի ձայնագրության հրապարակմամբ հիմնական ակնկալիքներն արդարացվել են։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ի եթերում հայտարարել է ԲԴԽ նախկին նախագահ Ռուբեն Վարդազարյանը։
«Պատկերացրեք՝ այո։ Իմ նպատակը չի եղել Ջհանգիրյանի հրաժարականը։ Ես ձայնագրելով և ձայնագրությունը հրապարակելով մեկ նպատակ եմ հետապնդել», - ասել է Ռ. Վարդազարյանը՝ անդրադառնալով հրապարակված աղմկահարույց ձայնագրությանը և հարցին՝ արդյոք ձայնագրության հրապարակումից հետո իր ակնկալիքներն արդարացվել են։
Ձայնագրության հրապարակումից հետո Գագիկ Ջհանգիրյանը հանրայինի եթերում հաստատել է, որ ԲԴԽ նախագահին հարկադրվել է հրաժարական տալ, անձամբ ինքը բանակցություններ է վարել՝ խոստովանելով, որ ԲԴԽ նախագահին հրաժարական պարտադրելն այդքան էլ հեշտ գործ չէ։
Վարդազարյանն ամրագրել է, որ, այո, հեշտ բան չէ, առաջին օրվանից ծանոթ էր օրակարգին, բայց ինքը հրաժարական չի տվել։
«Բիրտ ուժ կիրառելով, ապօրինություն անելով հասան իմ լիազորությունների դադարեցմանը՝ առանց իմ հրաժարականի», - ասել է Վարդազարյանը՝ հավելելով, որ իրեն առաջարկել են մնալ դատավոր, մնալ ԲԴԽ անդամ և հրաժարական տալ ԲԴԽ նախագահի պաշտոնից, ինչը ևս մերժել է. «Գտել եմ, որ չկա Հայաստանում այնպիսի մարդ և այնպիսի մեխանիզմ, որ կարող է պահանջել իմ հրաժարականը»։
Դիտարկմանը, որ իր փոխարեն հրաժարական տվեց Ջհանգիրյանը` Վարդազարյանն ասել է․ «Դատական իշխանությունը փրկվեց այն բիրտ ուժ կիրառողից, որն իրենց նկատմամբ այդ պատվերն իջեցնում էր և հետևում էր, որ այդ պատվերը կատարվեր»։
Վարդազարյանի արձանագրմամբ՝ իր նկատմամբ իրականացվող հետապնդումը՝ թե' ԲԴԽ-ի կողմից, թե՛ քրեական հետապնդման առումով՝ քաղաքական է, ինքը պայքարելու է դրանց դեմ։
«Սկզբունքորեն վերադառնալու եմ իմ աշխատանքին, դա ժամանակի հարց է՝ ընդամենը։ Ինձ համար դա սկզբունքային է, թեկուզ մեկ օրով վերականգնվելու եմ, մեկ-երկու մարդ պատժվելու է, որոնք ակնհայտ անարդար որոշումներ են կայացրել իմ նկատմամբ և ոչ միայն իմ նկատմամբ», - ընդգծել է Վարդազարյանը։

Я вернусь к своей работе, это всего лишь вопрос времени – Рубен Вардазарян («ФактИнфо»)
Основные ожидания от публикации тайной аудиозаписи оправдались, заявил в эфире «ФактИнфо» бывший председатель высшего судебного совета Армении Рубен Вардазарян.
«Моя цель не заключалась в отставке Джангиряна. Записью разговора и ее публикацией я преследовал одну цель», - сказал Вардазарян в ответ на вопрос, оправдались ли его надежды после публикации аудиозаписи.
После публикации записи Гагик Джангирян в интервью Общественному телевидению Армении подтвердил, что принуждал председателя ВСС подать в отставку и что лично вел переговоры, признав, что вынудить председателя ВСС уйти в отставку не так-то просто.
Вардазарян подтвердил, что это, действительно, дело непростое; ему с первого дня была известна повестка дня, но он в отставку не подал.
«Прибегая к грубой силе и беззакониям, они добились прекращения моих полномочий без моей отставки», - указал экс-глава ВСС. Вардазарян добавил, что  ему предложили остаться в должности судьи, но он отклонил это предложение. «Я обнаружил, что в Армении нет такого человека, который может потребовать моей отставки, и механизма такого нет», - сказал он.
Вместо этого в отставку подал Джангирян. «Судебная власть спаслась от той грубой силы, которая сверху спускала директиву и следила за исполнением заказа», - констатировал Вардазарян.
По его словам, осуществляемое в отношении него преследование как со стороны ВСС, так и уголовное преследование носят политический характер, и он будет бороться против этого.
«Я принципиально вернусь к своей работе, это всего лишь вопрос времени. Для меня это принципиальный вопрос. Пусть даже на день, но я вернусь. Один и два человека, которые вынесли заведомо несправедливые решения как относительно меня, так и других, будут наказаны», - подчеркнул Вардазарян.