Հայ ժողովրդի համար անընդունելի է որևէ լուծում, որով Արցախը կլինի Ադրբեջանի կազմում. Իշխան Սաղաթելյանը՝ Ստրասբուրգում
06/07/2022 10:21
Աշխատանքային այցով Ստրասբուրգում գտնվող ՀՅԴ Հայաստանի Գերագույն մարմնի ներկայացուցիչ Իշխան Սաղաթելյանը մի շարք հանդիպումներ է ունեցել Եվրոպական Խորհրդարանում։
Հանդիպումներ են կայացել Եվրոպական Խորհրդարանի պատգամավորներ, ՀՀ-ԵՄ խորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի անդամ Պետեր Վիտանովի, Եվրոպական Խորհրդարանում Հայաստանի հետ բարեկամության խմբի նախագահ Լուկսա Ֆուրլասի, Խորհրդարանի ECR քաղաքական խմբի փոխնախագահ Չառլի Վայմերի հետ։
Աշխատանքային օրվա ավարտին Իշխան Սաղաթելյանը հանդիպում է ունեցել նաև Եվրոպական Խորհրդարանի փոխնախագահ Հեիդի Հաութալայի հետ։
Հանդիպումների ընթացքում առանձնահատուկ քննարկման նյութ են դարձել Հայաստանի ու Արցախի շուրջ առկա անվտանգային մարտահրավերները և ադրբեջանական շարունակական ագրեսիան։ Իշխան Սաղաթելյանը կարևորել է Արցախի ինքնորոշման իրավունքի լիարժեք իրացման և կարգավիճակի հարցը, որպես Արցախի ժողովրդի իրավունքների պաշտպանության և հակամարտության կարգավորման միջոց։ Շեշտվել է, որ հայ ժողովրդի համար անընդունելի է որևէ լուծում, որով Արցախը կլինի Ադրբեջանի կազմում։
Եվրոպացի գործընկերներին են ներկայացվել նաև «Դիմադրության» շարժման նպատակներն ու առաջիկա ծրագրերը, քննարկվել է Հայաստանի ներքաղաքական իրավիճակը։

Для армянского народа неприемлемо какой-либо решение, по которому Арцах будет в составе Азербайджана – Ишхан Сагателян провел ряд встреч в Страсбурге
06/07/2022 12:37
Находящийся с рабочим визитом в Страсбурге представитель Верховного органа АРФД Ишхан Сагателян провел ряд встреч в Европейском парламенте.
Состоялись встречи с депутатами Европарламента, членом комиссии парламентского сотрудничества Армения – ЕС Петером Витановым, председателем группы дружбы Армения – ЕС в Европарламенте Лукасом Фурласом, заместителем председателя фракции «Европейские консерваторы и реформисты» (ECR) Чарли Ваймером.
В конце рабочего дня Ишхан Сагателян провел встречу также с заместителем Европейского парламента Хейди Хаутала.
В ходе встреч обсуждались вызовы безопасности Армении и Арцаха и непрекращающаяся агрессия Азербайджана. Ишхан Сагателян подчеркнул важность полноценной реализации права народа Арцаха на самоопределение и вопроса статуса как средства защиты прав народа Арцаха и урегулирования конфликта. Было отмечено, что для армянского народа неприемлемо какой-либо решение, по которому Арцах будет в составе Азербайджана.
Европейским партнерам были представлены также цели и предстоящие программы Движения сопротивления, обсуждена внутриполитическая ситуация в Армении.