Իշխանության ղեկին եղած թիմի բոլոր գործողությունները տանում են բանակի կազմաքանդմանը. Կարեն Վրթանեսյան
06/07/2022 17:54
Հաշվի առնելով, թե ովքեր են այժմ իշխանության ղեկին՝ ես որևէ լավ սպասում չունեմ։ Չեմ կարծում, որ իշխանության ղեկին եղած թիմն ընդհանրապես նպատակ ունի բանակում ինչ-որ բան դեպի լավը փոխել․ ընդհակառակը, նրանց բոլոր գործողությունները տանում են բանակի կազմաքանդմանը, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց ռազմական փորձագետ Կարեն Վրթանեսյանը՝ անդրադառնալով Ռազմական և Ավիացիոն համալսարանների միավորման և ռազմական ակադեմիա ստեղծելու գաղափարին։
«Սա փաստացի ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարար Վիգեն Սարգսյանի կողմից մինչև 2018 թվականը մշակված և պլանավորված ռեֆորմն է, որը 4 տարի հետաձգելով՝ այժմ սկսել են իրագործել»,- ասաց մեր զրուցակիցը։
Կարեն Վրթանեսյանը միաժամանակ նկատեց՝ ոչ կողմ, ոչ էլ դեմ է ռազմական կրթություն իրականացնող երկու հաստատությունները միավորելու նախագծին, քանի որ ամեն ինչ կախված է նրանից, թե ինչպես տեղի կունենա բուն միավորումը։
«Այսինքն՝ կարևոր է, թե ինչն ինչպես է արվելու։ Միավորումը կարող է հազար տեսակ լինել։ Կախված նրանից՝ ինչպես է արվելու, արդյունքը կարող է դրական լինել կամ բացասական։
Բայց այդ մանրամասները չեն հայտարարվում, բանակում ընթացող գործընթացների վերաբերյալ հանրությունը չի տեղեկանում. իրենք իրենցով անում են, փչացնում են, ինչ-որ բան ստացվում է, ինչ-որ բան չի ստացվում, և այն, ինչը կոչվում է բարեփոխում, կարող է «չարեփոխում» դառնալ»,- ասաց ռազմական փորձագետը։
Հիշեցնենք, որ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանն այսօր ԱԺ-ում հայտարարել էր՝ Վազգեն Սարգսյանի անվան ռազմական համալսարանն անցնում է բարեփոխումների փուլ։
«Ռազմաավիացիոն համալսարանի և Վազգեն Սարգսյանի անվան ռազմական համալսարանի միատեղումով ստեղծում ենք ռազմական ակադեմիա, որը ենթադրելու է, որ այնտեղ ունենալու ենք ամբիոններ և համապատասխան ֆակուլտետներ նաև սահմանապահ զորքերի ուսուցման համար», - նշել էր Պապիկյանը:

Все действия находящейся у власти команды ведут к демонтажу армии – Карен Вртанесян
Я не ожидаю ничего хорошего, учитывая, кто находится сегодня у руля власти. Не считаю, что находящаяся у власти команда вообще стремится изменить в армии что-то к лучшему, наоборот, все их действия ведут к демонтажу армии. Об этом заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am военный эксперт Карен Вртанесян, касаясь идеи объединения Военно-авиационного университета им. Арменака Ханперянца и Военного университет им. Вазгена Саркисяна и создания на их базе военной академии.
«Это фактически разработанная до 2018 года и запланированная министром обороны Вигеном Саркисяном реформа, которую сейчас начали реализовывать с опозданием в 4 года», - сказал Карен Вртанесян.
Он также отметил, что он не против и не за проект объединение двух военных учебных заведений, поскольку все зависит от того, как будет проводиться объединение этих вузов.
«То есть, важно, как это будет сделано. Объединение может происходить по-разному. В зависимости от того, как это будет сделано, результат может быть положительным или отрицательным.
Но об этих подробностях не говорят, общество не информируют о проходящих в армии процессах. Они делают это сами по себе: что-то портят, что-то получается, и то, что называется реформой, может стать злом», - сказал военный эксперт.
Напомним, министр обороны Сурен Папикян заявил сегодня в парламенте, что они планируют объединить Военно-авиационный университет им. Арменака Ханперянца и Военный университет им. Вазгена Саркисяна, создав военную академию, где будут также сформированы отдельные кафедры и факультеты по подготовке к службе в пограничных войсках.