Հայ ժողովուրդը ցանկանում է խաղաղություն, ձգտում է դրան, բայց այն պետք է լինի արժանապատիվ, այլ ոչ թե հայության հայրենազրկման գնով. Իշխան Սաղաթելյան
ՀՅԴ Հայաստանի Գերագույն մարմնի ներկայացուցիչ Իշխան Սաղաթելյանը, որն աշխատանքային այցով Եվրոպայում է, Եվրոպական խորհրդարանում հանդիպել է Հարավային Կովկասի երկրների հետ Եվրոպական խորհրդարանի պատվիրակության ղեկավար Մարինա Կալյուրանդի և Խորհրդարանի սոցիալ-դեմոկրատական քաղաքական խմբի նախագահի արտաքին քաղաքականության գծով տեղակալ Պեդրո Մարկեսի հետ։
Հանդիպման ընթացքում ծավալուն անդրադարձ է կատարվել Արցախյան հակամարտության ներկա հանգրվանին, ԵՄ միջնորդությամբ բանակցային գործընթացին և Հարավային Կովկասում տևական խաղաղության հաստատման համար անհրաժեշտ հանգամանքներին։
Իշխան Սաղաթելյանը կարևորել է Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի իրացման ճանաչման անհրաժեշտությունը՝ որպես հակամարտության վերջնական կարգավորման նախադրյալ և նշել, որ ցանկացած այլ լուծում հանգեցնելու է նոր պատերազմի կամ Արցախի էթնիկ զտման ու հայաթափման:
ՀՅԴ ԳՄ ներկայացուցիչը նաև ընդգծել է, որ հայ ժողովուրդը ցանկանում է խաղաղություն, ձգտում դրան, բայց այն պետք է լինի արժանապատիվ, այլ ոչ թե հայության հայրենազրկման գնով:
Հանդիպման ընթացքում Իշխան Սաղաթելյանը բարձրացրել է հայ ռազմագերիների հարցը, խոսել ՀՀ ներքաղաքական հարցերի, ժողովրդավարական գործընթացներին վերաբերող խնդիրների մասին:

Армянский народ стремится к миру, но мир должен быть достойным, а за счет лишения армян Родины – Ишхан Сагателян
08/07/2022 14:32
Представитель Верховного органа АРФД Ишхан Сагателян в рамках рабочего визита в Европу встретился в Европейском парламенте с руководителем делегации Европарламента на Южном Кавказ Мариной Кальюранд и депутатом Европарламента, заместителем председателя социал-демократической политической группы по внешней политике Педро Маркесом.
В ходе встречи стороны обратились к нынешнему этапу урегулирования нагорно-карабахского конфликта, переговорному процессу при посредничестве ЕС, необходимым условиям для установления длительного мира на Южном Кавказе.
Ишхан Сагателян подчеркнул необходимость признания права народа Арцаха на самоопределение как предпосылки для окончательного урегулирования конфликта и отметил, что любое другое решение приведет к новой войне или этническим чисткам армян и деарменизации Арцаха.
Представитель Верховного органа АРФД также подчеркнул, что армянский народ хочет мира и стремится к нему, однако мир должен быть достойным, а за счет лишения армян Родины.
В ходе встреч Ишхан Сагателян затронул и вопрос удерживаемых в Азербайджане армянских военнопленных, а также проблемы, связанные с внутриполитической ситуацией и демократическими процессами в Армении.