Ավետիք Չալաբյանի գործի նյութերը վերադարձվել են նախաքննության մարմնին.  կալանքը երկարեցնելու նոր միջնորդություն է ներկայացվել
08/07/2022 15:33
Ավետիք Չալաբյանի գործի նյութերը վերադարձվել են նախաքննության մարմնին. կալանքը երկարեցնելու նոր միջնորդություն է ներկայացվել
Մայիսի 14-ից անազատության մեջ գտնվող հասարակական-քաղաքական գործիչ Ավետիք Չալաբյանի գործի նախաքննության ավարտի վերաբերյալ ընդամենը երկու օր առաջ ՀՀ քննչական կոմիտեն պաշտոնական հաղորդագրություն էր տարածել: Սա, անխոս, հնարավորություն էր Ավետիք Չալաբյանի պաշտպանական խմբի համար, չկաշկանդվելով նախաքննության փուլի գաղտնիության պահանջից, հանրությանը հանգամանորեն ներկայացնել Ավետիքին մեղսագրվող արարքի անհեթեթությունը, սին ու շինծու բնույթը, ինչպես նաև դատավարական դռնբաց նիստերի միջոցով ապացուցել Ավետիք Չալաբյանի անմեղությունը: Սակայն քիչ առաջ հայտնի դարձավ, որ դատավարական ղեկավարում իրականացնող դատախազը չի հաստատել Ավետիք Չալաբյանի գործի մեղադրական եզրակացությունը և վարույթի նյութերը վերադարձրել է նախաքննության մարմնին՝ նախաքննությունը շարունակելու ցուցումով։ Ավելին, հապճեպ կարգով միջնորդություն է ներկայացվել դատարան` Ավետիքի կալանավորումը երկարացնելու համար:
Այս առիթով Ավետիք Չալաբյանի պաշտպանական խումբը հայտարություն է տարածել, որում, մասնավորապես ասնվում է.
«Մեկ օր առաջ, մեկնաբանելով ՀՀ քննչական կոմիետի հաղորդագրությունը, մենք հայտարարությամբ նշել էինք, որ նախաքննության ընթացքում Ավետիք Չալաբյանի մեղքը հիմնավորող որևէ ապացույց ձեռք չի բերվել, դեռ հակառակը՝ գործի նյութերում առկա են մեր պաշտպանյալի անմեղության մասին վկայող բազմաթիվ փաստական տվյալներ։ Այսպես, փաստորեն, քննչական կոմիտեի հաղորդագրությունից ընդամենը մեկ օր հետո դատավարական ղեկավարում իրականացնող դատախազը չի հաստատում մեղադրական եզրակացությունը և վարույթի նյութերը վերադարձնում է նախաքննության մարմնին՝ նախաքննությունը շարունակելու ցուցումով։ Այսինքն՝ դատական հսկողություն իրականացնող դատախազը նույնպես գտել է, որ Չալաբյանի մեղքն ապացուցող փաստական տվյալներ քրեական գործի շուրջ 750 թերթից բաղկացած նյութերում պարզապես գոյություն չունեն։
Այս իրավիճակում ՀՀ քննչական կոմիտեն որոշել է շարունակել նախաքննությունը Ավետիք Չալաբյանի անազատության շարունակականության հաշվին և նրա նկատմամբ կիրառված կալանքի ժամկետը երկարաձգելու վարույթ հարուցելու միջնորդություն է ներկայացրել դատարան։ Սա այն պարագայում, երբ Չալաբյանի կալանավորման ամբողջ ընթացքում մեր կողմից ներկայացվել են բազմաթիվ քննչական գործողություններ կատարելու վերաբերյալ մի շարք միջնորդություններ, որոնք բնականաբար, անտեսվել ու մերժվել են վարույթն իրականացնող մարմնի կողմից», - ասված է հայտարարությունում:
Տեղեկացնենք, որ Ավետիք Չալաբյանի նկատմամբ կիրառված կալանքի ժամկետը երկարաձգելու դռնփակ նիստը տեղի կունենա այսօր` հուլիսի 8-ին՝ ժամը 18:00-ին, Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանում, նստավայր Աջափնյակ 1 (Հասցե՝ ք. Երևան, Նազարբեկյան թաղամաս 40), դատավոր Արուսյակ Ալեքսանյանի նախագահությամբ: Նիստի ավարտից հետո դատարանի բակում պաշտպանական խումբը հանդես կգա հրատապ բրիֆինգով:

Материалы по делу Аветика Чалабяна возвращены следствию, представлено новое ходатайство о продлении срока ареста
Прокурор не утвердил обвинительное заключение по делу находящегося с 14 мая в заключении общественно-политического деятеля Аветика Чалабяна, материалы производства возвращены в орган предварительного следствия – с указанием продолжить предварительное следствие. Более того, поспешно подано новое ходатайство о продлении ареста Аветика Чалабяна.
В связи с этим адвокаты общественно-политического деятеля распространили заявление, в котором, в частности говорится:
«Ранее, комментируя сообщение Следственного комитета Армении, мы констатировали в заявлении, что в ходе предварительного следствия не получено доказательств в обоснование вины Аветика Чалабяна, напротив, в материалах дела имеется множество фактических данных, свидетельствующих о невиновности нашего подзащитного.
Таким образом, фактически, всего через сутки после сообщения СК прокурор не утверждает обвинительное заключение и возвращает материалы дела в орган предварительного следствия – с указанием о продолжении предварительного следствия.
Другими словами, прокурор, осуществляющий судебный надзор, также посчитал, что в материалах уголовного дела, состоящего примерно из 750 листов, фактических данных, доказывающих вину Чалабяна, просто нет.
В этой ситуации Следственный комитет Армении решил продолжить предварительное следствие за счет нахождения Аветика Чалабяна под арестом и представил ходатайство о продлении срока содержания под стражей. Это в том случае, когда за весь период нахождения под стражей Чалабяна нами представлены ряд ходатайств о проведении следственных действий, которые, естественно были игнорированы и отклонены органом предварительного следствия».
Отметим, что закрытое судебное заседание по вопросу продления срока содержания под стражей Аветика Чалабяна состоится сегодня, 8 июля, в 18:00, в суде общей юрисдикции Еревана (резиденция административного района Ачапняк), под председательством судьи Арусяк Алексанян. После судебного заседания адвокаты Аветика Чалабяна выступят со срочным брифингом.