Դատաիրավական բարեփոխումների համատեքստում քննարկվել է ՔԿՀ նոր մոդելը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ և շահագրգիռ կառույցների ղեկավարների մասնակցությամբ տեղի է ունեցել խորհրդակցություն՝ դատաիրավական ոլորտի բարեփոխումների վերաբերյալ:
Նախքան օրակարգի քննարկումը, Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորել է Քրեակատարողական ծառայության պետ Սերգեյ Ատոմյանին արդարադատության գեներալ-մայորի կոչումն ստանալու կապակցությամբ, որը վերջինիս շնորհվել էր ՀՀ վարչապետի՝ 2022 թվականի հուլիսի 4-ի որոշմամբ: Վարչապետն անձամբ է հանձնել ՔԿԾ պետին կոչումն ստանալու որոշումը և մաղթել արդյունավետ աշխատանք:
Հաջորդիվ, դատաիրավական բարեփոխումների համատեքստում քննարկվել է, մասնավորապես, քրեակատարողական նոր հիմնարկի կառուցման նախագիծը: Արդարադատության նախարար Կարեն Անդրեասյանը և փոխնախարար Արփինե Սարգսյանը մանրամասներ են ներկայացրել առաջարկվող մոդելի վերաբերյալ և նշել, որ այն մշակվել է միջազգային առաջադեմ փորձի և չափանիշների ուսումնասիրության հիման վրա՝ մարդու իրավունքների պաշտպանության առաջնահերթությունից ելնելով: Անդրադարձ է եղել առաջարկվող կառուցվածքային լուծումներին, աշխատանքային, շենքային ու կենցաղային պայմաններին, նախագծի ֆինանսական գնահատականին:
Վերոնշյալ և հարակից այլ հարցերի շուրջ ծավալվել է մտքերի փոխանակություն, քննարկվել են անելիքները:
Վարչապետը նշել է, որ բարեփոխման ռազմավարական հեռանկարը պետք է լինի դատաիրավական կլաստերի կառուցումը, որտեղ ինտեգրված կլինեն միմյանց փոխկապակցված ենթակառուցվածքները: Դա կնպաստի արդարադատության գործընթացի և համակարգերի փոխգործելիության արդյունավետության բարձրացմանը: Կառավարության ղեկավարը հանձնարարել է աշխատանքները շարունակել այս տրամաբանության շրջանակում:

В правительстве обсуждены реформы судебно-правовой сферы
Под председательством премьер-министра Никола Пашиняна и с участием руководителей заинтересованных структур состоялось совещание по реформам судебно-правовой сферы, сообщает пресс-служба правительства Армении.
До начала обсуждения вопросов повестки дня Никол Пашинян поздравил начальника Уголовно-исполнительной службы Сергея Атомяна с присвоением ему звания генерал-майора юстиции, которое было присвоено ему решением премьер-министра от 4 июля 2022 года. Премьер-министр лично передал решение о присвоении звания начальнику Уголовно-исполнительной службы и пожелал ему эффективной работы.
Затем в контексте судебно-правовых реформ были обсуждены, в частности, проект строительства нового пенитенциарного учреждения. Министр юстиции Карен Андреасян и заместитель министра Арпине Саркисян представили подробности предлагаемой модели и отметили, что она разработана на основе изучения передового международного опыта и стандартов, исходя из приоритетов защиты прав человека. Были затронуты предлагаемые структурные решения, трудовые, строительные и бытовые условия, а также финансовая оценка проекта.
Состоялся обмен мнениями по вышеуказанным и другим смежным вопросам, обсуждены дальнейшие шаги.
Премьер-министр отметил, что стратегической перспективой реформы должно стать построение судебно-правового кластера, где будут интегрированы взаимосвязанные инфраструктуры. Это будет способствовать повышению эффективности процесса отправления правосудия и оперативной совместимости систем. Глава правительства поручил продолжить работу в рамках этой логики.