Չնայած այն ամբողջ արյանն ու ատելությանը, որը եղել է տարածաշրջանում, Հարավային Կովկասում խաղաղության իրական հնարավորություն կա. Արարատ Միրզոյան
09/07/2022 11:41
ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հունական «Կաթիմերինի» պարբերականին տված հարցազրույցում ասել է, թե Հարավային Կովկասում խաղաղության իրական հնարավորություն կա։
«Արդյո՞ք լավատես եք Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման հարցում» հարցին Արարատ Միրզոյանը պատասխանել է.
«2021 թվականի հունվարի 11-ին և 2021 թվականի նոյեմբերի 26-ին Ռուսաստանի միջնորդությամբ ընդունված Եռակողմ հայտարարություններին և Բրյուսելում ձեռքբերված պայմանավորվածություններին համահունչ՝ Հայաստանը կառուցողական երկխոսություն է սկսել Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների ընդհանուր կարգավորման, երկու երկրների միջև սահմանազատման և սահմանային անվտանգության, ինչպես նաև տարածաշրջանային տնտեսական կապերի և տրանսպորտային հաղորդակցության ապաշրջափակման ուղղություններով։
Մենք վերահաստատում ենք բոլոր ուղղություններով կառուցողական ջանքեր գործադրելու մեր հանձնառությունը, և, ցանկանում եմ ընդգծել, որ գործընթացը շատ ավելի հարթ և արդյունավետ կընթանար, եթե Ադրբեջանը զերծ մնար իր վտանգավոր առավելապաշտությունից և հայատյաց հռետորաբանությունից, դադարեր պատանդառության մեջ պահել բազմաթիվ հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց, ոչնչացնել հայկական մշակութային և կրոնական ժառանգությունը, խոչընդոտել միջազգային մարդասիրական կազմակերպությունների մուտքը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտի, և այլն։
Ընդհանուր առմամբ, մենք կարծում ենք, որ չնայած այն ամբողջ արյանն ու ատելությանը, որը եղել է տարածաշրջանում, Հարավային Կովկասում խաղաղության իրական հնարավորություն կա։ Հայաստանը բազմիցս վերահաստատել է երկարաժամկետ կայունություն հաստատելու և տարածաշրջանում խաղաղ զարգացման դարաշրջան բացելու իր պատրաստակամությունը։ Միևնույն ժամանակ, ակնհայտ է, որ այդ ջանքերը չեն կարող միակողմանի լինել, և այդ ուղղությամբ մենք ակնկալում ենք նույնքան կառուցողական մոտեցում և անկեղծ գործնական քայլեր ադրբեջանական կողմից»։

Несмотря на всю кровь и ненависть, которые были в регионе, на Южном Кавказе есть реальная возможность мира – Арарат Мирзоян
09/07/2022 15:24
Армения неоднократно подтверждала свою готовность установить долгосрочную стабильность и открыть эпоху мирного развития в регионе, заявил в интервью греческому изданию «Катимерини» министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян в рамках рабочего визита в Грецию 27 июня.
Отвечая на вопрос, Вы с оптимизмом смотрите на урегулирование отношений между Арменией и Азербайджаном, глава МИД Армении сказал:
«В соответствии с трехсторонними заявлениями, принятыми при посредничестве России 11 января 2021 года и 26 ноября 2021 года, и договоренностями, достигнутыми в Брюсселе, Армения начала конструктивный диалог с Азербайджаном по общему регулированию отношений, демаркации и безопасности границ между двумя странами, а также по разблокированию региональных экономических связей и транспортных коммуникаций.
Мы подтверждаем нашу готовность прилагать конструктивные усилия во всех направлениях, и я хочу подчеркнуть, что процесс был бы намного более гладким и эффективным, если бы Азербайджан воздерживался от своего опасного максимализма и антиармянской риторики, прекратил держать в заложниках многочисленных армянских военнопленных и гражданских лиц, уничтожать армянское культурное и религиозное наследие, препятствовать доступу международных гуманитарных организаций в зону нагорно-карабахского конфликта и т.д.
В целом мы считаем, что, несмотря на всю кровь и ненависть, которые были в регионе, на Южном Кавказе есть реальная возможность мира. Армения неоднократно подтверждала свою готовность установить долгосрочную стабильность и открыть эпоху мирного развития в регионе. В то же время, очевидно, что эти усилия не могут быть односторонними, и в этом направлении мы ожидаем столь же конструктивного подхода и искренних практических шагов с азербайджанской стороны».