Հայաստանը տարածաշրջանում առաջինը կհյուրընկալի Եվրոպական կրթական հետազոտությունների ասոցիացիայի տարեկան համաժողովը
11/07/2022 12:14
Հայաստանում օգոստոսի 22-ից 25-ը կանցկացվի Եվրոպական կրթական հետազոտությունների ասոցիացիայի (EERA) տարեկան համաժողովը։ Aysor.am-ը զրուցել է համաժողովի աշխատանքային խմբի ղեկավար, ԵՊՀ Մանկավարժության և կրթության զարգացման կենտրոնի տնօրեն, Մանկավարժության ամբիոնի վարիչ, պրոֆեսոր Նազիկ Հարությունյանի հետ։
- Հայաստանը տարածաշրջանի առաջին երկիրն է, որ հյուրընկալում է Եվրոպական կրթական հետազոտությունների ասոցիացիայի (EERA) տարեկան համաժողովը։ Ինչպե՞ս կատարվեց ընտրությունը, ի՞նչ պարտավորություններ ունի հյուրընկալող երկիրը։
- Եվրոպական կրթական հետազոտությունների ասոցիացիային անդամակցում է 43 երկիր։ Ասոցիացիան ամեն տարի կազմակերպում է կրթական հետազոտությունների վերաբերյալ համաժողովներ, որոնք անցկացվում են անդամ երկրներից մեկում։ 2014 թվականին նախ ԵՊՀ մանկավարժության ամբիոնը, ապա Մանկավարժության և կրթության զարգացման կենտրոնը անդամակցեցին Եվրոպական կրթական հետազոտությունների ասոցիացիային։ 2018 թ.-ին Կենտրոնը, հաղթելով EERA-ի կազմակերպած մրցույթում, պարտավորվեց չորս տարի անց համաժողովը հյուրընկալել ԵՊՀ-ում։
2019 թվականին EERA-ի և Հայաստանի միջև կնքված պայմանագրով մեկնարկեցին համաժողովի կազմակերպչական և բովանդակային աշխատանքները։ Մշակվել և հաստատվել է համաժողովի թեման՝ «Կրթությունը փոփոխվող աշխարհում. գլոբալ իրողությունների ազդեցությունը կրթական հետազոտությունների հեռանկարների և փորձի վրա»։ Այս թեման հաստատելը նաև համաժողովի վերաբերմունքն է կրթությանը սպառնացող մարտահրավերների հանդեպ։ Խիստ կարևոր են քննարկումները՝ հասկանալու համար այդ գլոբալ իրողությունների հետևանքը համաժողովի մասնակից երկրների կրթական կյանքում։
Ստեղծվել է Համաժողովի բուկլետ, որտեղ արտացոլված է թեման, ներառված են թեմատիկայի մեթոդաբանությունը, տվյալներ EERA-ի, ԵՊՀ-ի և Երևանի մասին։ Այն ձևավորվել է սարյանական գույների, նկարների համադրությամբ։ Պարտավոր ենք ցանկացած հնարավորություն պատշաճ օգտագործել՝ մեր երկիրն ըստ արժանվույն ներկայացնելու համար։ Հատկանշական է, որ EERA-ի կառավարման խորհուրդը և թեման, և բուկլետը հաստատել է միաձայն։
Նաև ստեղծվել է 5-ից 6 րոպե տևողությամբ վավերագրական-տեղեկատվական ֆիլմ՝ համաժողովի մասնակիցներին նախապես հյուրընկալող երկրի՝ Հայաստանի մասին տեղեկացնելու համար։ Ի դեպ, մասնակիցներին տրվելու են նաև ուղեցույց-քարտեզներ համաժողովի օրերին համալսարանում տեղաշարժը հեշտ և արդյունավետ կազմակերպելու համար։ Համաժողովի կազմակերպչական հարցերին ներգրավված են լինելու նաև 80-90 ուսանող-կամավորներ, որոնց համար նույնպես նման համաժողովին մասնակցելը, կամավորական աշխատանք կատարելը կարևոր փորձառություն է։
Համաժողովի սկսնակ, երիտասարդ հետազոտողների համար նախատեսված է նաև սոցիալական միջոցառում՝ երեկոյան ընթրիք Երևանի Սիրահարների այգում. անկաշկանդ, գեղեցիկ երաժշտության ուղեկցությամբ դրական միջավայրը հնարավորություն կստեղծի երիտասարդ հետազոտողներին հաղորդակցվելու, մտերմանալու, նոր համագործակցություն ծրագրելու։ Համաժողովի շրջանակներում  ԵՊՀ գրադարանի ֆոյեում կազմակերպվելու է նաև օտարերկրյա հրատարակչությունների գրքերի ցուցահանդես։ Հատկանշական է, որ համաժողովի բոլոր ծախսերը հոգում է EERA-ն։
- Կրթական հետազոտությունների եվրոպական ասոցիացիայի ամենամյա համաժողովներին մասնակցում են 43 երկրից պատվիրակներ. այս տարի քանի՞ մասնակից է հյուրընկալվելու, ի՞նչ սկզբունքներով են մասնակիցներն ընտրվել, գիտեմ, որ ոչ բոլոր հայտադիմումներն են բավարարվել։
- Համաժողովին մասնակցելու հայտ էր ներկայացրել 2237 հետազոտող։ Անկախ փորձագետների դրական եզրակացությանն արժանացել են 1500-ը, Հայաստանն ունենալու է 75 մասնակից։ Ներգրավված են հայաստանյան գրեթե բոլոր բուհերը, գիտահետազոտական ինստիտուտները, կրթական հետազոտական կենտրոնները, նաև Հայաստանում գործող միջազգային կազմակերպությունները։
«Յունիսեֆ»-ը և «Դասավանդիր Հայաստան»-ը նույնիսկ նվիրատվություն են կատարել համաժողովին։
Ի դեպ, 1500 մասնակիցներից 800-ն են գալու Հայաստան, 700-ը ցանկություն է հայտնել համաժողովին մասնակցել առցանց։ Այն տեղի կունենա սեպտեմբերի 1-ից 10-ը։
- Հատկանշական է, որ 2020 թվականի 44-օրյա պատերազմից հետո Կրթական հետազոտությունների եվրոպական ասոցիացիան չի փոխել ընդունող երկրին։ Որպես հյուրընկալող երկիր մեր կողմից համաժողովի մասնակիցներին ուղերձ լինելու՞ է։
- EERA-ի կողմից բարձր քայլ էր ինչպես ընդունող երկիրը չփոխելը, այնպես էլ համաժողովի առդեմ ձևաչափն ամբողջովին առցանց չդարձնելը. սա, իսկապես, կարևոր աջակցություն էր հետպատերազմական երկրին։ Ասում էին, եթե անգամ 100 մասնակից լինի, իրենք անպայման կգան Հայաստան։
Մեր նպատակը համաժողովի պատշաճ կազմակերպումն է, որով պետք է  ցույց տանք, որ Հայաստանը, չնայած բոլոր դժվարություններին, իրեն պատասխանատու դերակատար է համարում կրթությանն ուղղված մարտահրավերների դիմագրավման հարցում, իսկ ուղերձը համաժողովի բոլոր երկրների մասնակիցներին՝ սերտ ու արդյունավետ համագործակցությունն է կրթության և կրթական հետազոտությունների ցարգացման գործում։
- Վստահ եմ, որ համաժողովը տարածաշրջանում առաջինը հյուրընկալելը պարտավորեցնող է։ Ի՞նչ հնարավորություններ է ստեղծում այս համաժողովը մեր երկրի համար։
- Այո, հատկանշական է, որ Հայաստանը տարածաշրջանում առաջին երկիրն է, որտեղ անցկացվելու է այս համաժողովը։ Նման համաժողով հյուրընկալելը պատվաբեր է, նպաստում է մեր երկրի և համալսարանի վարկանիշի բարձրացմանը, ճանաչմանը, ստեղծում է համագործակցության լայն հնարավորություններ՝ միջբուհական պայմանագրեր, համատեղ հետազոտական աշխատանքներ, փորձի ուսումնասիրություն և տեղայնացում, միջազգային գործընթացներին ներգրավում, երկդիպլոմ ծրագրեր։
- EERA-ի համաժողովը Հայաստան «բերելու» գործում մեծ դեր ունի ԵՊՀ Մանկավարժության և կրթության զարգացման կենտրոնը, անդրադառնանք նաև կենտրոնի՝ այս տարիների կարևորագույն ձեռքբերումներին և նաև առաջիկա անելիքներին։
- ԵՊՀ Մանկավարժության և կրթության զարգացման կենտրոնը (ՄԿԶԿ) հիմնադրվել է 2017 թ.-ին՝ որպես համալսարանի գիտակրթական ինքնուրույն միավոր՝ մանկավարժության ամբիոնի հարուստ ավանդույթներով։
ԵՊՀ մանկավարժության ամբիոնը համալսարանի հնագույն ամբիոններից է, այն ստեղծվել է համալսարանի հիմնադրումից երկու տարի հետո՝ 1921թ․։ Որպես ֆակուլտետ գործել է երեք տարի, իսկ ամբիոնը շարունակել է իր գործունեությունը։
2017 թվականին կենտրոնը բացելով՝ վերականգնել ենք «արդարությունը», որովհետև կենտրոնն ունի ֆակուլտետի կարգավիճակ. իրականացնում է և գիտահետազոտական աշխատանքներ, և ունի 4 կրթական ծրագիր՝ բակալավրիատում և մագիստրատուրայում։
Չորրորդ կրթական ծրագիրը՝ «Ուսուցչական առաջնորդություն»-ը, բացվել է գործատուի՝ «Դասավանդիր Հայաստան» հիմնադրամի հետ գործակցությամբ։ Ամեն տարի 30 ուսանող հնարավորություն է ունենալու (ուսման վարձը վճարելու է «Դասավանդիր Հայաստան»-ը) ստանալ մագիստրոսի աստիճան, ուսուցչի որակավորում, ապա աշխատանքի է անցնելու Արցախի և Հայաստանի հեռավոր մարզերի, սահմանամերձ համայնքների դպրոցներում։ Սա ռազմավարական նշանակության ծրագիր է։
Այս տարիներին կենտրոնն ուսումնասիրել է մանկավարժության ժամանակակից տասներկու գիտաճյուղ։ Կենտրոնում տպագրվում են հոդվածներ, բուհական ձեռնարկներ, մանկավարժական բառարան (հայերեն առաջին հրատարակությունն է), արդեն չորս տարի է լույս է տեսնում «Կրթությունը 21-րդ դարում» միջազգային գիտամեթոդական եռալեզու հանդեսը, որի խմբագրական կոլեգիայում ներգրավված են տասնմեկ երկրից տասնչորս գիտնական-մանկավարժներ։
2012 թվականից կենտրոնում գործում է գիտական աստիճաններ շնորհող Մանկավարժության 058 մասնագիտական խորհուրդ. կա թեկնածուական և դոկտորական ատենախոսությունների պաշտպանության թույլտվություն։ Ցանկություն կա խորհրդի ընդդիմախոսների կազմում  ներգրավել նաև արտասահմանցի գիտնականների։
Նախատեսվում է Կենտրոնի մագիստրատուրայի «Կրթության կազմակերպում» կրթական ծրագիրը կազմակերպել նաև հեռավար ուսուցմամբ, անգլերենով արտասահմանյան ուսանողների համար։ Նաև ծրագիր կա բացել Կիրառական սոցիալական մանկավարժության լաբորատորիա։

Армения впервые в регионе примет ежегодный форум Европейской ассоциации исследователей образования
В Армении с 22 по 25 августа будет проходить ежегодный форум Европейской ассоциации исследователей образования (EERA). Корреспондент Aysor.am побеседовала с руководителем рабочей группы форума, директором Центра педагогики и развития образования ЕГУ, заведующей кафедрой педагогики, профессором Назик Арутюнян.
- Армения – первая страна региона, которая примет у себя ежегодный форум Европейской ассоциации исследователей образования (EERA). Как проходил этот выбор, какие обязательства есть у принимающей стороны?
- Членами Европейской ассоциации исследователей образования (EERA) являются 43 страны. Ассоциация каждый год организует форумы по развитию образовательной деятельности, которые проводятся в одной из стран-членов. В 2014 году, сначала кафедра педагогики ЕГУ, а затем Центр педагогики и развития образования стали членами Европейской ассоциации исследователей образования. В 2018 году Центр стал победителем организованного EERA конкурса и обязался через четыре года принять форум в Ереванском государственном университете.
Организационные и содержательные работы стартовали в 2019 году, в соответствии с заключенным между Арменией и EERA договором. Разработана и утверждена тема форума – «Образование в меняющемся мире: влияние глобальных реалий на перспективы и опыт образовательных исследований». Эта тема констатирует также отношение форума к современным вызовам образованию. Обсуждения крайне важны, чтобы понять последствия этих глобальных реалий в образовательной жизни стран-участников форума.
Уже создан буклет форума, в котором отражена тема, методология тематики, информация о EERA, ЕГУ и Ереване. Он выполнен в цветах сарьяновской палитры в сочетании с его полотнами. Мы обязаны надлежащим образом использовать любую возможность, чтобы достойно представить нашу страну. Примечательно, что совет правления EERA единогласно утвердил и тему, и буклет.
Создан также документально-информационный фильм длительностью 5-6 минут, чтобы заранее проинформировать участников форума о принимающей стране – Армении. Кстати, участникам форума будут предоставлены также справочники-карты для облегчения и эффективной организации передвижения в Ереванском государственном университете в дни форума. В организационные вопросы вовлечены 80-90 студентов-волонтеров, для которых участие в таком форуме и волонтерская работа – важное испытание.
Для начинающих, молодых исследователей предусмотрено также социальное мероприятие – ужин в Парке влюбленных Еревана, в непринужденной, позитивной обстановке с прекрасной музыкой, что создаст возможность общения, сближения и нового сотрудничества для молодых исследователей.
В рамках форума в фойе библиотеке ЕГУ будет организована также выставка книг зарубежных издателей. Примечательно, что все расходы взяла на себя Европейская ассоциация исследователей образования.
- В ежегодных форумах Европейской ассоциации исследователей образования участвуют делегаты из 43 стран. Сколько участников в этом году приедет в Армению? По какому принципу их отбирают? Я знаю, что не все заявки удовлетворены.
- Для участия в форуме подали заявки 2237 исследователей. Положительное заключение независимых экспертов получили 1500, Армению представят 75 участников. Практически все армянские вузы, научно-исследовательские институты, исследовательские центры, а также действующие в Армении международные организации участвуют в этом форуме. ЮНИСЕФ и «Преподавай, Армения!» даже преподнесли дар форуму. Кстати, в Армению прибудут 800 из 1500 участников, 700 выразили желание участвовать в форуме в онлайн-режиме. Он пройдет с 1 по 10 сентября.
- Примечательно, что Европейская ассоциация исследователей образования после 44-дневной войны не сменила страну. Армения, как принимающая страна, с каким посланием обратится к участникам форума?
- Решение не менять страну проведения этого ключевого научного мероприятия, а также очный формат полностью на онлайн-режим – важный шаг со стороны EERA. Это, действительно, большая поддержка для послевоенной страны. Они говорили, что если даже будет 100 участников, то они обязательно приедут в Армению.
Наша цель – организовать форум на надлежащем уровне, мы должны показать что Армения, несмотря на все трудности, является ответственным актором в вопросе противостояния вызовов образованию, а наш призыв ко всем участникам форума – тесное и эффективное сотрудничество в деле развития образования и образовательных исследований.
- Уверена, что принимать первым форум в регионе – большая ответственность. Какие возможности создает этот форум для нашей страны?
- Да, примечательно, что Армения – первая страна региона, где проводится этот форум. Принимать такой форум – честь, это способствует повышению рейтинга, узнаваемости нашей страны и университета, создает широкие возможности сотрудничества – межвузовские договора, совместные исследовательские работы, изучение и локализация опыта, привлечения международных партнеров, программы двойного диплома.
- В проведении форума EERA в Армении большую роль сыграл Центр развития педагогики и образования ЕГУ. Расскажите, пожалуйста, о важнейших достижениях Центра за эти годы и предстоящих программах.
- Центр развития педагогики и образования ЕГУ был создан в 2017 году, как самостоятельная университетская научно-образовательная единица с богатыми традициями кафедры педагогики.
Кафедра педагогики ЕГУ – одна из старейших кафедр, она была сформирована через два года после основания Ереванского государственного университета, в 1921 году. Как факультет действовала три года, но кафедра продолжала свою деятельность.
Открыв в 2017 году центр, мы восстановили «справедливость», поскольку центр имеет статус факультета: осуществляет научно-исследовательскую работу и 4 образовательные программы бакалавриата и магистратуры.
Четвертая образовательная программа – «Учительское лидерство» – инициирована при сотрудничестве с работодателем, фондом «Преподавай, Армения!». Каждый год 30 студентам будет предоставлена возможность (плату за обучения взял на себя фонд «Преподавай, Армения!») получить степень магистра, квалификацию «учитель», а потом устроиться на работу в школах отдаленных районов, приграничных общин Арцаха и Армении. Это программа стратегического значения.
За эти годы Центр изучил двенадцать научных отраслей современной педагогики. В центре печатаются статьи, вузовские руководства, педагогический словарь (это первое армянское издание), уже четыре года выходит в свет международный научно-методический журнал «Образование в 21 веке» на трех языках, в состав его редакционной коллегии входят четырнадцать ученых-педагогов из одиннадцати стран.
С 2012 года в Центре действовал Специализированный совет педагогики, присуждающий научные степени, есть разрешение за защиту кандидатских и докторских диссертаций. Мы хотим привлечь в состав оппонентов также иностранных ученых.
Предусматривается также организовать дистанционное обучение образовательной программы «Организация образования» магистратуры на английском языке для иностранных студентов. Планируется также открыть лабораторию Прикладной социальной педагогики.