Ներքին գործերի նախարարության ստեղծումով` պետության ներքին անվտանգային միջավայրն ավելի կառավարելի կդառնա. Անդրանիկ Քոչարյան (Տեսանյութ)
12/07/2022 12:20
Հայաստանում պետությունը, Ներքին գործերի նախարարություն ստեղծելով և բազմաթիվ այլ փոփոխություններով, նպատակ ունի համակարգում ծառայության անցնելը դարձնել ավելի գրավիչ, բացի այդ՝ պետության ներքին անվտանգային միջավայրն ավելի կառավարելի կդառնա, «Ներքին գործերի նախարարության ստեղծումը, քաղաքացիական վերահսկողության կարեւորությունը» թեմայով խորհրդարանական լսումների ժամանակ ասաց ԱԺ պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը:
«ՀՀ կառավարության 2021-2026 թվականների ծրագրի անվտանգության ոլորտին վերաբերող բարեփոխումների հատվածում առանձնահատուկ տեղ են զբաղեցնում ոստիկանության ռեֆորմները՝ Ներքին գործերի նախարարության ստեղծման առաջնահերթությամբ: Նշված բարեփոխումների շրջանակներում մենք կարողացանք  մայրաքաղաքում և արդեն որոշ մարզերում ստեղծել ծառայություն իրականացնող պարեկային ծառայությունը, որի գործունեության շրջանակն աստիճանաբար ընդլայնվում է հանրապետության տարբեր բնակավայրերով: Այն իր բարձր պրոֆեսիոնալիզմով կդառնա մրցունակ և շարունակաբար կընդլայնի մասնագիտական կարողությունները», - նշեց Քոչարյանը:
Նրա խոսքով` Ներքին գործերի նախարարությունը վերականգնելով՝ պետությունը կլուծի միանգամից մի քանի կարևոր խնդիր. կսահմանվեն ՆԳՆ-ի հստակ գործառույթները, կներդրվի կադրային պատրաստման նոր համակարգ: Ներքին գործերի նախարարությունը կդառանա ոլորտային ներքին քաղաքականություն մշակող մարմին:
«ՆԳՆ ստեղծման ճանապարհով մենք ոչ միայն կառույցն ավելի վերահսկելի կդարձնենք, այլև կնպաստենք դրա թափանցիկ գործելաոճին և հաշվետվողականության ավելացմանը: Այս և այլ բազմաթիվ փոփոխությունները կհանգեցնեն նրան, որ մի կողմից համակարգում ծառայության անցնելը կդարձնենք ավելի գրավիչ, մյուս կողմից էլ մեր պետության ներքին անվտանգային միջավայրն ավելի կառավարելի կդառնա», - ասաց Քոչարյանը:

Внутренняя безопасность страны станет более управляемой – Андраник Кочарян о создании МВД
Создавая в Армении министерство внутренних дел, государство преследует цель сделать более привлекательной службу в системе, кроме того, внутренняя безопасность страны станет более управляемой, заявил сегодня председатель постоянной комиссии по вопросам обороны и безопасности Андраник Кочарян в ходе парламентских слушаний на тему «Создание Министерства внутренних дел, важность гражданского надзора».
«Реформы полиции занимают особое место в той части программы правительства Армении 2021-2026гг., которая касается реформ в сфере безопасности. Приоритетом является  создание министерства внутренних дел. В рамках указанных реформ мы уже смогли создать в столице и некоторых областях патрульную службу, круг деятельности которой постепенно расширяется в различных населенных пунктах республики. Она со своим высоким профессионализмом станет конкурентоспособной и будет постоянно расширять свой потенциал», - отметил Кочарян.
По его словам, восстанавливая министерство внутренних дел, государство решит несколько важных задач – будут установлены четкие функции МВД, внедрена новая система подготовки кадров. Министерство внутренних дел станет органом, который разрабатывает отраслевую внутреннюю политику.
«По пути создания МВД мы не только сделаем структуру более контролируемой, но и поспособствуем увеличению прозрачности и подотчетности ее деятельности. Это и многочисленные другие изменения приведут к тому, что, с одной стороны, мы сделаем более привлекательной службу в системе, а с другой стороны, более управляемой внутреннюю безопасность нашего государства», - сказал Кочарян.