Հայաստանում նախատեսվում է ստեղծել արտաքին հետախուզական մարմին. Արմեն Գրիգորյան
Հայաստանում նախատեսվում է ստեղծել արտաքին հետախուզական մարմին, «Ներքին գործերի նախարարության ստեղծումը, քաղաքացիական վերահսկողության կարևորությունը» թեմայով խորհրդարանական լսումների ժամանակ  հայտարարեց Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը:
Նա ասաց, թե ՀՀ կառավարությունը ԱԺ-ի քաղաքական թիմի հետ 3 ուղղությամբ լայնածավալ բարեփոխումներ է իրականացնում:
«Դրանցից մեկը Ոստիկանության բարեփոխումներն են, մյուսը՝ ՊՆ-ի, ԶՈՒ բարեփոխումները: Այս բարեփոխումների համատեքստում մենք պլանավորում ենք ստեղծել առանձին արտաքին հետախուզական մարմին։ ԱԽ գրասենյակն արդեն գործընկերների հետ քննարկումներ է սկսել այս նոր կառույցի ձևավորման համար: Ոստիկանության բարեփոխումներն այս լայն կոնտեքստում պետք է դիտարկել, դրա հիմքում դրված է նաև ժողովրդավարական կոնցեպտը», - նշեց Գրիգորյանը:
Նա հիշեցրեց, որ կառավարությունը 2018 թվականից սկսած՝ սկսել է անվտանգության ոլորտի ժողովրդավարացման գործընթաց, ինչը կարևոր է անվտանգության, կայունության և կարողությունների ավելացման տեսանկյունից:
«Անվտանգության խորհրդի նիստերին հաճախ լինում են թեմաներ, որոնք առնչվում են ԱԻՆ-ին, իսկ ԱԽ-ում ԱԻՆ-ը ներկայացված չէր, բայց այժմ այսպիսի բարեփոխումներով նաև արդյունավետություն է ստեղծվում, քանի որ ՆԳ նախարարը, որպես նաև արտակարգ իրավիճակների ոլորտում քաղաքականությունը և գործառույթները համակարգող մարմին, հնարավորություն կունենա ԱԽ-ում քաղաքականության մշակման գործընթացում և՛ ներգրավված լինելու, և՛ հարցերը լուծելու», - հայտարարեց ԱԽ քարտուղարը:
Նա ընդգծեց` իրենց հավատամքն է, որ Հայաստանի կառավարման բոլոր ոլորտներում ժողովրդավարացումը կենսունակ նշանակություն ունի մեր պետության համար:

В Армении будет создан орган внешней разведки – Армен Григорян
В Армении предусматривается  создать Службу внешней разведки, заявил сегодня секретарь Совета безопасности Армен Григорян в ходе парламентских слушаний на тему «Создание Министерства внутренних дел, важность гражданского надзора».
Он сказал, что правительство Армении вместе с политической командой парламента реализует масштабные преобразования в 3 направлениях.
«Одно их них – реформы в полиции, другое – реформы в Минобороны, ВС. В контексте этих реформ мы планируем создать отдельный орган внешней разведки. Совет безопасности уже начал обсуждения с партнерами для формирования этой структуры. Реформы в полиции нужно рассматривать в этом широком контексте, в его основу заложен также концепт демократизации», - отметил Григорян.
Он напомнил, что правительство, начиная с 2018 года, инициировало процесс демократизации сферы безопасности, что важно с точки зрения увеличения потенциала, безопасности и стабильности.
«На заседаниях Совета безопасности часто обсуждаются темы, которые касаются МЧС, а МЧС не представлено в Совбезе. Однако эти реформы приведут к такой эффективности, поскольку министр внутренних дел, как координирующий политику и функции в сфере чрезвычайных ситуаций, получит возможность участвовать в процессе разработки политики в Совете безопасности», - сказал Григорян.
Он подчеркнул, что демократизация во всех сферах управления имеет продуктивное значение для нашей страны.