Նիկոլ Փաշինյանը «Ռոսատոմ»-ի հետ առաջիկայում ևս արդյունավետ փոխգործակցություն է ակնկալում
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է «Ռոսատոմ» կորպորացիայի գլխավոր տնօրեն Ալեքսեյ Լիխաչովին, տեղեկացնում են ՀՀ կառավարությունից։
«Վարչապետը նշել է, որ էներգետիկայի ոլորտում հայ-ռուսական համագործակցությունն ունի հարուստ օրակարգ, իսկ «Ռոսատոմ»-ն ատոմային էներգետիկայի բնագավառում ՀՀ կառավարության հիմնական գործընկերն է: Գործադիրի ղեկավարը բարձր է գնահատել կորպորացիայի դերը ՀԱԷԿ-ի երկրորդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարաձգման գործում և վստահություն հայտնել, որ փոխգործակցությունն առաջիկայում ևս արդյունավետ կլինի:
Ալեքսեյ Լիխաչովը շնորհակալություն է հայտնել սերտ համագործակցության համար և նշել, որ «Ռոսատոմ» կորպորացիան շահագրգիռ է առաջիկա տարիներին ևս արդյունավետ համագործակցել ՀՀ կառավարության հետ:
Հանդիպմանը զրուցակիցները քննարկել են ՀԱԷԿ-ի երկրորդ էներգաբլոկի հետագա շահագործմանը, Հայաստանում նոր ատոմային էլեկտրակայանի կառուցման հնարավորություններին, ատոմային էներգետիկայի զարգացմանը, ինչպես նաև վերականգնվող էներգետիկայի բնագավառում համագործակցությանը վերաբերող հարցեր»,- նշված է հաղորդագրությունում:

Премьер-министр Пашинян принял генерального директора корпорации “Росатом” Алексея Лихачева
Премьер-министр Никол Пашинян принял генерального директора российской государственной корпорации по атомной энергии “Росатом” Алексея Лихачева.
Премьер-министр отметил, что армяно-российское сотрудничество в сфере энергетики имеет насыщенную повестку, а “Росатом” является основным партнером правительства Армении в сфере атомной энергетики. Глава исполнительной власти высоко оценил роль корпорации в продлении срока эксплуатации второго энергоблока ААЭС и выразил уверенность, что сотрудничество и впредь будет эффективным.
Алексей Лихачев поблагодарил за тесное сотрудничество и отметил, что корпорация “Росатом” заинтересована в дальнейшем плодотворном сотрудничестве с правительством Армении.
Собеседники обсудили вопросы дальнейшей эксплуатации второго энергоблока ААЭС, возможности строительства новой атомной электростанции в Армении, коснулись развития атомной энергетики, а также вопросов сотрудничества в области возобновляемой энергетики.