Այսօր առավել, քան երբևէ, պետք է մեր կամքը, ուժն ու կարողությունները ներդնենք հանուն Արցախի Հանրապետության միջազգային ճանաչման․ Էդուարդ Շարմազանով
12/07/2022 17:42
ՀՀԿ քարտուղար Էդուարդ Շարմազանովը հիշեցրել է այսօրվա պատմական խորհուրդն ու կոչ արել ներդնել ամբողջ ներուժը՝ հանուն Արցախի Հանրապետության միջազգային ճանաչման։
«1988 թ. այս օրը՝ հուլիսի 12-ին, Լեռնային Ղարաբաղի ինքնավար մարզի ժողովրդական պատգամավորների մարզային խորհրդի նիստը որոշեց դուրս գալ Ադրբեջանի ԽՍՀ-ի կազմից և Լեռնային Ղարաբաղի ինքնավար մարզը հռչակել Արցախի հայկական ինքնավար հանրապետություն:
Այսօր, առավել քան երբևէ, մենք պետք է մեր կամքը, ուժն ու կարողությունները ներդնենք հանուն Արցախի Հանրապետության միջազգային ճանաչման, և բոլոր նրանք, ովքեր խոսում են Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունից, ի վերջո, գիտակցեն, որ Արցախի ժողովուրդն է իր ճակատագրի դարբինը, Արցախը երբեք, ոչ մի վայրկյան չի եղել Ադրբեջանի կազմում, և Արցախի ապագան Ադրբեջանի կազմում անթույլատրելի ու կործանարար է»,- սոցցանցում գրել է Էդուարդ Շարմազանովը։

Сегодня как никогда, мы должны использовать нашу волю, силу и потенциал во имя международного признания Республики Арцах
12/07/2022 18:30
Пресс-секретарь Республиканской партии Армении Эдуард Шармазанов напомнил об историческом значении 12 июля и призвал использовать весь потенциал во имя международного признания Республики Арцах.
«В этот день, 12 июля 1988 года, на заседании областного Совета народных депутатов Нагорно-Карабахской Автономной Области было решено выйти из состава Азербайджанской ССР и провозгласить НКАО армянской Арцахской автономной республикой.
Сегодня как никогда, мы должны использовать нашу волю, силу и потенциал во имя международного признания Республики Арцах, и все те, кто говорит о территориальной целостности Азербайджана, наконец осознали, что народ Арцаха является хозяином своей судьбы, Арцах никогда, ни секунды не был в составе Азербайджана. Будущее Арцаха в составе Азербайджана недопустимо и пагубно», - написал на своей странице в Facebook Эдуард Шармазанов.