Բանակի «ռեֆորմները» սկսեցին այն օրերից, երբ իշխանության ստեղծած ծուղակի պայմաններում տարբեր օղակի հրամանատարները ստիպված լքեցին բանակի շարքերը. Տիգրան Աբրահամյան
13/07/2022 10:21
Բանակի «ռեֆորմները» սկսեցին այն օրերից, երբ իշխանության ստեղծած ծուղակի պայմաններում տարբեր օղակի հրամանատարները ստիպված լքեցին բանակի շարքերը, այս մասին հայտարարել է ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը:
Նա հիշեցրել է, որ երկու տարի առաջ այս օրերին Տավուշում մարտական գործողություններ էին։
«Ճիշտ է՝ դրանք ճակատի ողջ երկայնքով չէին, լոկալ բնույթ էին կրում և հիմնականում կենտրոնացած էին մարտավարական բնույթի բարձունքի ուղղությամբ, սակայն իրադրությունը կարող էր ծավալվել ու վերաճել լայնամասշտաբի։
Այն, ինչ տեղի չի ունեցավ այդ օրերին, այդ դեպքերից 2-3 ամիս անց պայթեց արցախյան ճակատում։
Թեմայի քաղաքական/քարոզչական մասին չեմ անդրադառնա, ամեն դեպքում իշխանությունը մնաց իր «պրիոմի» տակ։
Գործողությունների շահարկումն, իհարկե, որևէ ձևով չի արժեզրկում այն սխրանքները, որոնք մեր զինծառայողները՝ շարքայինից գեներալ ցուցաբերեցին այդ օրերին։
Զինված ուժերի ամենամարտունակ զորամիավորման հրամանատարը՝ Գրիգորի Խաչատուրովն, այդ օրերին իրեն դրսևորեց որպես կայացած հրամանատարի, ով «որսում» էր թշնամու մտահղացումները և սեփական խաղը թելադրում մարտի դաշտում։
Իշխանությունը, բնականաբար, չներեց Խաչատուրովի՝ որպես հաղթող հրամանատարի հեղինակության կտրուկ աճը և չերկարացրեց նրա ծառայության ժամկետը»,-Facebook-ի իր էջում գրել է ընդդիմադիր պատգամավորը:

«Реформы» в армии начались еще в те дни, когда в условиях созданной властями западни командиры различных звеньев вынуждены были покинуть армию – Тигран Абрамян
«Реформы» в армии начались еще в те дни, когда в условиях созданной властями западни командиры различных звеньев вынуждены были покинуть ряды армии, заявил депутат парламента от фракции «Честь имею» Тигран Абрамян.
Он напомнил о том, что два года назад в эти дни в Тавуше шли боевые действия.
«Правда, они проходили не по всей линии фронта, носили локальный характер и в основном были сконцентрированы в направлении тактической высоты, однако обстановка могла осложниться и перерасти в широкомасштабные действия.
То, что не произошло в эти дни, взорвалось на Арцахском фронте через 2-3 месяца после этих событий.
Не буду обращаться к политическому/пропагандистскому аспекту темы, во всех случаях, власти остались под своим «приемом».
Манипулирование действиями, конечно, никоим образом не обесценивает те подвиги, которые в те дни совершили наши военнослужащие – от рядового до генерала.
Командир самого боеспособного войскового соединения Вооруженных сил Григорий Хачатуров тогда проявил себя как состоявшийся командир, который вычислял замыслы противника и диктовал свои правила игры на поле боя.
Власти, конечно, не простили резкого роста авторитета Хачатурова как победившего командира, и не продлили срок его службы», - написал на своей странице в Facebook оппозиционный депутат.