Ալեն Սիմոնյանն ու ԳԴՀ պատվիրակությունը քննարկել են տարածաշրջանում տևական խաղաղությանն ու անվտանգությանն առնչվող հարցեր
14/07/2022 13:19
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հուլիսի 14-ին ընդունել է ԳԴՀ Սաքսոնիա-Անհալթ երկրամասի Լանդթագի նախագահ Գուննար Շելլենբերգերի գլխավորած պատվիրակությանը:
Հանդիպմանը մեծապես կարեւորվել են Հայաստան-Գերմանիա բարեկամական հարաբերությունների կայուն զարգացումը եւ միջխորհրդարանական համագործակցության խորացումը:
Անդրադարձ է եղել Հայաստանի եւ Սաքսոնիա-Անհալթ երկրամասի միջեւ արդեն իսկ համագործակցության վերաբերյալ ստորագրված փաստաթղթերին: Ալեն Սիմոնյանը բարձր է գնահատել երկրամասի Հալլե քաղաքի Մարտին Լյութերի անվան համալսարանում «Մեսրոպ» հայագիտական կենտրոնի գոյությունը՝ հայցելով խորհրդարանականների աջակցությունը կենտրոնի գործունեության շարունակականության ապահովման համար: Գերմանացի գործընկերները նշել են, որ կենտրոնին առնչվող հարցերն իրենց ուշադրության կենտրոնում են՝ ներկայացնելով դրա կենսագործունեության ուղղությամբ արդեն իսկ տարված աշխատանքները:
Կողմերն անդրադարձել են 2022 թ. նոյեմբերի 17-ին Լանդթագում նախատեսվող «Հայաստանի օր» միջոցառմանը՝ վստահություն հայտնելով, որ այն կամրացնի հայ-գերմանական համագործակցությունը: Գերմանական կողմի ներկայացուցիչների հավաստմամբ՝ այդ նախագիծն իր բնույթով առաջինն է, եւ Հայաստանն ընտրվել է որպես բարեկամ եւ ժողովրդավարական արժեքներ կրող երկիր: «Մեզ մոտ ընդունված է ասել՝ մենք շուտ ենք արթնանում: Սա նշանակում է, որ օպերատիվ ենք եւ կարողանում ենք արագ արձագանքել բոլոր հարցերին»,-նշել է Գուննար Շելլենբերգերը՝ ի պատասխան հեռանկարային համագործակցության հետագա ծրագրերի:
Կողմերը քննարկել են տարածաշրջանում տեւական խաղաղությանն ու անվտանգությանն առնչվող, 44-օրյա պատերազմին հաջորդող մարդասիրական խնդիրներին վերաբերող հարցեր:

Ален Симонян обсудил с делегацией ФРГ вопросы обеспечения долгосрочного мира и безопасности в регионе
Председатель Национального Собрания Ален Симонян 14 июля принял делегацию во главе с председателем Ландтага Земли Саксония-Анхальт ФРГ Гуннаром Шелленбергером, сообщает пресс-служба парламента.
На встрече подчеркнуты стабильное развитие дружественных отношений между Арменией и Германией, углубление межпарламентского сотрудничества.
Затронуты уже подписанные документы о сотрудничестве между Арменией и регионом Саксония-Анхальт. Ален Симонян высоко оценил наличие арменоведческого центра «Месроп» при Университете Мартина Лютера в городе Галле, надеясь на поддержку парламентариев в обеспечении последовательной деятельности центра. Немецкие партнеры, отметив, что связанные с центром вопросы находятся в центре их внимания, представили уже проведенную в этом направлении работу.
Собеседники коснулись намеченного на 17 ноября 2022 г. в Ландтаге мероприятия «День Армении», выразив уверенность, что оно укрепит армяно-германское сотрудничество. По словам представителей немецкой стороны, этот проект является первым в своем роде, и Армения была выбрана как страна с дружественными и демократическими ценностями.
«Нам свойственно говорить, что мы просыпаемся рано. Это означает, что мы оперативны и способны быстро реагировать на все вопросы», - отметил Гуннар Шелленбергер, говоря о дальнейших планах перспективного сотрудничества.
Стороны обсудили вопросы обеспечения долгосрочного мира и безопасности в регионе, гуманитарные проблемы после 44-дневной войны.