«Հրապարակ». Եվրոպացի պաշտոնյաները չեն թաքցրել իրենց տարակուսանքը ընդդիմության նկատմամբ իշխանության ձեռնարկած սանկցիաների առիթով
14/07/2022 09:45
«Անցած շաբաթ աշխատանքային այցով Եվրոպա մեկնած Իշխան Սաղաթելյանի հետ հանդիպած եվրոպացի պաշտոնյաները, մեղմ ասած, չեն թաքցրել իրենց տարակուսանքը  հայաստանյան խորհրդարանական ընդդիմության նկատմամբ իշխանության ձեռնարկած սանկցիաների առիթով և իրենց զարմանքն ու մտահոգությունն են արտահայտել այդ քայլերի կապակցությամբ: Ի տարբերություն Հայաստանում դիվանագիտական ծառայություն իրականացնող նրանց դեսպանների և պաշտոնյաների, որոնք ստանձնել են Նիկոլ Փաշինյանի պաշտպանի դերը, նրանք ասել են, որ նման բանն արտառոց է և հարիր չէ ժողովրդավարական երկրին: Մի քանի օր է՝  փորձում ենք Սաղաթելյանից մանրամասներ լսել սրա վերաբերյալ, սակայն նա չի պատասխանում մեր զանգերին:
Հիշեցնենք, որ դիմադրության շարժման համակարգող, ՀՅԴ Հայաստանի Գերագույն մարմնի ներկայացուցիչ Իշխան Սաղաթելյանն անցած շաբաթ աշխատանքային այցով մեկնել էր Եվրոպական խորհրդարանի Ստրասբուրգի նստավայր, այնուհետև՝ Բրյուսել: Հանդիպումներ է ունեցել Եվրոպական խորհրդարանի ղեկավարության, Հայաստանին առնչվող մարմինների պատասխանատուների, Հայաստանի գծով զեկուցողների և քաղաքական հիմնական խմբերի ներկայացուցիչների հետ»։

«Грапарак»: Европейские чиновники не скрывали своего недоумения по поводу принятых властями санкций в отношении оппозиции
14/07/2022 10:23
«Газета «Грапарак» пишет, что в ходе встреч с Ишханом Сагателяном в рамках визита в Европу европейские чиновники, мягко говоря, не скрывали своего недоумения по поводу принятых армянскими властями санкций в отношении парламентской оппозиции и выразили удивление в связи с такими действиями.
«В отличие от дипломатов и должностных лиц этих стран, осуществляющих дипломатическую миссию в Армении, они сказали, что подобное явление недостойно демократической страны и нелепо. Уже несколько дней мы пытаемся уточнить эту информацию у Ишхана Сагателяна, однако он не отвечает на наши звонки.
Напомним, координатор Движения сопротивления, представитель Верховного органа АРФД Ишхан Сагателян на прошлой неделе отправился с рабочим визитом в штаб-квартиру Европейского парламента в Страсбург, затем в Брюссель. Он провел встречи с руководством Европарламента, ответственными лицами взаимодействующих с Арменией органов, докладчиками по Армении и представителями основных политических групп», - пишет газета.